Kuveita plāno 2023. gadā palielināt dīzeļdegvielas eksportu uz Eiropu 5 reizes, ziņo Bloomberg. Tas paredz aizstāt sarūkošās plūsmas no Krievijas.
Tuvo Austrumu valsts plāno Eiropai pārdot līdz aptuveni 2,5 miljoniem tonnu jeb 50 000 barelu dienā, sacīja kāds ar šo lietu pazīstams avots. Turklāt Kuveita cer dubultot aviācijas degvielas pārdošanu līdz gandrīz 5 miljoniem tonnu dienā, sacīja avots.
Degvielas deficīts Eiropas Savienībā var rasties pēc 5. februāra, kad sāks darboties embargo naftas produktiem no Krievijas. Saskaņā ar Bank of America datiem dīzeļdegvielas cenas 2023. gada pirmajā ceturksnī varētu pieaugt līdz 200 USD par barelu.
Pagājušā gada beigās Eiropas Savienība katru dienu no Krievijas nopirka 1,3 miljonus barelu naftas produktu, aprēķināja JPMorgan Chase & Co. analītiķi. Pēc viņu domām, aptuveni puse no tās ir dīzeļdegviela.
Pēdējos gados Kuveita ir iztērējusi desmitiem miljardu dolāru, modernizējot un būvējot jaunas naftas pārstrādes rūpnīcas. Viena no lielākajām ir Al-Zour rūpnīca. Tā ir viena no lielākajām naftas pārstrādes rūpnīcām pasaulē, kuras jauda dienā var pārstrādāt 615 000 barelu jēlnaftas. 2022. gada beigās naftas pārstrādes rūpnīca pirmo reizi eksportēja dīzeļdegvielu un aviācijas degvielu.
Kuveitas kopējā rafinēšanas jauda pieaugs līdz aptuveni 1,5 miljoniem barelu dienā, kad Al-Zour darbosies ar pilnu slodzi.
Arī citi Tuvo Austrumu naftas ražotāji, piemēram, Saūda Arābija un Apvienotie Arābu Emirāti, 2023.gadā plāno palielināt degvielas eksportu uz Eiropu, norādīja aģentūra.
5.decembrī Eiropas Savienībā stājās spēkā embargo ar jūru piegādātās jēlnaftas iepirkšanai no Krievijas. Vienlaikus stājās spēkā cenu griesti, kas aizliedza iegādāties Krievijas naftu par cenu zem 60 USD par barelu. Tātad Krievijai ES līdz 2023. gada sākumam Eiropā bija tikai daži naftas pircēji.
Tā rezultātā sabruka Krievijas naftas cena, kas tiek pārdota ar ievērojamām atlaidēm salīdzinājumā ar Brent jēlnaftu kā etalonu. Decembrī Krievijas markas ”Urals” vidējā cena noslīdēja līdz 50,5 dolāriem par barelu, ziņo Krievijas Finanšu ministrija operatīvajā statistikā.
Un saskaņā ar aģentūras Argus datiem ”Urals” cena piektdien, 6. janvārī, noslīdēja zem 40 USD par barelu. Runa ir par sūtījumu no Primorskas ostas Baltijas jūrā, kas maksāja 38,7 dolārus par barelu.