2023. gadā Krievijas antidopinga aģentūra diviem no labākajiem Krievijas peldētājiem ir veikusi dopinga pārbaudes tikai divas reizes, kas ir daļa no plašākas tendences valstī, kas SOK lēmumam ļaut dažiem Krievijas sportistiem nākamgad startēt Parīzes olimpiskajās spēlēs, rada papildu neskaidrības. Par to raksta AP
Krievijas Antidopinga aģentūra savā tīmekļa vietnē uzskaita testu skaitu, ko tā veic atsevišķiem sportistiem, ievērojot labāko praksi, kurai tā jau sen tika mudināta pielāgoties. Tā ir veikusi aptuveni 10 500 pārbaužu 2023. gadā – šo skaitli SOK uzsvēra memorandā, ko pagājušajā nedēļā samitā parakstīja olimpiskās kustības galvenie dalībnieki un kurā “uzsvērts, ka dopinga kontrole Krievijā turpinās”.
No šiem pārbaudījumiem tikai pa diviem tika veikti 100 un 200 metru peldējuma čempionam Jevgeņijam Rilovam un 50 metru peldējuma pasaules rekordistam Klimentam Koļesņikovam.
Vēl vienu medaļu pretendenti Jevgeņiju Čikunovu aģentūra pārbaudījusi trīs reizes. Krievijas sudraba medaļu ieguvēju pāris paukošanā Pāvels Suhovs un Ņikita Glazkovs 2023. gadā saņēmuši tikai vienu ieskaiti. Pieci vingrotāji, kuri atveda krievus līdz zelta medaļām vīriešu un sieviešu komandu konkurencē, kopā pārbaudīti deviņas reizes.
Visiem šiem sportistiem joprojām ir jākvalificējas Parīzes spēlēm, un lielā mērā tas noteiks, vai viņu sporta veidi un SOK ļaus viņiem piedalīties sacensībās.
Piemēram, Rilovs ir paziņojis, ka neparakstīs deklarāciju, kurā teikts, ka neatbalsta karu Ukrainā, ko SOK noteikusi prasība sportistiem piedalīties sacensībās. Vingrotāji atrodas neskaidrībā, jo starptautiskās un Eiropas vadošās organizācijas šajā sporta veidā ieņem atšķirīgu pozu.
Amerikas antidopinga vadītājs, ASV Antidopinga aģentūras izpilddirektors Treviss Taigarts pauž bažas par līdzvērtīgiem konkurences apstākļiem Parīzē.
“Lietas nav tādas, kā tās tiek attēlotas- teikt, ka Krievijas sportisti ir pakļauti tādiem pašiem standartiem kā citiem sportistiem, ir spļāviens sejā, lai attīrītu sportistus,” sacīja Taigarts.
Daži no ASV labākajiem sportistiem, piemēram, Noa Lailss (7), Ša’Kari Ričardsons (6), Raiens Mērfijs (9) un Keitija Ledekija (9) ir pārbaudīti divreiz vai trīs reizes vairāk kā viņu potenciālie Krievijas konkurenti. Simone Bilesa 2023. gadā ir pārbaudīta četras reizes, kas ir vairāk nekā jebkurai no Krievijas labākajām vingrotājām.
Valsts antidopinga aģentūru veiktās rūpīgas sportistu pārbaudes, īpaši brīžos, kad viņi nepiedalās sacensībās, tiek uzskatīta par efektīvas antidopinga sistēmas stūrakmeni. Vismaz trīs līdz pieci testi ir minimālais standarts, lai nodrošinātu “sportista bioloģiskās pases” efektivitāti – uzlabotas datu kopas, kas laika gaitā izseko sportistu asins paraugus, lai noteiktu dopinga lietošanu.
Aģentūras The Associated Press nosūtītā e-pasta vēstule Krievijas Antidopinga aģentūras komunikācijas nodaļai ar lūgumu sniegt komentārus netika nekavējoties atbildēta.
Krievijas veikto pārbaužu stingrība laikā, kad tās antidopinga aģentūra tika uzskatīta par neatbilstošu Pasaules Antidopinga aģentūras noteikumiem, ir bijis satraucošs jautājums pēdējā desmitgadē kopš Krievijas valsts sponsorētās dopinga shēmas atklāšanas atlētiem 2014. gada Soču olimpiskajās spēlēs.
Šie jautājumi saglabājās arī mēnešos pirms Tokijas olimpiskajām spēlēm, kad pārbaužu skaits visā pasaulē strauji samazinājās COVID-19 pandēmijas laikā noteikto ierobežojumu dēļ.
Pagājušajā nedēļā SOK izplatītā statistika bija tāda, ka Starptautiskā testēšanas aģentūra, kas pārbauda dažādu valstu sportistus vairākos sporta veidos, 2023. gadā veica “daudz vairāk nekā” 400 ārpussacensību testus krieviem, bet 10 500 veica pašas valsts aģentūra.
Bet, pamatojoties uz USADA analīzi, ITA testiem ir ierobežota sasniedzamība jebkurā valstī. USADA nesen secināja, ka starptautisko organizāciju veiktie testi aptvēra tikai aptuveni 11% ASV sportistu olimpiskajā komandā, bet pārējie 89% tika pakļauti tikai pašas aģentūras veiktajām pārbaudēm.
USADA veiktā analīze, ko ieguva AP un kas tika apspriesta nesenajās sanāksmēs, kurās piedalījās ASV olimpisko komandu vadītāji, liecina, ka aptuveni 76% no 360 Krievijas vasaras disciplīnu sportistiem, kuri kopš 2021. gada ir ierindojušies labāko desmitniekā savā sporta veidā, šogad ir veikuši divus vai mazāk testus.
ASV Olimpiskās un Paralimpiskās komitejas priekšsēdētājs Džīns Saikss, kurš parakstīja SOK memorandu, sacīja, ka pēc tam, kad tiks noteikti Krievijas sportisti, kuri ir tiesīgi piedalīties olimpiskajās spēlēs, “jāpadara daudz darba, lai visa sistēma būtu pārliecināta, ka sportisti pilnībā atbilst prasībām”
WADA paziņoja, ka turpina uzraudzīt Krievijas antidopinga aģentūru un sadarbojas gan ar ITA, gan atsevišķu sporta veidu iestādēm, lai nodrošinātu, ka Krievijas sportisti tiek pārbaudīti atbilstoši.
“WADA joprojām ir skeptiska un piesardzīga attiecībā uz Krieviju,” sacīja WADA pārstāvis Džeimss Ficdžeralds. “Mums ir jāsaglabā modrība un jānodrošina, lai neviens akmens nepaliktu nepagriezts, pārbaudot, vai visas atbilstošās pārbaudes ir notikušas pirms Parīzes.”