Rietumvalstis apspriež iespējamo sankciju atcelšanu pret Krievijas uzņēmējiem, kuri sniegs finansiālu palīdzību Ukrainai, vēsta aģentūra AP, atsaucoties uz tēmu pārzinošām amatpersonām.
Aģentūra norāda, ka iniciatīvas autore bija Kanādas finanšu ministra vietniece Kristija Frīlenda. Viņa šo ideju izteica pagājušajā nedēļā G7 finanšu ministru sanāksmē.
Deviņdesmitajos gados ministre strādāja par Financial Times žurnālisti Maskavā, un viņai joprojām bija sakari ar Krievijas uzņēmējiem. Pēc viņas teiktā, tagad viņai zvanot, lai noskaidrotu, kā viņus var atbrīvot no sankcijām.
Viens no AP avotiem atzīmēja, ka šī tēma jau ir aktualizēta sarunās ar Kijevu. “Mēs par to nerunātu, ja šī ideja Ukrainai nebūtu noderīga. Mums jāzina, ka tas valstij palīdzēs,” sacīja avots.
Viņš piebilda, ka Rietumi ir ieinteresēti atņemt no Krievijas prezidenta Vladimira Putina “prominentus oligarhus” un viņu finansiālo atbalstu Ukrainai.
26. maijā Telegram kanāls Mash rakstīja, ka Lielbritānijas varas iestādes atteicās atcelt ierobežojumus miljardieriem Mihailam Frīdmanam un Petram Avenam, kuri Ukrainai ziedoja 150 miljonus eiro. Par to jau iepriekš esot vienojušies ar Londonu, taču britu puse atteikusies pildīt solījumu, lai gan pat iestājušies par uzņēmēju Ukrainā.
Kā vēsta kanāls, Frīdmens un Avens meklējuši piekļuvi saviem kontiem, taču tie tika atsaldēti tikai par tiem pašiem 150 tūkstošiem eiro. “Viņu konti palika bloķēti, un arī Avenam tika ierosināta krimināllieta. Kā bonuss abiem tika liegts vienreizējs ceļojums uz kontinentu. Viss ir nopietni – līdz pat cietumam,” teikts publikācijā.
25. maijā kļuva zināms, ka Lielbritānijā pret Petru Avenu ierosināta lieta par sankciju apiešanu, viņa mākslas priekšmetu kolekcija tika arestēta. Pēc varasiestāžu domām, uzņēmējs “dzīvo pāri saviem līdzekļiem” un mēnesī tērē daudz vairāk, nekā viņam atļautie 2,5 tūkstoši mārciņu.
Pēc Kijevas domām, Ukrainas atjaunošanai pēc kara būs nepieciešami aptuveni 600 miljardi dolāru. ASV un Eiropas Savienība apsver iespēju konfiscēt Krievijas bagātnieku (Eiropā 29,5 miljardus eiro) un Krievijas Federācijas Centrālās bankas (300 miljardus dolāru) aktīvus, taču saskaņā ar pašreizējiem likumiem tas ir juridiski neiespējami.
Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis ierosināja sabiedrotajām valstīm noslēgt starptautisku līgumu un izveidot mehānismu Krievijas naudas izņemšanai par labu Kijevai. Vācijas finanšu ministrs Kristians Lindners iestājās par brīvprātīgu Ukrainas sponsorēšanu no Krievijas puses, kas, viņaprāt, būtu jāietekmē ar pārliecināšanas palīdzību.