Partijas “Vienotā Krievija” Ģenerālpadomes sekretārs Andrejs Turčaks nosauca jaunu datumu “referendumam” par Ukrainas okupēto teritoriju pievienošanos Krievijai. Viņaprāt, “būtu pareizi un simboliski” tās rīkot Nacionālās vienotības dienā 4.novembrī.
”Šis ir vēsturisks datums, kas mūs visus vieno. Tā apvienojas tajā krievu pasaules telpā, par kuru sapņo Donbasa un atbrīvoto teritoriju iedzīvotāji”.
Hersonas apgabala okupācijas administrācijas vadītāja vietnieks Kirils Stremousovs jau apstiprinājis, ka apgabals gatavosies “referendumam” 4.novembrī. Viņš sagaida 80% vēlētāju aktivitāti.
Ņemot vērā to, ka Krievijas vadība nekad nav oficiāli paziņojusi plebiscīta datumu, un paredzamie datumi, kurus nosauca avoti prezidenta administrācijā (AP), vairākkārt ir pārcelti uz vēlāku laiku, nav garantijas, ka tas atkal netiks atlikts. Tomēr Turčaks apliecināja, ka tā vai citādi “referendumi noteikti notiks, un jau šogad”.
Iepriekš tika ziņots, ka Krievijas prezidents Vladimirs Putins tika informēts par neveiksmīgajiem mēģinājumiem iekarot Donbasu līdz septembrim. Turklāt Krievijas armijai ne tikai “nebija laika”, bet tā faktiski iestrēga pēc tam, kad Aizsardzības ministrijas vadītājs Sergejs Šoigu 3. jūlijā ziņoja par Luhanskas apgabala ieņemšanu. Nākamā mēneša laikā militārpersonām izdevās ieņemt tikai 0,5% no Ukrainas kontrolētās Doņeckas apgabala teritorijas. Tādējādi Krievijas ietekme sniedzas tikai 60% no reģiona. Savukārt Kremlis 11. septembrī gribēja pievienot visu uzreiz.
Pēc tam, kad šie plāni tika izjaukti, ”Meduza” avoti prezidenta administrācijā runāja par diviem turpmākās rīcības variantiem. Viens ierosināja atlikt “referendumus” uz ziemu, ko varas iestādes uzskatīja par nevēlamu Putina kodolelektorāta pieaugošās neapmierinātības dēļ. “Cilvēki sapratīs, ka kaut kas nedarbojas. Viņi to var uzskatīt par vājumu,” skaidroja amatpersona. Otrs variants bija sarīkot “referendumu” tādu, kāds tas ir, un pārējo anektēt pēc tam, kad un vai armija tiks galā ar uzdevumu. Spriežot pēc Turčaka teiktā, šāds lēmums līdz šim ir guvis virsroku.
Kopš kara sākuma Krievija ir ieņēmusi visu Hersonu, Luhansku, kā arī daļu Ukrainas Doņeckas, Zaporožjes un Harkovas apgabalu. Okupētajās teritorijās tika izveidota rubļa zona, organizēta Krievijas valsts kanālu un radiostaciju apraide, tika ieviests tikai Krievijas internets un sakari. Viņi tur izveidoja arī prokremliskas valdības un sāka izplatīt Krievijas pilsonību.
Tomēr tas viss nepalīdzēja iekarot “tautas mīlestību” – vismaz Hersonas un Zaporožjes apgabalos, kur bija maz cilvēku, kas vēlējās iegūt Krievijas pasi (23 tūkstoši uz 1 miljonu cilvēku un 35 tūkstoši uz 1,6 miljoniem). cilvēku, attiecīgi pēc jūlija–augusta datiem). Turklāt šajos reģionos regulāri notiek atentāti pret Kremļa rokaspuišiem. Uz šī fona šaubīgi izskatās Turčaka vārdi par “atbrīvoto Ukrainas teritoriju iedzīvotājiem, kas sapņo par krievu pasauli”.
Kā Kremlis piespiedīs okupēto reģionu iedzīvotājus piedalīties “referendumā”, nav skaidrs. Tomēr Amerikas Kara izpētes institūts (ISW) ziņoja, ka Krievijas prezidenta administrācija apsver iespēju par septiņu dienu “balsošanu no mājām”, kuras laikā bruņoti Krievijas karavīri dotos no mājas uz māju un “aptaujātu” pilsoņus.
Iepriekš Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis vairākkārt izteicies, ka “referendumi” liegs Krievijai visas iespējas risināt sarunas ar Ukrainu un pasauli, bet nesen Ukrainas varas iestādes atgādināja saviem pilsoņiem, ka par piedalīšanos tajos draud kriminālatbildība.