Lai turpmāk rakstīto jūs neuztvertu kā alkohola lietošanu atbalstošu reklāmu, jau ievadā atgādināsim – Pārmērīga alkohola lietošana ir kaitīga jūsu veselībai!
Lai ko arī par alkohola kaitīgumu neapgalvotu speciālisti, joprojām svētkos ir pieņemts pacelt glāzes. Kā panākt, lai alkohola lietošanas sekas būtu pēc iespējas vieglākas? Kādus dzērienus drīkst jaukt, un no kuriem labāk izvairīties?
Visātrāk apreibt ”palīdzēs” putojoši dzērieni – šampanietis un alus. Nav ieteicams jaukt gāzētus un negāzētus alkoholiskos dzērienus, jo šādus kokteiļus organisms ātrāk uzsūc, taču, lai no tiem attīrītos, būs vajadzīgs daudz ilgāks laiks, nekā dzerot viena veida alkoholu.
Patiesībā visiem ir zināms likums – nejauc dažādus dzērienus, tomēr ne vienmēr tas tiek ievērots. Ja vēlies ilgāk saglabāt skaidru galvu, izvēlies vienu dzērienu, ko lietosi vakara gaitā. Ja par savu vakara favorītu izvēlējies degvīnu, neatkāpies no šīs apņemšanās! Un neklausi tiem, kas piemin klasisko teicienu par šņabi un alu, jo šos dzērienus nekādā gadījumā nedrīkst jaukt! Iegūtais kokteilis gan pārnestā, gan burtiskā nozīmē ”gāž no kājām”, pat tad, ja vispirms ir dzerts alus, bet pēc tam degvīns, tas ir, sekojusi grādu paaugstināšana. Leģenda par to, ka, paaugstinot grādus (sākumā dzerot vieglākus un turpinot ar stiprākiem dzērieniem), var izvairīties no paģirām, ir nepamatota. Nav nekādas atšķirības, kādā secībā tiek lietoti alkoholiskie dzērieni, galvenais ir nepārsniegt savu normu, ko droši vien lielākā daļa jau ir pārbaudījuši.
Vismazāko ļaunumu organismam nodara nevis degvīns, kā daudzi maldīgi uzskata, bet labs vīns. Savukārt viskijs, konjaks, brendijs un citi spirtotie dzērieni, ko iegūst destilācijas ceļā, nav tik toksiski dabisko mikropiemaisījumu dēļ, kas pasargā organismu no tīrā alkohola ietekmes.
Alkohols ietekmē aknas, kuru funkcija ir ne tikai atfiltrēt kaitīgās vielas, bet arī šķelt hormonus. Alkohola ietekmē hormonu šķelšana tiek ”izslēgta”, un aknas strauji uzkrāj asinis, aktivizējot smadzeņu darbību, tāpēc emocionālais stāvoklis tiek sakāpināts. Šādos gadījumos mēdz teikt, ka cilvēks ”atlaiž bremzes”. Piemēram, ja vīrietim kāda sieviete patīk arī pirms sēšanās pie svētku galda, pēc pāris glāzītēm viņam būs grūti pretoties un apslēpt savas simpātijas – pretējā dzimuma valdzinājums šķitīs tik vilinošs, ka neizbēgami sekos daudziem zināmie dzēruma apskāvieni un bučiņas. Savukārt, ja cilvēkam ir nepatika pret kādu no pudeles brāļiem, tad, uzņemot uz krūts, viņš par katru cenu centīsies izteikt savu viedokli un pretenzijas. Pazīstama situācija, vai ne?
No otras puses, alkohols ir ļoti spēcīgs neirodepresants, kas, iedarbojoties uz smadzeņu centriem, liek organismam ”atslēgties”. Lai ko arī teiktu paši izturīgākie, agrāk vai vēlāk tā notiek. Taču tas, vai līdz atslēgšanās brīdim cilvēks pagūs pajandalēties vai ne, ir atkarīgs no tā, cik daudz aknās ir fermenta, kas pārstrādā alkoholu. Savukārt šis jau ir ģenētikas jautājums.
Iedvesmojies pats un iesaki draugiem!