Krievijas ārlietu ministra vietnieks Sergejs Rjabkovs 16. maijā sacīja, ka Vašingtonai un Briselei nevajadzētu būt ilūzijām, ka Krievija samierināsies ar Zviedrijas un Somijas pievienošanos NATO. Diplomāts uzskata, ka šo valstu spertie soļi nekalpos to drošības stiprināšanai. Par to ziņo Krievijas “Interfax”.
Ārlietu ministra vietnieks uzskata, ka Rietumu politiķi nepareizi interpretē notikumus starptautiskajā arēnā drošības principu veidošanās kontekstā.
“Situācija, protams, radikāli mainās, ņemot vērā notiekošo. Tas, ka Zviedrijas, tāpat kā Somijas, drošība šī lēmuma rezultātā nepastiprināsies, mums ir pilnīgi skaidrs,” sacīja Rjabkovs. žurnālisti Maskavā.
Pēc viņa teiktā, Krievija nesamierināsies ar Zviedrijas un Somijas iestāšanos NATO un atradīs veidus, kā nodrošināt savu drošību atkarībā no situācijas attīstības, taču jebkurā gadījumā militārās spriedzes līmenis reģionā pieaugs.
“Kādā formā mēs nodrošināsim savu drošību pēc šīm izmaiņām šajā kopējā NATO konfigurācijā, tas ir atsevišķs jautājums. Tas būs atkarīgs no tā, kāds praktiski būs rezultāts gaidāmajai Somijas un Zviedrijas uzņemšanai aliansē. nekādas ilūzijas, ka mēs ar to tiksim, vienkārši ielieciet, viņiem tā nevajadzētu būt,” uzsvēra Rjabkovs.
Rjabkovs arī nosauca Zviedrijas un Somijas plānus kļūt par alianses dalībvalstīm par kļūdu, kam ir tālejošas sekas. Bet, pēc ministra vietnieka domām, tas runā par valstu līderu līmeni, kas pieņem šādus lēmumus.
Tikmēr Krievijas prezidenta preses sekretārs Dmitrijs Peskovs sacīja, ka Maskava rūpīgi seko līdzi abu Skandināvijas valstu lēmumiem kļūt par alianses dalībvalstīm, un rūpīgi fiksē to paziņojumus, ka tās negrasās uzņemt ārvalstu militārās bāzes vai ieroču sistēmas.
“Mēs ļoti uzmanīgi skatīsimies, kādas būs sekas piemērošanai mūsu drošībai, kas ir jānodrošina absolūti bezierunu veidā,” secināja Peskovs.
Atgādinām, ka svētdien, 15. maijā, kļuva zināms par Somijas varas iestāžu oficiāli pieņemto lēmumu pievienoties NATO. Pirms tam prezidents Sauli Nīniste telefonsarunu veicis ar Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu, kurš savukārt sacīja, ka šis solis ir kļūda. Pēc Kremļa vadītāja domām, Somija kļūdaini atsakās no neitralitātes politikas, jo nekas neapdraud tās drošību.