Kviešu raža pasaulē pirmo reizi četru gadu laikā var samazināties, liecina USDA (ASV lauksaimniecības ministrija) prognoze nākamajam lauksaimniecības gadam. Ražošana Ukrainā, saskaņā ar prognozi, kas tiek uzskatīta par vienu no galvenajiem etaloniem pasaules graudu tirgū, samazināsies vairāk, nekā iepriekš prognozēts – par 35% salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu, līdz 21,5 milj.t.
Graudu tirgotāji, pārtikas uzņēmumi un valdības rūpīgi seko līdzi piegādēm kopš Krievijas iebrukuma, kas skāra Ukrainas lauksaimniecību, kas ir viena no piecām pasaules lielākajām kviešu eksportētājām. ASV Lauksaimniecības ministrijas novērtējums apstiprina tirgus dalībnieku bažas par piedāvājuma samazināšanās un paātrinātas pārtikas inflācijas riskiem.
Septembra kviešu fjūčeru līgumi ceturtdien pieauga par gandrīz 6% līdz 11,82 USD par bušeli (27,216 kg) pēc ministrijas pirmās prognozes 2022.–2023. lauksaimniecības gadam publiskošanas. Pirms kara sākuma Ukrainā bušelis maksāja nepilnus 8 dolārus, bet pirms gada – aptuveni 7 dolārus.
Kviešu raža pasaulē, pēc USDA datiem, sasniegs 774,8 miljonus tonnu, kas ir samazinājusies pirmo reizi kopš 2018.-2019.gada sezonas. Ministrijas tāme noslēdzošajam lauksaimniecības gadam ir 778,8 milj.t.
Paredzams, ka kviešu krājumi būs 267 miljoni tonnu, kas otro gadu pēc kārtas samazinās līdz zemākajam līmenim pēdējo sešu gadu laikā.
Karš Ukrainā ir atklājis pasaules lauksaimniecības sistēmu savstarpējo atkarību un trauslumu, teikts ANO Pasaules pārtikas programmas aprīļa paziņojumā. 2021. gadā, pēc viņas teiktā, ar smagu pārtikas trūkumu pasaulē saskārās rekordliels cilvēku skaits – 193 miljoni cilvēku. Tikmēr Apvienoto Nāciju Organizācijas Pārtikas un lauksaimniecības organizācijas aprēķinātais pārtikas cenu indekss šobrīd ir rekordlīmenī.
Kviešu raža pasaulē lielākajā ražotājā Ķīnā var tikt samazināta par 1,4%, līdz 135 miljoniem tonnu, tā nedaudz samazināsies arī tādos vadošajos lauksaimniecības reģionos kā Eiropas Savienība, Argentīna un Austrālija, norāda ministrija.
Lauksaimnieki un analītiķi ir arī noraizējušies par laikapstākļiem: Francija un Indija cieš no neparasti karstuma, dažos ASV un Kanādas reģionos valda sausums. Sarežģītās situācijas dēļ “mums ir vajadzīgi labi laikapstākļi un visā pasaulē, bet tā nav,” žēlojas Mets Ammermans no preču brokera StoneX. Tomēr ASV departaments redz ražošanas pieaugumu par 5%, prognozējot labu pavasara ražu, kas kompensēs ziemāju ražas iztrūkumu, kuru drīzumā paredzēts novākt.
Paredzams, ka Krievijas produkcija būs 80 miljoni tonnu, kas ir krietni zem Krievijas aplēsēm (87 miljoni tonnu) un tirgus vienprātības (85 miljoni tonnu), tāpēc “ministrijas ziņojums par kviešu cenām patērētājiem varētu būt nepatīkams.” saka Karloss Mera no Rabobank.