Ukraina jau vairākas reizes veiksmīgi izmantojusi amerikāņu raķetes ATACMS . Ko liecināja šie triecieni? To komentē Ukrainas Bruņoto spēku rezerves pulkvedis Petro Černiks:
ATACMS patiešām sevi parādīja veiksmīgi. Kā minimums esam sasnieguši mērķi iznīcināt Krievijas armijas aviāciju. Jau apstiprināta deviņu Ka-52 iznīcināšana. Tas ir būtiski, jo vienas šādas mašīnas izmaksas ir 16-20 miljoni dolāru. Starp citu, to vēl nav tik daudz. Tika saražoti tikai aptuveni 170 šo helikopteru.
Jau apstiprināts, ka Ukrainā kopā iznīcināti vairāk nekā piecdesmit Ka-52. Tas patiešām ir milzīgs solis uz priekšu.
Vēl gribu atzīmēt, ka Krievijas armijas aviācija mums bija ļoti kaitinoša, īpaši ar prettanku raķetēm Vihr (to iznīcinošais rādiuss ir līdz 10 km), arī vadamajām S-8 un S-13 lidmašīnu raķetēm.
Iepriekš Krievijas helikopters no Berdjanskas vai Luhanskas uz demarkācijas līniju lidoja 15-20 minūtes. Tagad helikoptera pārvietošanās no Taganrogas (kur viņi tos pārvietoja), prasīs vismaz stundu un varbūt vairāk. Tas ir liels slogs gan pilotiem, gan pašam helikopteram. Galu galā, kopš PSRS laikiem krieviem ir problēmas ar aparatūru: komponentiem un mehānismiem. Tas viss nolietosies.
Mēs viņiem radījām lielas galvassāpes, taču teikt, ka ATACMS ir ierocis, kas pagrieza kara gaitu, ir nepareizi.
Man ļoti patīk vēsturiskas paralēles. ASV un Irākas kara laikā ASV izmantoja vairāk nekā 600 ATACMS raķetes 1,5 mēnešu laikā. Bija dienas, kad viņi šāva no 20 līdz 100 vienībām. Ir vērts atzīmēt, ka tā laika (2003) Irākas armija bija nesamērīga ar Krievijas armiju.
Tāpēc lieliski, ka ir sperts solis uz priekšu, bet vajag nevis vairākus desmitus, kā tiek deklarēts, bet vairākus simtus, ideālā gadījumā tūkstoti. Amerikas noliktavās atrodas līdz 4000 dažādu modifikāciju ATACMS raķešu. Domāju, ka mūs gaida jaunas piegādes.
Kādus robus Krievijas aizsardzībā var radīt pēc šo raķešu izmantošanas?
Viņiem ir vāja pretgaisa aizsardzības sistēma, kas ir ļoti pārvērtēta. Viņu slavenās tāla darbības rādiusa sistēmas, piemēram, S-300, S-350 un jo īpaši S-400 Triumh, parāda viņu nespēju cīnīties tieši ar šādu raķeti, kas ir ļoti laba stratēģiskā nozīmē.
Krievija joprojām ir otrā lielākā ieroču pārdevēja un ražotāja pasaulē. Tagad tās pircēji: Malaizija, Indonēzija, Indija, Ēģipte un citas domās, vai ir vērts pirkt ieročus no Krievijas. Galu galā, S-400 sistēma pasaules tirgos tiek novērtēta aptuveni USD 1,2 miljarda vērtībā. Tas ir daudz.
Ja viņi pārstās pirkt šos kompleksus no Krievijas (un agri vai vēlu to darīs), tad pamazām to tehnoloģiskā struktūra degradēsies.
Starp citu, pirmās pazīmes jau ir. Ēģipte atteicās pirkt no krieviem iznīcinātājus Su-30 un Su-35, bet Indija atteicās piedalīties viņu jaunāko lidmašīnu Su-57 izstrādē.
Protams, viss virzās uz labo pusi, bet diemžēl tas prasīs laiku. Mēs nerunājam par mēnešiem vai pat gadiem.