Zināms, ka ukraiņu eksperti izjauca krievu bezpilota lidaparātu Lancet un atklāja Rietumu elektroniku, pārsvarā amerikāņu. Sīkāku informāciju par to, kā šīs sastāvdaļas darbojas un par ko tās ir atbildīgas, izpētīja Asia Times žurnālisti
Lancet-3 ir aprīkots ar amerikāņu kompānijas Nvidia Jetson TX2 moduli. Šis komponents ir atbildīgs par mākslīgā intelekta (AI) iespējām. Saskaņā ar ražotāja specifikācijām Jetson TX-2 ir ātrākā un energoefektīvākā iegultā skaitļošanas ierīce ar mākslīgo intelektu. Šis 7,5 W modulārais superdators paaugstina mākslīgā intelekta skaitļošanu. Tas ir veidots uz Nvidia Pascal GPU saimes, un tam ir 8 GB atmiņa un 59,7 GB/s atmiņas joslas platums. Tam ir standarta aparatūras saskarnes, kas ļauj to viegli integrēt plašā produktu klāstā.
Neskatoties uz to, ka Nvidia aktīvi reklamē tirgū jauno Jetson Xavier NX moduli, kas ir daudz jaudīgāks par Jetson TX-2, TX-2 tomēr tiks pārdots pasaules tirgū līdz 2028. gadam.
Nvidia AI dzinēji ir balstīti uz progresīvām ražošanas tehnoloģijām. To kritiskās AI integrētās shēmas tiek ražotas Taivānā un pēc tam montētas Ķīnā BYD Huizhou rūpnīcā un Taivānā Foxconn Taoyuan rūpnīcā. Dažas citas TX-2 moduļa sastāvdaļas nāk no Ķīnas un Dienvidkorejas.
Viena no svarīgākajām Lancet sastāvdaļām ir U-Blox Lea-m8s-0-10 GPS navigācijas sistēma. Šī ierīce spēj uztvert navigācijas signālus no Amerikas GPS sistēmas, Eiropas Galileo GPS, Krievijas GLONASS un Ķīnas Beidou. U-Blox modulis ir izturīgs pret uzlaušanu, tāpēc to praktiski nav iespējams pārprogrammēt, lai mainītu drona virzienu. U-Blox tiek ražots Šveicē.
Žurnālisti raksta, ka ne Nvidia, ne U-Blox, pārdodot šos produktus, nav pārkāpuši nekādus likumus. Mikroshēmas nonāk izplatīšanas centros, kur tās pārdod gala patērētājiem. No turienes tās dodas uz Krieviju, Ķīnu vai Irānu.
Vašingtona cenšas rīkoties saistībā ar AI mikroshēmu izplatību Ķīnā, taču amerikāņi vēl nespēj kontrolēt galveno AI komponentu izplatību Krievijā. Ja netiks veiktas krasas darbības, krievi, ķīnieši un irāņi joprojām varēs izmantot jaunākos mākslīgā intelekta moduļus militāriem un komerciāliem lietojumiem, uzsver medijs.
Daļēji iemesls ir tas, ka mākslīgā intelekta produktu ražošana lielākoties notiek ārpus Amerikas Savienotajām Valstīm. Tas nozīmē, ka augsta līmeņa sadarbība ir būtiska. Tas arī nozīmē, ka ASV saskartos ar ievērojamu risku, ja AI mikroshēmu ražošana, īpaši Taivānā, tiktu pārtraukta kara, blokādes vai vienkārši dabas katastrofas dēļ. Tagad ASV savā teritorijā aktīvi būvē jaunas progresīvas ražotnes, kas būs reāls palīgs nākotnē.
Nākotnē ASV būs jāatrod efektīvi veidi, kā kontrolēt mākslīgā intelekta tehnoloģijas vai arī jāsaskaras ar diezgan nepatīkamām sekām, jo ar Krievijas ”lancetēm” Ukrainā izsistie tanki Abrams un kājnieku kaujas mašīnas Bradley ir reāla militāra problēma, kurai nepieciešams risinājums, norāda analītiķi.