Putina iedomīgums ir tāds, ka viņš var finansēt šo karu bez finansiālas nestabilitātes un būtiskiem materiāliem upuriem, taču tā ir ilūzija, kas jau izgaist. Financial Times (FT) raksta, ka Krievijas valdošās elites augstākie pārstāvji jau publiski pauž bažas.
Krievijas analītiķa un bijušā baņķiera Kreiga Kenedija ziņojums atklāj milzīgu korporatīvo parādu pieaugumu Krievijas uzņēmumu vidū. Kopš 2022. gada tas ir pieaudzis par 71% un pārsniedz mājsaimniecību un valdību jaunos aizņēmumus.
Putins pārņēma kontroli pār Krievijas banku sistēmu, uzliekot bankām pienākumu kreditēt izvēlētiem uzņēmumiem ar atvieglotiem nosacījumiem. Rezultātā ir radusies kredītu plūsma par zemākām tirgus likmēm, kas tiek sniegti rentablām saimnieciskām vienībām.
Būtībā Krievija nodarbojas ar naudas masveida drukāšanu, kas tiek veikta uz ārpakalpojumu pamata, lai neietekmētu valsts bilanci. Kenedijs lēš, ka kopējais apjoms ir aptuveni 20% no Krievijas nacionālās produkcijas 2023. gadā, kas ir salīdzināms ar kopējo budžetu, kas atvēlēts karam pret Ukrainu.
Kremļa rīcība liek domāt, ka tas par nepieņemamām uzskata divas lietas: vājās valdības finanses un straujo inflāciju.
Valdība ir izvairījusies no ievērojama budžeta deficīta, neskatoties uz pieaugošajām ar karu saistītām izmaksām. Centrālā banka var brīvi paaugstināt procentu likmi, kas jau ir 21%. Ar to nepietiek, lai samazinātu inflāciju, bet ar to pietiek, lai cenas neaugtu.
Tajā pašā laikā, kredītiem kļūstot “sliktiem”, Krievijā rodas kredītu krīze. Īsāk sakot, laiks nav Putina pusē. Viņš sēž uz paša radītas finanšu bumbas ar laika degli. Ukrainas draugiem galvenais ir atņemt viņam vienīgos līdzekļus, kas viņam varētu palīdzēt – pieeju ārējiem aktīviem.
Rietumi liedza Maskavai piekļuvi rezervēm aptuveni 300 miljardu dolāru vērtībā, iejaucās naftas tirdzniecībā un ierobežoja iespējas importēt vairākas preces. Tas viss neļauj Krievijai tērēt ārvalstu ienākumus, lai segtu resursu trūkumu valsts iekšienē. Palielinātās sankcijas un Krievijas aktīvu nodošana Ukrainai kā pirmā iemaksa par reparācijām šos ierobežojumus palielinās.