Vakardienas notikums ar dronu uguņošanu Kremlī, kā to pieļāva vairāki militārie eksperti, arī varētu tikt saistīts ar krievu partizāniem. Kas viņi ir? Vai FSB viņus vajā? Pastāstīsim, kas par to ir zināms.
Kopš 2023. gada janvāra FSB gandrīz katru nedēļu ziņo par “diversantu” arestiem. Neskatoties uz to, negadījumi uz dzelzceļa un citiem infrastruktūras objektiem notiek regulāri. Tikai šī gada 1. maijā Krievijā notika divi veiksmīgi diversijas akti: Ļeņingradas un Brjanskas apgabalos. Ir pat zināms, kuri uzņemas atbildību par diversijām un, kurus aiztur un apsūdz FSB.
Kas tiek uzskatīts par diversiju?
Saskaņā ar Krievijas Krimināllikumu diversija ir spridzināšana, dedzināšana vai “citas darbības”, kuru mērķis ir iznīcināt vai sabojāt infrastruktūru, transportu, sakarus vai ražošanu, lai grautu ekonomisko drošību un aizsardzības spējas.
Praksē pēdējā gada laikā dedzināšana vai ļaunprātīgas dedzināšanas mēģinājums uz dzelzceļiem, elektrolīniju spridzināšana, kā arī aicinājumi uz šādu rīcību nodēvēti par diversijām. Nereti cilvēki tiek aizturēti aizdomās par diversijas gatavošanu: piemēram, par dzelzceļa sliežu fotografēšanu.
1. maijā kļuva zināms par diviem lieliem diversijas aktiem Krievijā. Ļeņingradas apgabalā Gatčinas rajonā uzspridzināta elektrolīnija, un uz tai blakus esošās elektrolīnijas atrasts arī lādiņš ar drošinātāju, taču sapieriem izdevies to neitralizēt. Tajā pašā dienā Brjanskas apgabalā tika uzspridzinātas dzelzceļa sliedes, kā rezultātā no sliedēm noskrēja un apgāzās septiņi vagoni un lokomotīve.
Ziņās regulāri parādās ziņojumi par ļaunprātīgu dedzināšanu, negadījumiem un citiem incidentiem. Piemēram, janvārī parādījās video par dzelzceļa tilta uzspridzināšanu, kas, iespējams, veda uz Aizsardzības ministrijas objektu. Par to atbildību uzņēmās anarho-komunistu partizānu apvienība. Par dedzināšanu uz dzelzceļiem ziņots februāra vidū no Kaļiņingradas, martā no Sanktpēterburgas un aprīļa sākumā no Kemerovas apgabala. Martā Rostovā pie Donas aizdegās FSB ēka, nogalinot trīs cilvēkus. Viena no anonīmajām partizānu biedrībām ugunsgrēku nodēvēja par ļaunprātīgu dedzināšanu un uzņēmās par to atbildību.
Precīzas statistikas par visu Krievijā pastrādāto diversiju skaitu nav. Viens no Telegram kanāliem, kas publicē instrukcijas to sagatavošanai, apgalvo, ka ziņās nokļūst tikai 5–10%.
Krievijas varas iestādes, pēc partizānu domām, apzināti slēpj lielāko daļu ziņu par šādiem incidentiem un it kā publicē tikai tās lietas, kuras ir grūti noslēpt. Telegram kanāls ”Rospartizan” ik pa laikam publicē “dzelzceļa kara” hroniku, saskaņā ar kuru gandrīz katru dienu tiek veikta sabotāža uz dzelzceļa.
Ja orientējamies tikai uz oficiālajām ziņām par to diversantu aizturēšanu, kuri jau ir realizējuši savus nodomus vai, pēc FSB domām, plāno to darīt, tad pēc iebrukuma Ukrainā notikušas (vai specdienestu izjauktas) ap 60 diversijas. Pēc atklātajiem datiem ”Mediazona” aprēķināja, ka aresti par “diversiju” notikuši vismaz 21 Krievijas reģionā, zināmas 27 krimināllietas.
Vairumā gadījumu uzbrukumu mērķis ir releju skapji (konstrukcija, kurā ir aprīkojums vilcienu satiksmes automātiskai kontrolei). Šāda skapja atspējošana var uz kādu laiku palēnināt kustību. Retāki mēģinājumi apturēt vilcienus ir šķēršļu izveidošana starp sliedēm, elektrisko apakšstaciju, lokomotīvju vai elektrolīniju dedzināšana.
Kurš organizē diversijas?
Precīzi tas nav zināms. Taču ir vairākas anonīmas Telegram grupas, kas ievieto instrukcijas, kā sabotēt un neuzķerties. Piemēram, biedrība”Apturiet vagonus”, ”Anarho-komunistu kaujas organizācija”, ”Rospartizan”, ”Brīvība un Griba”, leģions ”Krievijas brīvība”, kustība ”Ateš”, “Melnais tilts” .
Šīs grupas arī apraksta sabotāžas aktus un uzņemas atbildību par dažiem no tiem.
Nav iespējams noteikt, cik partizānu organizāciju ir izveidotas kopš iebrukuma Ukrainā un cik tajā ir dalībnieku. 2022.gada augusta beigās Telegram kanālā ”Apturiet vagonus” tika ziņots , ka Krievijā izveidotas vairāk nekā 50 organizētas dzelzceļa pretošanās grupas. Novembrī tas pats kanāls rakstīja , ka katrā no 16 ”Krievijas dzelzceļa” filiālēm vadībā ir pretkara diversiju piekritēji.
Kā drošības spēki medī diversantus?
2022.gada nogalē Krievijas varas iestādes pastiprināja sodu un paaugstināja latiņu maksimālajam sodam par diversiju no 15 līdz 20 gadiem cietumā, bet tīšas nāves izraisīšanas gadījumā – līdz mūža ieslodzījumam. Kopš stājies spēkā bargāks sods par diversiju, strauji pieaudzis ziņojumu skaits par arestiem saistībā ar šo apsūdzību. ”Mediazona” atzīmē, ka tikai 2023.gada trīsarpus mēnešos kļuva zināms par 51 figuranta aizturēšanu diversiju lietās, savukārt visā 2022.gadā aizturēti vien 15 diversanti.
Vairumā gadījumu drošības spēki aiztur pusaudžus: divas trešdaļas no visiem apsūdzētajiem lietās ir jaunāki par 21 gadu. Aizturēto vidū ir, piemēram, astotās klases skolēni no Piemaskavas Čehovas, vai 15 līdz 17 gadus vecu pusaudžu grupa no Kaļiņingradas. Tikai astoņi cilvēki no 66 sabotāžā apsūdzētajiem ir vecāki par 30 gadiem.
Pēc FSB domām, diversijas visbiežāk tiek veiktas par naudas atlīdzību “pēc kuratoru norādījumiem”. Drošības spēki par klientiem visbiežāk izsauc Ukrainas pilsoņus. Nereti tiek aizturēti vairāki cilvēki uzreiz – viens no dalībniekiem notiekošo it kā filmē, lai būtu video atskaitei, bet pārējie tiešā veidā veic diversiju.
Visbiežāk apsūdzētie vispirms tiek aizturēti par vieglākām apsūdzībām (piemēram, par svešas mantas bojāšanu), bet vēlāk izmeklētāji maina lietas kvalifikāciju uz smagāku nodarījumu – diversiju, kūdīšanu uz diversiju vai terorismu. Bieži vien apsūdzēto advokāti ziņo par spiedienu un spīdzināšanu pret saviem klientiem.
Drošības spēki profilaktiski aiztur tos, kuri vēl neko nav izdarījuši, bet it kā plānojuši diversijas. Piemēram, 2022. gada septembrī FSB ziņoja par 187 cilvēku kratīšanu 46 reģionos. Šie izmeklējumi bija saistīti ar “masu slepkavību ideoloģijas atbalstītāju meklēšanu, ko vadīja teroristu kustības Kolumbīna un Ukrainas radikālā grupējuma ”MKU” moderatori.” Pēc FSB datiem, kratīšanu rezultātā tika izņemti aukstie ieroči, sarakste ar “ukraiņu slaktiņu ideologiem”, kā arī fotogrāfijas, video un instrukcijas par diversiju sagatavošanu Krievijā. Vai FSB apsūdzētajiem cilvēkiem tiešām ir kāds sakars ar diversiju gatavošanu, nav zināms. Viņu vārdus un informāciju par lietām FSB neatklāj.
Pēc anarhista Ivana Ivko domām, pagaidām tiek ķerti tikai vientuļnieki, kuri iedvesmojušies no diversijas piemēra sociālajos tīklos un vēlējušies to atkārtot. “Un aizturēt kādas grupas pārstāvi ar vārdu vai pat organizāciju, par to nekas nav dzirdēts,” viņš sacīja žurnālistiem. “Mēs domājam, ka policisti to noteikti neslēptu un plaši izziņotu ”zvaigznītes uz uzplečiem” dēļ.”
Augustā FSB veica kratīšanu Maskavas anarhistu Ivana Ivko un Svetlanas Orlovas radinieku, tostarp Orlovas 78 gadus vecās vecmāmiņas, mājās. Ivko un Orlova ir saistīti ar “Anarho-komunistu kaujas organizācijas” aktivitātēm, bet viņi paši pameta Krieviju 2022. gada vasarā.
Diversantu meklēšana notiek arī anektētajās teritorijās, tostarp Krimā. Biedrības “Krimas solidaritāte” cilvēktiesību aktīvisti uzskata , ka FSB izmanto paziņojumus par diversijām kā ieganstu masveida Krimas tatāru kratīšanai.