Krievijas vadība var pieļaut stratēģisku kļūdu Bahmutā. Tas savukārt nodrošinās Ukrainai jaunas uzbrukuma iespējas. Par to ziņo Bloomberg.
Izdevums, atsaucoties uz ekspertiem, norāda, ka Krievija riskē panākt tikai nenozīmīgu taktisku ieguvumu Bahmutā lielo personāla zaudējumu dēļ.
Līdzīga kļūda vasarā atstāja Krievijas spēkus izsmeltus un pārslogotus, paverot Ukrainai durvis veiksmīga pretuzbrukuma uzsākšanai rudenī.
Tajā pašā laikā Ukrainas un Rietumu eksperti atzīmē, ka, lai gan laikapstākļi Ukrainā veicina tehnikas kustību, nevajadzētu gaidīt jaunas lielas ofensīvas. Pēc aplēsēm, kaujas notiks pie Bahmutas, Soledarā, kur uzbrūk iebrucēji, kā arī uz līnijas Svatovo-Kremenna, kur Ukrainas bruņotajiem spēkiem pieder iniciatīva.
Pēc ekspertu domām, to, kā turpmākajos mēnešos attīstīsies karš Ukrainā, noteiks ne tik daudz laikapstākļu izmaiņas, bet gan katras puses veiksme izsmelt otras spēkus un atjaunot savējos pirms pavasara.
Tomēr analītiķi arī atzīmē, ka aukstums joprojām palēnina notikumus frontē. Zemā temperatūra neļauj armijai ātri pārvietoties, un tehnika ātrāk sabojājas, ja temperatūra ir zemāka par nulli. Svarīgs faktors ir arī cilvēciska kļūda.
“Cilvēciskais faktors ir daudz svarīgāks par transportlīdzekļiem, ko viņi var pārvietot” ziemā, sacīja Eds Arnolds, bijušais britu kājnieku virsnieks, kurš tagad strādā Londonas domnīcas Royal United Services Institute. Viņš sacīja, ka aukstos laikapstākļos morāle, mobilitāte un loģistika var tikt sabojāta.
Sasaluši akumulatori droniem un radioaparātiem ir jāuzlādē divreiz biežāk, savukārt slikta redzamība var padarīt nelietojamus novērošanas bezpilota lidaparātus, kas nepieciešami artilērijai, lai mērķētu uz aizsardzību. Abām pusēm pietrūkstot artilērijas lādiņiem, bezpilota lidaparātu piedāvātā precizitāte frontē jau dažkārt ir apklusinājusi ieročus.
Aukstums var izraisīt arī kļūdas, piemēram, Krievijas lēmumu koncentrēt simtiem karavīru salīdzinoši siltā un ērtā kopmītnē Makijivkā, Ukrainas raķešu HIMARS darbības rādiusā.
Pēc Arnolda domām, militāros plānotājus visvairāk satrauc tas, ka sasalšana var pēkšņi pārvērsties par atkusni, atstājot uzbrūkošos karaspēku atklātus un neapgādātus, jo atbalsta transportlīdzekļi ar riteņiem atkal iestrēgs Ukrainas bēdīgi slavenajos dubļos. Kāpurķēžu transportlīdzekļi, piemēram, tanki, joprojām var darboties, bet ne tad, ja degvielas cisternas vairs nevar tos sasniegt.
Līdzīgi, arī karavīri paliktu bez pārtikas, bet artilērijas munīcijas vai iespējas ātri pārvietoties pēc apšaudes, lai izvairītos no pretbatareju uguns. Tiek prognozēts, ka jau nākamnedēļ austrumos temperatūra atkal pakāpsies virs nulles.
“Ukraiņiem ir daudz labāks risinājums,” sacīja Arnolds. “Es teiktu, ka ar to, kas viņiem jau ir, un visu, ko viņiem dod Rietumi, viņiem ir viena iespēja veikt lielu grūdienu – tāpēc nesteidzieties.”