Trevi strūklaka ir lielākā strūklaka Itālijā, kas atrodas pašā Romas centrā un kopā ar Palazzo Poli ir daļa no vēlā baroka stila arhitektūras un skulpturālās kompozīcijas. Šī ir viena no populārākajām tūristu vietām Romā, kā arī viena no ienesīgākajām strūklakām: katru gadu šeit tiek izmestas monētas vairāk nekā miljona eiro vērtībā. Saskaņā ar vietējo ticējumu, lai jūsu vēlme piepildītos, jums ir jāmet monēta pār labo plecu, stāvot ar muguru pret strūklaku. Lielākajai daļai tūristu pat nav aizdomas, ka katra “pareizā” vēlme, ko viņi izsaka, nozīmē arī palīdzību cilvēkiem, kuriem tā nepieciešama.
Tradīcija izteikt vēlēšanos, iemetot monētu Trevi strūklakā, pastāv jau vairāk nekā gadsimtu, šajā laikā simtiem miljonu tūristu no visas pasaules ir metuši strūklakā monētas. Neskatoties uz blakus esošo mazo zīmi, kas vēsta, ka strūklakā iemestā nauda tiks novirzīta labdarībai, lielākā daļa tūristu neapzinās, ka viņu vēlmes ik dienas palīdz simtiem trūkumā nonākušu cilvēku.
“Man teica, ka, izmetot divas monētas, manas vēlmes piepildīsies. Tāpēc es to izdarīju,” sacīja ķīniešu tūrists Jutings.
“Es metu monētu, jo saka, ka, iemetot monētu, jūs vēlreiz atgriezīsities Romā, kā arī tāpēc, ka es vēlos atrast mīlestību,” saka Karola no Čīles.
“Es gribēju izteikt vēlējumu, kas man ir mīļš. Bet es arī zinu, ka šī monēta ne tikai paliks tur, bet palīdzēs cilvēkiem, kuriem tā ir vajadzīga. Es izteicu vēlēšanos, bet ceru, ka šī nauda palīdzēs citiem cilvēkiem,” sacīja Eula Kola no Brazīlijas.
Nauda strūklakā uzkrājas ļoti ātri, tāpēc aptuveni divas reizes nedēļā komunālās saimniecības uzņēmuma ACEA darbinieki savāc visas monētas, ko tūristi iemeta ūdenī. Lai to paveiktu, četri darbinieki notecina strūklaku, pēc tam ar garām slotām monētas savāc līnijās, kuras tiek tiek izsūktas, izmantojot speciālas šļūtenes. Strūklaka tiek pilnībā iztīrīta divas reizes mēnesī.
“Savākšanas un tīrīšanas darbības tiek veiktas pēc iespējas ātrāk, lai samazinātu strūklakas dīkstāves laiku,” saka ACEA vadītājs Frančesko Prisko.
Savāktās monētas tiek ziedotas katoļu labdarības organizācijai Caritas, kuras brīvprātīgie uz lieliem galdiem noliek spaiņus ar monētām, katru monētu izžāvē, šķiro un saskaita. Caritas darbinieks Fabricio Markioni stāsta, ka no strūklakas bez monētām tiek izņemtas arī rotaslietas, zobu protēzes, reliģiskās medaļas un pat nabassaites gabali.
Ikgadējā strūklakā savāktā naudas summa pārsniedz miljonu eiro. 2022. gadā Caritas ziņoja, ka monētas no Trevi ienesušas 1,4 miljonus eiro. Līdz 2023. gada beigām labdarības organizācija cer savākt vēl vairāk, jo Roma ir viens no populārākajiem tūristu galamērķiem, ko katru gadu apmeklē vairāk nekā 21 miljons cilvēku. Caritas sūta naudu no strūklakas pārtikas bankai, vada zupas virtuvi un citus projektus, lai palīdzētu cilvēkiem.
Iepriekš cilvēki bieži mēģināja nozagt strūklakā iemestu naudu. Populārākā metode ir jaudīgs magnēts, kas pieskrūvēts pie garas un spēcīgas nūjas. Neskatoties uz slavenajiem kadriem no Federiko Fellīni filmas “La Dolce Vita”, ieiešana strūklakā, kā arī monētu kolekcionēšana ir stingri aizliegta. Pārkāpējiem draud lieli naudas sodi.
Strūklakā iemestā nauda atbalsta Caritas lielveikalu, kas atrodas netālu no Romas galvenās stacijas. Veikals, kas pazīstams arī kā Emporium, galvenokārt apkalpo trūcīgos Romas iedzīvotājus. “Es biju kalējs, bet zaudēju darbu un nevaru atrast jaunu artrīta dēļ. Par laimi, ir tādas vietas kā Emporium,” saka Domeniko. Šeit jūs varat iegādāties preces par cenām, kas ir zemākas par tirgus cenām, un ir arī pārtikas karšu sistēma nabadzīgajiem.