Problēmas ar GPS signāliem, kas novērotas Baltijas reģionā kopš Krievijas pilna mēroga iebrukuma Ukrainā, 25. un 26.aprīlī pirmo reizi traucēja gaisa satiksmi starp Somiju un Igauniju.
Pēc tam lielākā Somijas aviokompānija Finnair sāka atcelt lidojumus, bet Latvijas, Lietuvas un Igaunijas varasiestādes apsūdzēja Krieviju satelītnavigācijas sistēmas darbības apspiešanā. Kāpēc Krievijas militārpersonām traucē GPS virs Baltijas un kā tas varētu izpausties?
Galamērķī neaizlidoja
Neskatoties uz to, ka problēma jau ir ilgstoša (GPS signāla traucējumi pirmo reizi tika pamanīti 2022. gadā, un laikā no 2023. gada augusta līdz 2024. gada aprīlim aptuveni 46 tūkstošiem lidmašīnu radās problēmas ar GPS virs Baltijas jūras), līdz pagājušajai šonedēļai tā neizraisīja gaisa satiksmes traucējumus. Visām lidmašīnām, pat piedzīvojot navigācijas traucējumus, izdevās nosēsties galamērķī.
Situācija radikāli mainījās 25. un 26. aprīlī, kad pirmo reizi GPS signāla problēmu dēļ viena pēc otras gaisā apgriezās divas Somijas aviokompānijas Finnair lidmašīnas, kas lidoja maršrutā Helsinki-Tartu un atgriezās Somijā. Apkalpes locekļi abos gadījumos uzskatīja, ka ir pārāk bīstami nolaisties bez skaidra un stabila navigācijas signāla.
Rezultātā 29. aprīlī Finnair vadība paziņoja par savu ikdienas lidojumu uz Tartu apturēšanu līdz 31. maijam. Šajā laikā Igaunijas lidosta mēģinās atrast alternatīvu nosēšanās risinājumu, kas ir neatkarīgs no GPS. Tikai pēc šī nosacījuma izpildes lidojumi var turpināties.
Krievija ir vainīga
Baltijas valstis šo situāciju uztvēra ļoti nopietni. Pagājušās nedēļas beigās katras no tām – Igaunijas, Latvijas un Lietuvas – ārlietu ministri nāca klajā ar oficiāliem paziņojumiem par GPS traucēšanu Baltijas jūras reģionā. Neviens no viņiem nešaubās, ka iejaukšanās ir Krievijas “naidīgo darbību” rezultāts.
Pēc Rietumu ekspertu domām, iekārta ar nosaukumu Baltic Jammer (“Baltijas slāpētājs”), kuras radītie traucējumi reģistrēti kopš 2022.gada, atrodas Kaļiņingradas apgabalā. Taču pēc piespiedu reisu atcelšanas uz Igauniju OSINT analītiķis Markuss Jonsons pieļāva, ka GPS signāls netālu no šīs Baltijas valsts tiek traucēts ar citu ierīci. Pēc viņa aprēķiniem, tas atrodas Ļeņingradas apgabalā aptuveni pusceļā no Narvas līdz Sanktpēterburgai . Jonsons norāda, ka šis traucētājs pēc tehniskajiem parametriem ļoti atšķiras no Kaļiņingradas apgabalā lietotā, tas ir visu laiku ieslēgts un vairāk traucē lidaparātiem.
GPS signāla traucēšanas sekas var būt ļoti nopietnas, pat traģiskas, ņemot vērā lielo lidmašīnu skaitu, kas katru dienu lido reģionā. Daudzas no tām paļaujas uz GPS.
Katastrofas priekšnoteikumi
“Lielākā bīstamība lidmašīnām ir tā sauktais ”spufings” (mānīšanās). Tā ir situācija, kad, piemēram, braucat kaut kur Prāgā, un viedtālrunis rāda, ka atrodaties Bratislavā vai Varšavā. Sarežģīsim uzdevumu: lidmašīna lido sarežģītos laikapstākļos bez zemes redzamības, tai skaidri jāzina koordinātas, bet tā zina tās tikai aptuveni. Tā rezultātā viņa var zaudēt telpisko orientāciju. Šajā gadījumā apkalpei jāsazinās ar zemes kontrolieriem, kuri vadīs lidmašīnu ”ar roku”. Bet, ja šī ir intensīvas satiksmes zona, tad dispečeru nebūs pietiekami daudz.
Šī situācija ir saistīta ar risku, ka lidmašīnas bez skaidras telpiskās orientācijas var sadurties gaisā un, nolaižoties, ietriekties zemes objektos. Tā nav tikai teorija. Ir zināms gadījums, kad slikta GPS signāla dēļ lidmašīna ietriecās kalnā,” saka Ukrainas Nacionālās aviācijas universitātes vadošais darbinieks Valērijs Romaņenko.
Viņaprāt, spufings nav vienīgā problēma. GPS signālu var ne tikai nomainīt, bet arī noslāpēt, kā tas šobrīd notiek Baltijas jūras austrumu daļā. Piemēram, nepalaist pieprasījumus lidmašīnas automātiskās nosēšanās laikā, signālus no retranslatora (ierīce, kas automātiski pārraida informāciju, reaģējot uz pieprasījumu no zemes). Tas viss var izraisīt lidmašīnas avāriju. Ņemot vērā lielo ikdienas gaisa lidojumu skaitu virs Baltijas jūras, Krievijas iejaukšanās draud ar riskiem radīt nopietnas problēmas – transporta, ekonomiskas, pat sociālas.
Problēmu nevar atrisināt
Kā atzīmēja Ukrainas kiberdrošības eksperts Konstantīns Korsuns, GPS traucēšana traucēs ne tikai aviācijai. Ja satelītu navigācijas sistēma ir atspējota, uz ceļiem un pilsētām var rasties haoss, traucējot satiksmes plūsmu un preču un kravu piegādes ķēdi. Viņaprāt, gar Kaļiņingradas apgabala robežām uzstādot jaudīgus GPS signālu traucētājus, krievi varēs vienkārši iznīcināt satelītnavigācijas sistēmu daudzu kilometru dziļumā kaimiņvalstu – Polijas un Lietuvas – teritorijā.
“Tomēr šis ierocis darbojas abos virzienos. GPS sistēma pārtrauks darboties pašā Kaļiņingradas apgabalā. Neesmu pārliecināts, ka šajā gadījumā visas problēmas uzreiz atrisinās Krievijas navigācijas sistēma GLONASS, kas darbojas aptuveni pēc tāda paša principa kā GPS, bet citā frekvencē,” atzīmēja eksperts.
Kā atzīmē Korsuns, pašlaik nav efektīvu līdzekļu, lai novērstu GPS signāla traucētājus. Ja tie atrodas Krievijas teritorijā, tos var likvidēt tikai ar militāriem līdzekļiem. Frontē militārpersonas atrod vietējos veidus, kā apiet līdzīgu traucētāju radītos traucējumus, taču tie ir pārāk bīstami un nepraktiski, lai tos izmantotu civilajā aviācijā.