Kriptovalūtu nozares vadošie super-PAC šajās vēlēšanās ir ieguldījuši vairāk nekā 130 miljonus ASV dolāru, lai palīdzētu ievēlēt desmitiem kriptovalūtu atbalstošu kongresmeņu. Atsevišķi miljardieri, kurus interesē digitālā nauda, ir iztērējuši miljoniem dolāru, lai atgrieztu Donaldu Trampu Baltajā namā. Pēc republikāņu triumfa viņi ir apņēmības pilni mainīt Vašingtonas attieksmi pret savu biznesu, raksta CNN .
Tramps, kurš savas pirmās prezidentūras laikā apgalvoja, ka nav “ļoti nepastāvīgo un no kaprīzēm atkarīgo” kriptovalūtu cienītājs, šīs kampaņas laikā savas dusmas ir pārvērtis žēlastībā. Maijā viņš kategoriski paziņoja , ka ir “ļoti pozitīvs” pret virtuālo valūtu. Viņš uzstāja, ka Amerikas Savienotajām Valstīm “jābūt līderēm šajā nozarē” un ka “nav otrās vietas”.
Tajā pašā mēnesī Trampa kampaņa paziņoja, ka pieņems ziedojumus kriptovalūtā.
Trampa bijušais sāncensis Republikāņu partijas priekšvēlēšanās Viveks Ramasvami, kuram kopā ar uzņēmēju Īlonu Masku tika piedāvāts vadīt līdz šim neesošo Valdības efektivitātes departamentu, uzņēmās atzinību par to, ka tagad ievēlētais prezidents pievērsa uzmanību kriptovalūtai.
Starp citu, jaunās nodaļas saīsinājums angļu valodā – DOGE – attiecas uz vecu mēmu ar Shiba Inu suni, kas parasti lauzītā angļu valodā pauda apbrīnu par kaut ko. 2013. gadā kriptovalūta Dogecoin, kuru Masks aktīvi reklamēja, tika nosaukta suņa vārdā no mēmas.
Daudzi kriptovalūtu atbalstītāji uzskatīja, ka 2024. gada vēlēšanas ir pagrieziena punkts, rakstīja New York Times (NYT). Pēc tam, kad pirms diviem gadiem bankrotēja virkne kriptovalūtu uzņēmumu, Džo Baidena administrācija sāka iesniegt tiesas prāvas un kriminālapsūdzības pret dažām nozares vadošajām figūrām.
Tādējādi kriptovalūtu biržas FTX dibinātājam Semam Bankmanam-Frīdam šopavasar tika piespriests 25 gadu cietumsods bez iespējas tikt nosacīti atbrīvotam pirms termiņa apsūdzībās par krāpniecību, naudas atmazgāšanu un noziedzīgu sazvērestību.
Uzņēmumi sāka aktīvi vākt un ziedot vēlēšanām desmitiem miljonu dolāru, apvienojoties galvenokārt ap Trampu un tiem, kas atklāti atbalsta kriptovalūtu nozari (tostarp vairākus demokrātus). Jūlijā republikānis, uzstājoties Bitcoin 2024 konferencē Nešvilā, Tenesī štatā, apsolīja, ka, stājoties prezidenta amatā, “jūsu nozares vajāšanai un ieroču izmantošanai būs beigas”. Viņš vainoja Baidena administrācijas “fašistisko režīmu” nozares apspiešanā, ko viņš pielīdzināja “tērauda rūpniecībai pirms 100 gadiem”.
Republikānis brīdināja, ka gadījumā, ja ASV neattieksies nopietni pret kriptovalūtu, pastāv liela iespēja, ka Ķīna tos pārspēs.
“Mēs nevaram ļaut Ķīnai dominēt. Viņi progresē pārāk nopietni, ”viņš teica, solot “saglabāt 100% no bitkoinu piedāvājuma, kas pašlaik ir valdībai”.
Rudens sākumā Tramps un viņa dēli ieviesa jaunu kriptovalūtu biznesu ar nosaukumu World Liberty Financial. Tas notika tikai dienu pēc tam, kad pret republikāni viņa golfa klubā tika veikts otrais slepkavības mēģinājums . Toreiz eksperti norādīja uz iespējamo interešu konfliktu, kas rodas, ja prezidenta amata kandidāts sāk vai ir iesaistīts uzņēmējdarbībā nedēļas pirms vēlēšanu dienas.
Nepieciešama darbība
Kriptogrāfijas industrijas reakcija uz Trampa uzvaru vēlēšanās nebija ilgi jāgaida. Pēc provizorisko balsošanas rezultātu paziņošanas Bitcoin cena uzstādīja jaunu rekordu, pārsniedzot 75 tūkstošus dolāru. Tagad lielākā kriptovalūta tirgojas pie 90 tūkstošiem dolāru 2012., 2016. un 2020. gada vēlēšanās Bitcoin ienesīgums bija aptuveni 87%, 44%. un attiecīgi 145% 90 dienu laikā pēc vēlēšanu dienas, atzīmēja CNBC.
Tagad kriptogrāfijas industrija uzstāj uz vērienīgu pasākumu paketi, kas veicinās digitālo aktīvu plašu ieviešanu, un apsver, kurš tos varētu visefektīvāk veicināt, raksta Reuters.
“Mums bija ļoti negatīva administrācija, un tāpēc mēs ar nepacietību gaidām, kad šis strupceļš beigsies,” sacīja Maiks Belše, kriptovalūtu platformas BitGo vadītājs, kas jūlijā rīkoja līdzekļu vākšanu Trampa kampaņai. “Es domāju, ka Amerikas vēlētāji ir ļoti skaidri norādījuši, ka viņi to vēlas.”
Tramps solīja izveidot kriptovalūtu konsultatīvo padomi, atzīmē aģentūra. Joprojām atklāts paliek jautājums, kurš var pievienoties šai padomei. Tomēr nozares līderi diskutē par to, kurš varētu būt atbildīgs par kriptovalūtu politikas izstrādi jaunajā administrācijā. Nozare arī cer, ka Tramps izveidos stratēģisku bitkoinu rezervi ASV, par ko viņš runāja Nešvilā.
CNN raksta, ka kriptovalūtas vēlas, lai Tramps Vērtspapīru un biržu komisijas (SEC) priekšsēdētāja Gerija Genslera amatam nominētu digitālajai naudai draudzīgāku cilvēku. Viņi arī lobē Kongresu, lai pieņemtu normatīvo regulējumu, kas nepieciešams kriptovalūtu integrēšanai Amerikas finanšu sistēmā.
Starp izmaiņām, kuras varētu pārskatīt, ir likums, kas daļu nozares federālās pārraudzības pārceltu no SEC uz Commodity Futures Trading Commission (CFTC). Tas varētu samazināt pārraudzību, saka daži eksperti. Starp citu, šopavasar Pārstāvju palāta apstiprināja CFTC pārveidošanu par galveno digitālo līdzekļu pārraugu. Iniciatīva nav guvusi atbalstu Senātā, taču pēc tam, kad abas Kongresa palātas nonāks republikāņu kontrolē, situācija var mainīties.
Šajā vēlēšanu ciklā Pārstāvju palātā tika ievēlēti 274 kriptovalūtu atbalstoši kandidāti, bet Senātā – 20, atzīmē kanāls.
“Kriptovalūta ir politisks spēks,” sacīja Blockchain asociācijas izpilddirektore Kristīne Smita. “Šo vēlēšanu rezultātā mums būs visprogresīvākais kriptovalūtas kongress, kāds jebkad ir ievēlēts, kā arī visu laiku visvairāk kriptovalūtu atbalstošā administrācija.”
Viņa piebilda, ka nozare sadarbojas ar Trampa komandu, lai paziņotu savus uzskatus un politikas preferences.
Pēc Smita teiktā, tirdzniecības platformas Robinhood Markets ģenerāljurists Dens Galahers šobrīd ir viens no vadošajiem kandidātiem uz SEC priekšsēdētāja amatu. Baraka Obamas administrācijas laikā viņš bija SEC komisārs.
Uz komisijas vadītāja amatu pretendē arī Pols Atkins, vēl viens bijušais SEC komisārs un tagad konsultāciju firmas Patomak Global Partners izpilddirektors.