Krievijas militāristi, piedzīvojot problēmas ar Ukrainas pretgaisa aizsardzības izrāvienu, tās apiešanai izmanto modernizētas padomju laikā ražotas bumbas. Par to, atsaucoties uz ASV un Ukrainas amatpersonām, raksta The New York Times.
Pēc viņu teiktā, šāda munīcija izrādījusies praktiski neievainojama no modernajām Rietumu pretgaisa aizsardzības sistēmām, kas atrodas Ukrainas bruņotajos spēkos.
Eksperti atzīmē, ka Krievijas armija bija spiesta meklēt jaunus veidus, kā uzbrukt mērķiem Ukrainas teritorijā pēc tam, kad Ukrainas pretgaisa aizsardzības efektivitāte ir ievērojami palielinājusies, pateicoties moderno Rietumu sistēmu piegādei. Pēdējo mēnešu laikā Ukrainas militārpersonām ir izdevies notriekt arvien vairāk Krievijas kamikadze bezpilota lidaparātu un spārnoto raķešu. Dažos gadījumos Ukrainas pretgaisa aizsardzības efektivitāte sasniedz 100 procentus.
“Tā ir gaisa kara evolūcija. Vispirms viņi izmēģināja spārnotās raķetes, bet mēs sākām tās notriekt. Tad viņi izmēģināja dronus, mēs sākām notriekt arī tos. Viņi pastāvīgi meklē risinājumu, kas ļautu sasniegt mūsu mērķus, un mēs meklējam risinājumu, kā to novērst, ”sacīja Ukrainas gaisa spēku pulkvežleitnants Deniss Smažnijs.
Pēc tam, kad Ukrainas bruņoto spēku rīcībā nonāca ASV pretgaisa aizsardzības sistēmas Patriot, viņiem izdevās notriekt pat vairākas Krievijas hiperskaņas raķetes ”Kinžal”, kuras līdz šim Kijiva pati sauca par savām pretgaisa aizsardzības sistēmām neievainojamām.
Tad uzbrukumiem mērķiem Ukrainas teritorijā Krievijas armija arvien vairāk sāka izmantot modernizētas padomju laikā ražotās brīvi krītošās bumbas FAB-500. Ar uz tām uzstādīto satelītnavigācijas iekārtu un mazo spārnu palīdzību šī munīcija tika pārvērsta par planējošām un koriģējamām aviācijas bumbām.
Kā skaidroja izdevuma sarunu biedri, no lidmašīnām nomestās bumbas Ukrainas pretgaisa aizsardzībai ir daudz grūtāk izsekot, jo šādi šāviņi gaisā atrodas tikai aptuveni 70 sekundes.
Saskaņā ar Stratēģisko un starptautisko pētījumu centra pretraķešu aizsardzības projekta direktora vietnieka Jana Viljamsa teikto, šādas bumbas ir pat grūtāk trāpāmas nekā ”Kinžal’ hiperskaņas raķetes. ”Kinžal’ ir ilgāks lidojuma laiks lielākā augstumā, tāpēc to ir vieglāk noteikt un izsekot,” viņš paskaidroja.
Šādas bumbas tiek nomestas no lidmašīnām Su-34 un Su-35 virs Krievijas kontrolētās teritorijas, pēc tam tās var nolidot vairāk nekā 30 kilometrus, norāda Pentagons.
Savukārt Ukrainas amatpersonas uzstāj, ka Ukrainai ir nepieciešami iznīcinātāji F-16, lai cīnītos ar jaunajiem draudiem. Kijivā apgalvo, ka, tos saņēmuši, Ukrainas bruņotie spēki varēs neļaut Krievijas militārajām lidmašīnām lidot frontes zonās.
“Mēģinājumi pārtvert šīs bumbas ir neefektīvi, tam pat nav jēgas. Vienīgā izeja no šīs situācijas un vienīgais veids, kā to apturēt, ir uzbrukt lidmašīnām, kas palaiž šīs bumbas,” sacīja Ukrainas Bruņoto spēku Gaisa spēku pārstāvis Jurijs Ignats.