Kuldīgas novada deju, koru, folkloras un citi kolektīvi gatavi dalībai XXVI Vispārējos latviešu Dziesmu un XVI Deju svētkos, kas norisināsies no 30. jūnija līdz 8. jūlijam.
Rīgā norisināsies 63 pasākumi, kurus ikviens varēs izdzīvot klātienē vai TV ekrānos. Nozīmīgākos no tiem būs iespēja vērot Kuldīgas Pilsētas dārza brīvdabas kino ekrānā vai Kuldīgas kultūras centra kinoteātrī. 7. jūlijā 22.00 demonstrēs deju lieluzvedumu “Māras zeme”, savukārt 8. jūlijā 20.00 būs iespēja vērot noslēguma koncertu “Zvaigžņu ceļā”.
Centrālajos svētku pasākumos piedalīsies arī mūsu novada kolektīvi – četri kori un 14 deju kolektīvi. Visi kori – Kuldīgas kultūras centra (KKC) jauniešu koris “Lai top”, jauktais koris “Ventava”, Kuldīgas novada apvienotais sieviešu koris “Gaisma” un kamerkoris “Rāte” – piedalīsies noslēguma koncertā “Zvaigžņu ceļā”. Kamerkoris “Rāte” gatavojas dalībai arī vokāli simfoniskajā mūzikas koncertā “Arēnā Rīga”. Bet Snēpeles pagasta kapela “Kā ir, tā ir” piedalīsies kapelu maratonā Vērmanes dārzā.
Kamerkora “Rāte” vadītājs Andis Goza: “Svētku koncertu repertuārs ir ļoti krāsains un daudzšķautņains, ietverot gan kora dziedātājiem jau labi zināmas dziesmas, gan jaunas. Tagad, kad viss repertuārs ir apgūts, gan dziedātāji, gan dejotāji ar lielu satraukumu un interesi gaida svētkus – krāšņo gājienu, ar ko iesāksies svētki, mēģinājumus nule kā atjaunotajā Mežaparka lielajā estrādē un Daugavas stadionā, svētku koncertus. Ar nepacietību gaidu, kad kompozīcijas izskanēs lielā kopkora skanējumā.”
Etnogrāfiskais ansamblis “Gudenieku suiti” un folkloras kopa “Kūrava” kopā ar suitiem no Alsungas un Jūrkalnes 7. jūlijā demonstrēs uzvedumu “Suitu kāzas” Latvijas Etnogrāfiskā brīvdabas muzeja Kurzemes sētā.
Svētkiem gatavojas arī 570 dalībnieki no mūsu novada 27 deju kolektīviem. Visi deju kolektīvi piedalīsies deju lieluzvedumā “Māras zeme” un vēl trīs kolektīvi – II deju programmas koncertā “Vēl simts gadu dejai”. Svētkos piedalīsies KKC bērnu deju kolektīvs “Stariņš”, KKC Tautas deju ansamblis “Venta”, KKC vidējās paaudzes deju kopas “Bandava” divas grupas, KKC senioru deju kolektīvs “Kuldīgas seniori”, Kuldīgas Mākslas un humanitāro zinību vidusskolas jauniešu deju kolektīvs “Austra”, Vārmes pagasta vidējās paaudzes deju kolektīvs “DimDari”, Ēdoles pagasta kultūras nama jauniešu deju kolektīvs “Sprigulis”, Snēpeles pagasta pārvaldes vidējās paaudzes deju kolektīvs “Snēpele”, Kabiles pagasta saieta nama senioru deju kolektīvs “Kamēr vari” un vidējās paaudzes deju kolektīvs “Meždzirnas”, Rendas pagasta pārvaldes senioru deju kolektīvs, Kurmāles pagasta vidējās paaudzes deju kolektīvs “Rīva” un Ēdoles pagasta kultūras nama vidējās paaudzes deju kolektīvs “Mudurs”.
Svētkos ar meistaru darbiem piedalīsies arī vairākas tautas lietišķās mākslas studijas – “Vēveri”, “Ķocis”, “Varavīksne”, Padures pagasta aušanas pulciņš “Andava”. “Tas ir liels lepnums un gods piedalīties tik nozīmīgos valsts svētkos un demonstrēt savas prasmes un meistarību ne tikai dziesmā un dejā, bet arī mākslas darbos. Kuldīgas novadu tautas lietišķās mākslas studijas izstādē “Radītprieks” piedalīsies ar pinumiem, tautas tērpiem, deķiem, dvieļiem, galdautiem un citiem izstrādājumiem. Darbus varēs apskatīt no 29. jūnija līdz 26. augustam izstāžu zālē “Rīgas mākslas telpa”, kur būs iekārtota svētkiem veltīta izstāde. Savukārt Vērmanes dārzā un “Esplanādē” no 1. līdz 8. jūlijam norisināsies amata meistaru darinājumu gadatirgus un meistarklases, piemēram, jostu aušanas paraugdemonstrējumi,” sacīja Kuldīgas novada pašvaldības Kultūras nodaļas vadītāja Dace Reinkopa.
14 novada deju kolektīvi, gatavojoties dalībai Dziesmu un deju svētkos, ar pašvaldības piešķirto finansējumu (18 400 EUR) pašuvuši jaunus tērpus.
XXVI Vispārējie latviešu Dziesmu un XVI Deju svētki ir viens no lielākajiem valsts simtgades notikumiem. Svētku nedēļā Rīgā ieradīsies 43 000 dalībnieki no 118 Latvijas pašvaldībām, kā arī citām pasaules valstīm, kur latvieši uztur un attīsta Dziesmu un deju svētku tradīciju. Septiņās dienās viņi piedalīsies vairāk nekā 65 pasākumos – koru, deju, pūtēju orķestru, kokļu, tautas mūzikas, vokālo ansambļu, folkloras kopu u.c. koncertprogrammās, latviešu tautas tērpu skatē, tautas lietišķās mākslas izstādē un amatierteātru izrādēs. Svētkus klātienē varēs vērot 500 000 apmeklētāju.
Pasākumu programma atrodama www.dziesmusvetki.lv.
Signeta Lapiņa,
sabiedrisko attiecību speciāliste
Kuldīgas novada pašvaldība