Krievijai, iespējams, ir beigušies pašreizējie Irānas bezpilota lidaparātu “Shahed-136” krājumi, un tā drīzumā meklēs to papildināšanu, savā ikdienas apskatā raksta britu izlūkdienesti.
Pēc viņas teiktā, Krievija nav palaidusi Irānā ražotus dronus kopš 17.novembra. Sākotnēji Krievijas armijai tās bija vajadzīgas, lai kompensētu “akūto spārnoto raķešu trūkumu”. “Taču šai pieejai ir bijuši ierobežoti panākumi. Lielākā daļa palaisto bezpilota lidaparātu (UAV) ir neitralizēti, ”norāda Apvienotās Karalistes Aizsardzības ministrija.
Pirmie kamikadze bezpilota lidaparātu uzbrukumi sākās septembrī. Divu mēnešu laikā Krievija palaida simtiem bezpilota lidaparātu, lai sasniegtu Ukrainas elektrotīklu. “Tomēr pēdējā laikā Krievijas pavēlniecība, iespējams, arī vēlējās, lai Irānā ražotie bezpilota lidaparāti par prioritāti atzītu medicīnas iestādes kā iespējamos mērķus un, ja tās tiktu atklātas, trāpītu tām ar vadāmu munīciju,” norāda aģentūra.
Bet kamikadze bezpilota lidaparātu izmantošana ir bijusi ierobežota. “Lielākā daļa palaisto bezpilota lidaparātu ir neitralizēti,” raksta Lielbritānijas izlūkdienesti. Tomēr, viņasprāt, Krievija meklēs krājumu papildināšanu, jo ārzemēs bezpilota lidaparātus iespējams iegādāties daudz ātrāk, nekā ražot jaunas spārnotās raķetes iekšzemē.
Saskaņā ar ASV un citu rietumvalstu izlūkdienestiem Maskava un Teherāna vienojās paplašināt Irānas dronu ražošanu Krievijā. Kā vēsta Washington Post , atsaucoties uz izlūkdienestiem, puses noslēgušas slepenu vienošanos novembra sākumā tikšanās laikā Irānā. Tagad Irānas puse nodod projektus un galvenās sastāvdaļas, un pašu ražošanu var izveidot dažu mēnešu laikā.
Ar savas ražošanas palīdzību Krievija ievērojami palielinās lētu, bet destruktīvu bezpilota lidaparātu kamikadze krājumus. Kopš augusta Krievija pret Ukrainas enerģētikas infrastruktūru ir izmantojusi vairāk nekā 400 bezpilota lidaparātus, liecina Rietumu izlūkdienesta dati. Irānai ražošanas pārcelšana uz Krieviju ir izdevīga, jo tā ļaus izvairīties no sankciju paplašināšanas par ieroču piegādi Maskavai.
ES oktobrī noteica ierobežojumus Irānas uzņēmumam Shahed Aviation Industries, kas ražo dronus. Tieši tādas pašas sankcijas 15.novembrī noteica arī ASV Valsts kase, savu lēmumu skaidrojot ar to, ka bezpilota lidaparātus no Irānas izmantoja Krievijas karaspēks, lai apšaudītu Ukrainas civiliedzīvotājus. ASV melnajā sarakstā bija arī Success Aviation Services FZC un i Jet Global DMCC, kas, pēc aģentūras domām, bija atbildīgi par bezpilota lidaparātu transportēšanu uz Krieviju.