Trešdien, 7.decembrī, notiks ikgadējā Cilvēktiesību padomes locekļu tikšanās ar Vladimiru Putinu. Šī būs pirmā sēde pēc tam, kad no padomes tika izslēgti visi kara pretinieki. Tomēr pat ar tik lojālāku sastāvu daudzas tēmas tika iekļautas ”stop-listē”, raksta medijs Verstka, atsaucoties uz diviem padomes locekļiem un vienu Cilvēktiesību padomei tuvu avotu.
Cilvēktiesību padomes vadītājs Valērijs Fadejevs apstiprināja aizliegto tēmu sarakstu ar vadmotīvu, lai “nesarūgtinātu prezidentu”. Viņš ieteica neizvirzīt tēmu par zaudējumiem frontē, likuma par “viltus ziņām” par armiju piemērošanu, mobilizēto māšu protestiem, kā arī ”Vāgneriešu” savervētā ieslodzītā Jevgeņija Nužina nāvessodu ar veseri – kā “sīkumu un privātu gadījumu”.
Pirms tam Fadejevs pēdējo nedēļu laikā vairākas reizes ticies ar prezidenta administrācijas pārstāvjiem, lai pārrunātu šīs tēmas un identificētu starp tām nevēlamās, izdevumam pastāstīja divi avoti.
Izdevuma sarunu biedri arī nosauca jautājumus par mobilizētajiem un viņu nodrošinājumu par “bīstamiem” un sacīja, ka par šo tēmu ar prezidentu varēs runāt tikai “ļoti uzmanīgi”. Taču būtu dīvaini diskusijā ar prezidentu šo jautājumu nemaz neizvirzīt, tāpēc par tēmu ziņos “kāds īpašs zālēdājs” no Cilvēktiesību padomes locekļiem, pieļāva viens no izdevuma sarunu biedriem.
Novembra vidū Putins no Cilvēktiesību padomes izslēdza desmit cilvēkus. Gaidāmajā ikgadējā sanāksmē ar valsts vadītāju viņi gatavojās uzdot jautājumus par mobilizāciju, “diskreditēšanu” un “feikiem”, kā arī bijušā ieslodzītā un ”Vāgnera” PMK algotņa Jevgeņija Nužina slepkavību ar veseri.
No Padomes izslēgti: žurnālisti Nikolajs Svanidze un Jekaterina Vinokurova, cilvēktiesību aktīvists un “komitejas pret spīdzināšanu” dibinātājs Igors Kaļapins un Maskavas Valsts universitātes Psiholoģijas fakultātes Personības psiholoģijas katedras vadītājs Aleksandrs Asmolovs.
Tā vietā Cilvēktiesību padomes vietu ieņems Komsomoļskaja Pravda militārais korespondents Aleksandrs Kocs, sabiedriskās kustības Brīvais Donbass prezidija locekle Jeļena Šiškina, Maskavas sabiedriskās uzraudzības komisijas izpildsekretārs Aleksejs Meļņikovs un vēl septiņi cilvēki.
Cilvēktiesību padomes priekšsēdētājs Fadejevs arī sagatavoja vēl vienu tēmu sarakstu ikgadējai tikšanās reizei ar Putinu, kuras prezidents labprāt apspriestu. Starp tām ir ekoloģija, sankcijas pret krieviem Rietumos, krievu kultūras atcelšana, bēgļu problēmas, jautājumi par brīvprātīgo darbu un likumdošana LGBT propagandas aizliegšanai.