Pagājušās nedēļas galvenās ziņas Rietumu militārās palīdzības jomā Ukrainai bija Apvienotās Karalistes lēmums piegādāt Kijivai spārnotās raķetes Storm Shadow ar vairāk nekā 250 kilometru darbības rādiusu. Par to oficiāli paziņoja Apvienotās Karalistes aizsardzības ministrs Bens Volless, uzstājoties valsts parlamentā. Tādējādi diskusija par to, vai ir iespējams piegādāt Ukrainai ieročus, kas sasniedz pašas Krievijas teritoriju, nevis tās Ukrainas zemes, kuras tā ir sagrābusi kopš 2014. gada, ir sasniegusi jaunu līmeni.
Briti ziņoja, ka viņiem ir vienošanās ar Ukrainu neizmantot Storm Shadow starptautiski atzītajā Krievijas teritorijā. Tomēr daudzi komentētāji saka, ka gadījumā, ja Ukraina nolems dot triecienu, piemēram, Krievijas bāzei, no kuras tiek palaisti Irānas bezpilota lidaparāti, lai dotu triecienu Ukrainas civilajām pilsētām, tad nekā nelikumīga tajā nebūs.
Kremlis un Krievijas Ārlietu ministrija uz šo Londonas lēmumu reaģēja ārkārtīgi aizkaitināti. Krievijas Federācijas prezidenta preses sekretārs Dmitrijs Peskovs viņam tradicionālajā veidā sacīja, ka “tas prasīs adekvātu atbildi no mūsu militārpersonām, kas no militārā viedokļa pieņems atbilstošus lēmumus uz šī fona”. Krievijas Ārlietu ministrija Apvienotās Karalistes lēmumu raksturoja kā “kārtējo ārkārtīgi naidīgu Londonas soli, kura mērķis ir turpināt iesūknēt ieročus Ukrainā”.
“Labākā ziņa ilgākā laikā”
Turpretim ASV militārie eksperti entuziastiski reaģēja uz sabiedroto soli. Bijušais ASV armijas komandieris Eiropā, atvaļinātais ģenerālis Bens Hodžess sacīja:
“Šīs ir labākās ziņas, ko esmu dzirdējis ilgākā laikā, jo tagad ukraiņiem būs iespēja padarīt Krimu nederīgu Krievijas bruņotajiem spēkiem ”.
“Tagad Krievijas Melnās jūras flotes komandierim jāsāk pārdomāt faktu, ka viņš ir izvēles priekšā: ļaut iznīcināt viņa kuģus un telpas Sevastopolē vai pārcelties, teiksim, uz Novorosijsku, kas atrodas tālāk uz austrumiem un kurā nav tādas pašas iespējas, lai uzturētu flotes aktivitāti,” pārliecināts Bens Hodžess.
Pēc atvaļinātā ģenerāļa teiktā, “tas radīs reālas problēmas krieviem, jo tas attiecas arī uz militārajiem lidlaukiem: tagad viņi no turienes nevarēs lidot, jo tiks apdraudēti skrejceļi un aeronavigācijas sistēmas”.
“Un, protams, Ukraina izmantos šīs spējas tur, kur tās būs visnoderīgākās, taču šis ir viens no pirmajiem pielietojumiem, kas jums ienāk prātā,” saka bijušais ASV spēku komandieris Eiropā.
Cits militārais eksperts Kevins Raiens, Hārvardas universitātes Belfera centra vadošais raķešu speciālists, atgādina, ka “Ukraina ir lūgusi lielāka darbības rādiusa ieročus kopš karadarbības sākuma, un Rietumi lēnām un pakāpeniski sliecas uz to, tāpēc britu lēmums ir kārtējais ieroču līmeņa paaugstinājums, kas tiek piegādāts Ukrainai.
“Es nedomāju, ka tas mainīs visu kauju virzienu, taču šāda piegāde dos Ukrainai lielākas izredzes gūt panākumus tās galvenajā mērķī, proti, izstumt Krievijas armiju no tās teritorijas,” sacīja Kevins Raiens, atvaļināts brigādes ģenerālis un bijušais ASV militārais atašejs Krievijā.
Vai Storm Shadow lidos pāri robežai?
Kādas ir iespējas, ka Kijiva tagad izlems trāpīt militārām iekārtām Krievijas iekšienē, kas palaiž bezpilota lidaparātus, lai dotu triecienu Ukrainas pilsētām? Ukrainas pavēlniecība ziņoja, ka šim nolūkam tika izmantots Azovas jūras austrumu krasts. Bens Hodžess norāda, ka Ukraina aizsargājas pret agresiju, tāpēc trieciens šādam objektam no starptautisko tiesību viedokļa būtu pilnīgi likumīgs:
“Saskaņā ar ANO Statūtiem, katrai valstij ir tiesības uz pašaizsardzību, un Ukrainai ir visas tiesības vērst atbildes uguni uz objektiem, no kuriem tai uzbrukts. Šāds objekts ir likumīgs militārs mērķis. Taču es domāju arī, ka gan Apvienotās Karalistes, gan ASV valdības ir nobažījušās, ka, ja Ukraina dos triecienus mērķiem Krievijas iekšienē, tas ļaus Krievijai attaisnot dažas savas darbības un mainīt konflikta būtību. Tāpēc šajā gadījumā, manuprāt, bija pareizi, ka ukraiņi piekrita izmantot šīs raķetes tikai Ukrainas teritorijā.
Bens Hodžess uzskata, ka “Donbasā un Krimā ir daudz mērķu, kurus var trāpīt tikai ar Storm Shadow raķetēm, un to izmantošana būtu saprātīga”.
Šādam viedoklim piekrīt arī Kevins Raiens: “Ja Ukraina vienojās ar Lielbritāniju, ka tā neizmantos šīs raķetes Krievijas teritorijā, tad tā tam vajadzētu būt. Bet, ko var veiksmīgi izdarīt ar šīm raķetēm, kurām tās ir diezgan piemērotas – tas ir, lai iznīcinātu dažādas munīcijas noliktavas un autobāzes operatīvi taktisko grupu aizmugurē, kas atrodas Doņeckas, Luhanskas, Zaporižjes un Hersonas apgabalos, kā arī Krimā. Tās būs kvalitatīvas izmaiņas ukraiņu spējās.
Pretuzbrukums: Rietumi ir devuši daudz, bet varēja dot vairāk
“Ja Rietumi varētu nodrošināt vairāk ieroču, tad, protams, Ukrainai būtu vieglāk uzbrukt. Taču ļoti daudz faktoru ietekmē to, cik tankus Vācija, Lielbritānija vai ASV var pārvest uz Kijevu – lūk, cik ir pieejams un var atdot, lūk, jautājums, cik daudz ieročiem varam nodrošināt remontu un rezerves daļas. Jebkurā gadījumā, 14 tanki no Lielbritānijas ir labāki par nulli tankiem,” saka Kevins Raiens.
Belfera centra eksperts atgādina arī, ka Krievijai tajā pašā laikā ieroči izsīkst:
“Protams, Krievijā ir vairāk cilvēku un resursu, bet viņi nevar ražot ieročus vajadzīgajā ātrumā, un tas attiecas tieši uz tankiem: mēs redzam no plašsaziņas līdzekļu ziņojumiem, ka tagad viņi izmanto tankus T-54 un T-55, ko ražoja 1950. – 1960. gados, tas ir, tie ir ļoti veci. Tas nozīmē, ka tiem nav ar ko aizstāt pat pagājušā gadsimta 70. vai 80. gadu tankus. Šajā kontekstā pat daži desmiti modernu tanku ukraiņu rokās ir ļoti svarīgi.
Uz jautājumu, vai var sagaidīt Ukrainas sekmīgu pretuzbrukumu ar šādu Rietumu militāro palīdzību, Bens Hodžess atbild ar optimisma un nožēlas sajaukumu:
“Mani tikai kaitina, ka mēs joprojām neesam pieņēmuši tādu pašu lēmumu kā Lielbritānija. Kāpēc mēs vēl neesam iedevuši Ukrainai ATACMS? Melnās jūras flote kā tāda jau būtu pazudusi, un es nepieņemu visus šos skaidrojumus – man šķiet, ka ASV administrācija pati vēl īsti nav noteikusi, kādu stratēģisku rezultātu tā grib panākt visā šajā… Ar šo nenoteiktību un ierobežojumiem attiecībā uz to, ko mēs piegādājam Ukrainai, viņi rada, piemēram, iespēju Krievijai izveidot drošu zonu Krimā..
“Ja mēs apgādātu Ukrainu ar visu nepieciešamo, tad ukraiņiem būtu mazāki zaudējumi. Esmu pilnībā pārliecināts, ka Ukraina rīkosies veiksmīgi, taču tās rīcība varētu būt ātrāka un izmaksātu mazāk dzīvību,” pieļauj bijušais ASV spēku komandieris Eiropā.