Negaidot savu kārtējo ienākšanu Kremlī, Vladimirs Putins izdomāja veikt Jūras spēku mācības kopā ar Dienvidu militārā apgabala raķešu formācijām. Ar šādu vadmotīvu sava viedokļa izklāstu ievada ukraiņu militārās rūpniecības inženieris un komunikāciju speciālists Oleksandrs Kočetkovs
Šajās mācībās jāiekļauj “taktisko kodolieroču sagatavošana un izmantošana”. Protams, tā nav zobenu vicināšana, bet gan “reakcija uz dažu rietumvalstu provokācijām pret Krieviju”.
Provokācija ir runas par dažu NATO valstu militāro vienību nosūtīšanu uz Ukrainu tādā skaitā, kas neko neietekmē šī kara mērogā. Provokācija ir arvien pieaugošās runas, ka Krimas tilts ir kaut kā pārāk ilgi aizstāvējies uz Ukrainas zemes.
Šķiet, cik biedējoši izklausās agresora paziņojums! Baisi līdz vājprātam! Precīzāk, Kremlis gribētu, lai visi tā domātu. Patiesībā šī ir tikai vēl viena pabiedēšana publikai ar vājākiem nerviem
Apskatīsim to sīkāk.
Taktisko kodollādiņu var izmantot ne tikai ballistiskās un spārnotās raķetes, bet kopumā jebkurš piegādes transportlīdzeklis, kas spēj pārvadāt 50 kg kaujas galviņas: daudzkārtējas palaišanas raķešu sistēmas, vadāmās bumbas, artilērijas šāviņi un pat parastie “šahedi”. Visu šo līdzekļu izmantošana, diemžēl, jau ir atstrādāta trīs kara gados pret Ukrainu, mācības neko neuzlabos.
Ja runājam par gatavošanos reālai taktisko kodolieroču izmantošanai, tad būtu lietderīgi veikt mācības tieši ar kodolgalviņu pārvietošanu no glabātavām uz to nesēju vietām. Bet tas nenotiek.
Tātad acīmredzot pacelsies lidmašīnas, startēs raķetes un manevrēs kuģi – un kaut kur Kaspijas jūrā, jo Melnajā jūrā tie tiks nogremdēti .Tā būs, vieglāk teikt, tīra ”pakazuha”. Un visādi Konašenkovi garlaicīgi atkārtos par “visi uzdevumi izpildīti” un uzkaisīs “kodolpelnus” uz savu tukšo māla bļodiņu..
Starp citu, Krievija 2022. gadā, jau kara laikā, rīkoja mācības ar kodolgalviņu pārvietošanu. Un tā par to attiecīgi informēja ASV, kas uzraudzīja mācību gaitu.
Īstais gatavošanās marķieris taktisko kodolieroču pielietošanai būs nevis mācības, bet gan kodolierīces izmēģinājumi – pazemē vai gaisā. Taču Kremlis ir piesardzīgs pret šādu mācību rīkošanu, jo nav pārliecināts par to rezultātiem.
Ja lēmums par šādām mācībām tiks pieņemts (vēl nav), tas būs mēģinājums iebiedēt mūsu Rietumu partnerus, lai tie aizliegtu Ukrainai uzbrukt svarīgiem mērķiem pat anektētajā teritorijā. Un vēl – radīt Krievijai labvēlīgu fonu pirms Šveices miera konferences, uz kuru Krievija nav aicināta.
Tāpēc ir nepieciešams pēc iespējas ātrāk trāpīt Krievijas kritiskajai infrastruktūrai, tostarp Krimas tiltam, negaidot nekādas mācības. Redzēsim, cik lielā mērā Rietumu, galvenokārt Eiropas, politiķi ir sākuši adekvāti uztvert Putina režīma tīri izrādīšanās būtību.
Pārāk bieži skan dziesma par Krievijas taktisko kodolieroču izmantošanu. Un tas devalvē masu iznīcināšanas ieroču ļoti briesmīgo būtību. Un, diemžēl, tas palielina šī pašnāvības soļa iespējamību cilvēcei.
Jebkurā gadījumā Kremlim ir jāsaprot, ka ar Ukrainas gaisa vai pretraķešu aizsardzību var notriekt jebkuru Krievijas taktisko kodolieroču nesēju. Iespējams, tas tiks notriekts, neiznīcinot kaujas galviņu. Un tad Ukrainas rokās būs lietošanai gatavi taktiskie kodolieroči, kas tiks izmantoti bez vilcināšanās.
Teiksim citādi: tieši šī loģika izskaidros, no kurienes Ukrainai, ienaidniekam negaidīti, būs radusies iespēja taktiskās kodollādiņa atbildes triecienam.
Uzreiz, bez mācību imitācijas.