Nelielā Dubnas pilsēta, kuras iedzīvotāju skaits nesasniedz 100 tūkstošus cilvēku, atrodas starp mežiem Volgas krastos. Tomēr gleznainā atrašanās vieta Maskavas un Tveras apgabalu robežu krustojumā nedrīkst būt maldinoša- A.Berezina vārdā nosauktajā Valsts mašīnbūves projektēšanas biroja (GosMKB) “Raduga” darbnīcās ražo liela darbības radiusa ieročus.
Kopš kara sākuma uzņēmums strādājis trīs maiņās, nodrošinot Krievijas armiju ar spārnotajām raķetēm uzbrukumiem Ukrainai. Ukrainas kiberspeciālistu projekta ”Evocation Info” un žurnālistu kopīgā izmeklēšanā pastāstīts, kā “Raduga” paplašina ražošanu – būvē jaunas darbnīcas un aprīko tās ar sankcionētām Eiropā ražotām iekārtām.
GosMKB “Raduga”, kas ietilpst valsts korporācijā “Taktiskās raķetes”, ir viens no galvenajiem Krievijas spārnoto raķešu ražotājiem. To var saprast, braucot garām industriālajai zonai Dubnas ziemeļrietumos gar Ivankovskas ūdenskrātuves krastu.
Žukovska un Makarenko ielu krustojumā, pāri ceļam no industriālo zonu aptverošajam žogam, uz trim metāla stabiem Krievijas karoga krāsās uzstādīta virsskaņas spārnotā raķete X-22. Zemāk ir uzraksts “Slava aviācijas tehnoloģiju radītājiem”.
Kopš pilna mēroga iebrukuma sākuma Krievijas stratēģiskie bumbvedēji Tu-22M3 ir izmantojuši raķetes X-22, lai ietriektos dziļi Ukrainas aizmugurē – daudzi no šiem šāviņiem trāpīja civilajā infrastruktūrā un dzīvojamās ēkās. Virsskaņas raķetes X-22 trāpīja tirdzniecības centram Amstor Kreminčuhā (2022. gada 27. jūnijā tika nogalināti vismaz 20 cilvēki un vēl aptuveni 60 tika ievainoti) un daudzstāvu ēkai Dņipro (trieciens 2023. gada 14. janvārī gāja bojā apmēram 60 cilvēki).
Tas, iespējams, ir civiliedzīvotājiem visbīstamākais ierocis Krievijas armijā. Pēc Ukrainas gaisa spēku spīkera Jurija Ignata teiktā, kopš kara sākuma Krievija uz Ukrainas pilsētām izšāvusi 300 šāda veida raķetes, taču notriekt nav izdevies nevienu. Zemās precizitātes dēļ X-22 var nokrist 600 metru rādiusā no mērķa, kas civiliedzīvotājiem katru palaišanu pārvērš krievu ruletē.
Labā ziņa ir tā, ka Valsts projektēšanas birojs ”Raduga” tās vairs neražo. Kā pastāstīja Ukrainas militāri rūpnieciskā kompleksa raķešu ražošanas speciālists, ar kuru anonīmi runāja mediji, X-22 ražošana tika pārtraukta, jo pastāvēja lieli riski, uzpildot tās ar degvielu ar bīstamām ķīmiskām sastāvdaļām. Neskatoties uz to, Krievijas armija joprojām var izmantot simtiem šāda veida raķešu.
Krievu raķetes – itāļu iekārtas
Tomēr ”Raduga” ir vesela virkne citu produktu. Uzņēmuma darbnīcās tiek ražotas daudz modernākas X-69 raķetes, dažādas X-59, X-101, X-555 modifikācijas, X-58 modifikācijas, Moskit pretkuģu raķešu sistēmas, kā arī uzlabota X-22 versija – X-32. Tās visas tiek izmantotas, lai dotu triecienu Ukrainai.
Krievijas spēja palielināt tāla darbības rādiusa spārnoto raķešu ražošanu pretgaisa aizsardzības sistēmu un munīcijas trūkuma apstākļos Ukrainā ir viens no galvenajiem izaicinājumiem aizstāvošās valsts militārajai un politiskajai vadībai. Īpaši pašreizējā situācijā, kad ASV nevar vienoties par jaunu budžetu, lai atjaunotu militārās palīdzības piegādi Kijevai.
Pierādījumus, ka ”Raduga” paplašina ražošanu, mediji atrada uzņēmuma vadības e-pasta sarakstē, ko ieguva ar Evocation Info projekta komandas palīdzību, kas saņēma datus no hakeriem. Visas vēstules datētas no 2022. gada marta līdz 2023. gada novembrim. Tajās ”Raduga” vadības pārstāvji viens otram sūta dokumentāciju par jaunu cehu būvniecību rūpnieciskajā zonā Dubnas ziemeļrietumos.
Redaktoru saņemto datu masīvā tika atrastas divu būvējamo objektu fotogrāfijas. Viena no tām – ar koordinātēm 56.749099535327765, 37.115833443470706 – līdz 2023.gada septembra vidum bija gandrīz pilnībā pabeigta un gatava aprīkošanai ar ražošanas iekārtām. Saskaņā ar objekta pasi, šī ir darbnīca sastāv no divām ēkām – M11A un M11B.
Objekta ārējais perimetrs ar skatu uz mežu sastāv no diviem metāla žogiem – masīva (tuvāk mežam) un režģa žoga ar dzeloņstieplēm un signalizāciju. Starp tiem ir koridors, pa kuru var pārvietoties sargsuņi. Darbnīcas celtniecība sākās 2023. gada maijā, un objekta pasē kā pabeigšanas datums bija norādīts 2023. gada augusts.
Par šī ceha būvniecības nozīmīgumu liecina fakts, ka Valsts projektēšanas biroja “Raduga” vadības sēdē 2023. gada jūlijā tika nolemts budžeta deficīta dēļ atteikties no citu objektu būvniecības. Lai to pabeigtu. darbs pie ēkām M11A un M11B. ”Raduga” iekšējā dokumentācijā abas ceha ēkas norādītas kā “divas ražošanas ēkas”, starp kurām izbūvēta caurbrauktuve un kas ir tehnoloģiski savstarpēji savienotas.
Mediju rīcībā bija arī ēku M11A un M11B izvietojuma shēma, norādot visas iekārtas, kas veido ražošanas līnijas. Papildus Ķīnas Hision ir aprīkojums no Eiropas uzņēmumiem. Runa ir par Itālijā ražotām iekārtām Fagima Jazz R 5AX, Biglia SMART TURN un Biglia 620 YS – to piegādes Krievijai aizliedz ES sankcijas.
Kā un kad Krievijas militāri rūpnieciskais komplekss ieguva šo aprīkojumu, nav zināms. Papildus ES sankcijām kopš 2022. gada marta uz Valsts mašīnbūves projektēšanas biroja ”Raduga’ ir noteikti ierobežojumi, ko vispirms noteikušas ASV un pēc tam citi Ukrainas sabiedrotie – jo īpaši Kanāda, Šveice un Japāna.
M11A un M11B korpusi, iespējams, tika nodoti ekspluatācijā nevis pagājušā gada augustā, bet gan ar nelielu nokavēšanos – 2023.gada beigās. Ap oktobra vidu viņi sāka pieņemt darbā speciālistus jaunajai darbnīcai – tad populārajos darba meklēšanas portālos parādījās jaunas vakances no Valsts mašīnbūves projektēšanas biroja “Raduga”.
Uzņēmums meklēja speciālistus slīpmašīnas “ārējo un iekšējo diametru apstrādei ar stingrām pielaidēm”, radiosakaru iekārtu uzstādītājus lidmašīnām, datorvadāmo iekārtu operatorus, elektronisko iekārtu regulētājus, pirmsražošanas inženierus, mehāniķus – lidmašīnu montētājus. Speciālistiem sludinājumos piedāvātās algas svārstījās no 60 līdz 100 tūkstošiem rubļu mēnesī (600 – 1000 eiro).
Pēc Ukrainas raķešu ražošanas speciālista teiktā, jaunajā cehā netiek ražotas pašas raķetes, bet tikai to sastāvdaļas. Viņš pieļauj, ka dažas no tām nekavējoties tiek nosūtītas uz citu darbnīcu raķešu montāžai, bet pārējās sastāvdaļas tiek nosūtītas uz noliktavām un arsenālu turpmākai raķešu apkopei.
“Kāpēc esmu pārliecināts, ka šis cehs nodarbojas ar spārnoto raķešu komponentu ražošanu? Jo mehāniķa – lidmašīnu vadības sistēmu montētāja – vakance ir tik vienkārša specialitāte, un tā uzreiz norāda uz detaļu ražošanu,” skaidroja eksperts.
Par raķešu komponentu ražošanu darbnīcā liecina arī dati M11A un M11B korpusu konstrukcijas projektēšanas un tāmes dokumentācijā Tas apstiprināts 2022. gada 2. decembrī. Dokumentā teikts, ka cehs plāno “organizēt slēgtā cikla produktu vienību – spārnu un stūres – ražošanu”. Starp tehnoloģiskajām darbībām ir tērauda detaļu slīpēšana, urbšana, kritisko detaļu stiprības un hermētiskuma pārbaude bruņu kapsulās, manuāla montāža un montāža – mezglu kniedēšana, spārna iepriekšēja montāža, galīgā montāža, spārnu un stūres komplekta iepakošana.
Pēc Ukrainas raķešu ražošanas speciālista teiktā, jaunajā cehā mēnesī var saražot aptuveni 10 stūres un spārnu komplektus. “Šim produktam tas ir diezgan daudz,” saka sarunu biedrs.
Dokumentācijā norādīts maksimālais darbnīcu darbinieku skaits (116 cilvēki), kā arī viņu profesijas. Tās atbilst amatu aprakstiem, kas darba meklēšanas vietnēs parādījās 2023. gada oktobra vidū. Tajā pašā laikā, , nav iespējams droši pateikt, kurām raķetēm cehā tiek ražoti spārni un stūres.
Vairāk cehu ”Radugai”
Uzņēmuma dokumenti liecina, ka Valsts projektēšanas birojs ”Raduga” negrasās apstāties pie viena ceha būvniecības. 2023.gada septembra vidū uzņemtajos satelītattēlos 150 metrus no jau uzbūvētās darbnīcas ēkas redzama cita vieta ar koordinātēm 56.75105449491683, 37.11796443780072, kurā strādāja celtniecības tehnika.
Visticamāk, ka šajā vietā tiks uzbūvētas jaunas ražotnes. Valsts mašīnbūves projektēšanas biroja “Raduga” dokumentācijā ir Paziņojums Nr.4. Tajā runāts par divu industriālo ēku celtniecību Dubnas ziemeļrietumu industriālajā zonā (kur atrodas cehs ar ēkām M11A un M11B – Red. ). Būvniecības sākuma datums ir 2023. gada 12. oktobris, bet pabeigšanas datums – 2024. gada maijs.
Turklāt no uzņēmuma iekšējās dokumentācijas uzzināms par ieceri rekonstruēt telpu, kuras izmēri ir 24×60 metri. Tās iekšpusē uz statīviem novietotas spārnotās raķetes, liecina zīmējums, kas nosūtīts vēstulē Valsts mašīnbūves projektēšanas biroja ”Raduga” ģenerāldirektora vietniekam Anatolijam Utrivanovam. Iekšējā dokumentācijā telpas apzīmētas ar ēku RMM-33, kurā atrodas uzņēmuma ražošanas un testēšanas bāze.
Pēc Ukrainas tehniskā speciālista teiktā, šie dati liecina, ka telpās atrodas sērijveida ražošanas testēšanas komplekss. Uz plauktiem, kas norādīti zīmējumā, var novietot līdz pat 11 raķetēm, tostarp X-25 un X-101, kuras Krievijas karaspēks izmanto, lai dotu triecienu Ukrainai, stāsta eksperts. Minētās industriālās zonas teritorijā pie koordinātēm 56.75000672450372, 37.11946616886945 atrodas ēka, kas pilnībā atbilst zīmējumā norādītajiem izmēriem.
Aktīvā “Raduga” objektu celtniecība Dubnas industriālajā zonā, saskaņā ar Ukrainas OSINT izmeklētāju Molfar informāciju, tika sākta tālajā 2016. gadā. Aizsardzības uzņēmums strauji paplašināja ražošanas jaudu. Turklāt tika uzceltas gan darbnīcas, gan administratīvās ēkas. Viena no darbnīcām tika nodota ekspluatācijā 2021. gada beigās, īsi pirms Krievijas iebrukuma.
Valsts mašīnbūves projektēšanas biroja “Raduga” uzmanība nav liegta arī no Krievijas varasiestāžu puses, kuru pārstāvji uzņēmumu ik pa laikam apmeklē. Maskavas apgabala gubernators Andrejs Vorobjovs vienā no vizītēm 2023. gada 11. jūlijā pateicās ”Raduga” darbiniekiem, kuri izpildīja Vladimira Putina norādījumus un paaugstināja produktivitātes plānu. Pēc viņa teiktā, uzņēmumā jau šobrīd strādā gandrīz pusotrs tūkstotis cilvēku, kuri strādā trīs maiņās – visu diennakti. Tāds pats darbības režīms tehniskajā dokumentācijā ir norādīts jaunbūvējamās darbnīcas ar M11A un M11B korpusiem.