Eiropas valstis pieliek pūles, lai novērstu finansējuma iztrūkumu, kas nepieciešams, lai palīdzētu Ukrainai, ko izraisījušas politiskās nesaskaņas ASV. Lai gan Briseles rīcībā ir finanšu resursi, pastāv šķēršļi, kas šo procesu apgrūtina. Par to ziņo CNN.
Kā vēsta žurnālistu avoti, Ukrainas prezidents Volodimirs Zeļenskis vairākkārt uzrunājis savus sabiedrotos, norādot, ka lielākā problēma frontes līnijā ir ieroču trūkums. ASV kavēšanās ar palīdzības finansēšanu Ukrainai šo problēmu tikai saasina.
CNN ziņo, ka Eiropa cenšas apmierināt Ukrainas vajadzības. Kopējais Eiropas Savienības sniegtās finansiālās palīdzības apjoms ievērojami pārsniedz sniegtās militārās palīdzības apjomu. No ES kopējās palīdzības 85 miljardiem ASV dolāru tikai 5,6 miljardi ASV dolāru tika piešķirti militāriem mērķiem, bet pārējais tika piešķirts humānajai palīdzībai un finansiālam atbalstam.
Eiropas amatpersonas pauž viedokli, ka Eiropa ekonomiski pārspēj Krieviju būtiski. Saskaņā ar jaunākajiem Pasaules Bankas datiem Krievijas IKP ir 2,24 triljoni dolāru, bet Eiropas Savienības – 16,75 triljoni dolāru.
CNN norāda, ka praksē Eiropai ir līdzekļi, lai aizsegtu “caurumu” palīdzības finansēšanā Ukrainai, taču pastāv zināmi šķēršļi. Jo īpaši Eiropas Savienība ir 27 dažādu valstu alianse ar atšķirīgu politisko orientāciju: dažas ir NATO dalībvalstis, citas ir neitrālas, bet citām ir ciešas attiecības ar Krieviju. Tas nozīmē, ka pastāv politiski šķēršļi lēmumu pieņemšanai, piemēram, par ieroču iegādi.
Eiropa aizsardzības jautājumiem piešķir nopietnu nozīmi. Eiropas Savienība nesen iepazīstināja ar plānu, lai stiprinātu savu aizsardzības nozari, kas galu galā varētu konkurēt ar Amerikas. Tomēr jāņem vērā, ka tā ir ilgtermiņa perspektīva, kamēr Ukrainai ieroči ir nepieciešami tagad.
CNN arī norāda, ka pastāv alternatīvi palīdzības sniegšanas veidi. Kā piemēru var minēt Čehijas iniciatīvu iegādāties artilērijas munīciju Ukrainas armijai. Ideja ātri guva atbalstu, jo tai nav nepieciešams oficiāls apstiprinājums no Eiropas Savienības.
Autori uzskata, ka Eiropai ir pietiekami resursi, lai aizpildītu Vašingtonas atstāto robu palīdzības sniegšanai Ukrainai. Tomēr joprojām nav skaidrs, vai Eiropas Savienībai ir pietiekama politiskā griba to darīt.
“Jā, Eiropa var aizpildīt ASV atstāto robu, un dažos aspektos tā arī cenšas to darīt. Taču viss ir atkarīgs no tā, vai Ukrainas lielākie sabiedrotie Eiropā varēs turpināt uzvarēt šajā strīdā,” teikts rakstā.