Jaunās “zaļās” elektrostacijas radīs pietiekami daudz enerģijas, lai aizstātu ar gāzi darbināmas elektrostacijas.
Saskaņā ar Rystad Energy ziņojumu, tikai dažu gadu laikā izmaksas par elektroenerģijas ražošanu, izmantojot saules fotoelektrisko enerģiju, samazināsies tik daudz, ka lietotājiem tas izmaksās 10 reizes mazāk nekā elektroenerģija, raksta Interesantsengineering.com
Eiropa vienmēr ir paļāvusies uz gāzi darbināmām elektrostacijām, lai apmierinātu savas enerģijas vajadzības. Pēc tam, kad Krievija samazināja gāzes eksportu, enerģijas izmaksas reģionā ir pieaugušas, teikts materiālā.
Saskaņā ar Rystad Energy ziņojumu spot gāzes cenas TTF (Title Transfer Facility) gāzes centrā Nīderlandē pagājušajā gadā bija 46 eiro par MWh. Tas kalpoja kā etalons gāzes cenām Rietumeiropā. Šis skaitlis palielinājās pēc Krievijas karaspēka iebrukuma Ukrainas teritorijā. TTF cena raksta tapšanas brīdī bija €134 par MWh, t.i. par 187% vairāk.
Gāzes cenas šoziem, iespējams, nesasniegs 330 eiro par MWh, kā tas bija augustā, taču, turpinoties militārajam konfliktam, Krievijas gāzes eksports, visticamāk, nepalielināsies un eiropiešiem par apkures vajadzībām būs jāmaksā vairāk. Pat neskatoties uz augstām enerģijas cenām, ar gāzi darbināmā elektroenerģijas ražošana Eiropā šogad pieauga par 4%, jo reģionam jātiek galā ar elektroenerģijas ražošanas samazināšanos atomelektrostaciju slēgšanas dēļ. No upju izžūšanas vasarā cieta arī hidroenerģija, un gāze šos zaudējumus kompensēja.
Tomēr analītiķi sagaida, ka situācija uzlabosies 2023. gadā, kad Francijas atomelektrostacijas atsāks darbību un pievienos tīklam 30 GW elektroenerģijas. Paredzams, ka līdz 2023. gada beigām atjaunojamās enerģijas jauda saules un vēja parku veidā nodrošinās vēl 50 GW jaudu.
Saules enerģija kļūs lētāka nekā gāze
Ziņojumā teikts, ka tuvāko gadu laikā, kad Eiropas valstis apsver iespēju uzstādīt vairāk atjaunojamās enerģijas jaudu, lai samazinātu oglekļa emisijas, šo iekārtu vidējās kapitāla izmaksas samazināsies līdz 1,3 eiro par vatu.
Eksperti prognozē, ka TTF gāzes cena līdz desmitgades beigām stabilizēsies un var noslīdēt līdz 31 dolāram par MWh. Ar gāzi darbināmu elektrostaciju izlīdzinātās enerģijas izmaksas (LCOE) būs aptuveni 150 eiro par MWh. Tas ir 3 reizes vairāk nekā saules elektrostaciju LCOE, teikts ziņojumā. Lai gāze saglabātu konkurētspēju kā degviela, tās cenām būtu jāsamazinās līdz 17 eiro par MWh, kas, pēc analītiķu domām, ir “neiedomājami” saskaņā ar pašreizējo scenāriju.
Ja ES tērēs naudu atjaunojamās enerģijas ražošanas jaudu izbūvei un spēs šīs jaudas iedarbināt 2 gadu laikā, tad līdz 2025.gadam būs iespējams pievienot līdz 100 GW jaunas ražošanas jaudas. Un pēc 3 gadiem šis rādītājs sasniegs 333 GW. Jaunās “zaļās” elektrostacijas radīs pietiekami daudz enerģijas, lai aizstātu ar gāzi darbināmas elektrostacijas.
Eiropa joprojām var paturēt gāzi savā enerģijas klāstā, lai apmierinātu savas vajadzības vai risinātu atjaunojamās enerģijas pārtraukumus, jo īpaši ziemas mēnešos. Taču tas dos iespēju uz visiem laikiem atbrīvoties no Krievijas gāzes.