Mobilizēto sievu un radinieku neapmierinātība izraisīja visspilgtāko pretkara protestu kopš kara sākuma. Kustība “Ceļš uz mājām” ir kļuvusi par galveno Krievijas varas iestāžu iekšējo problēmu. Tāpēc Kremļa propaganda tagad darbojas pret mobilizēto tuviniekiem, un FSB draud pašiem mobilizētajiem, pieprasot, lai viņi pārliecina savas sievas, ka protestēt ir bezjēdzīgi.
Lai cīnītos pret neapmierinātajiem, varas iestādes izvirza savus “pareizās” sievas un radiniekus – viņi strādā aizmugurē, atbalsta karu un Putinu, kā arī nicina “kolektīvos Rietumus”. Viņi tiek nostādīti kā piemērs, viņu stāstus atkārto propagandas mediji. Šajā rakstā par Krievijas kara atbalsta sieviešu kustībām, kuras ir mutiski gatavas sūtīt uz Ukrainu arī savus bērnus.
Kustības “Ceļš uz mājām” aktivitāte un mediju panākumi lika Krievijas varas iestādēm reaģēt un aizpildīt informācijas vakuumu ap mobilizēto sievu izvirzītajām problēmām. Varas taktika beidzās līdz mobilizēto tuvinieku diskreditēšanai – daudzi Krievijas propagandisti un Z-kanāli viņas kritizēja un apvainoja .
Galvenais resurss, kas protestēja pret nenoteiktu mobilizāciju, bija Telegram kanāls “Ceļš uz mājām”. Decembra sākumā tas tika pakļauts masveida botu un kara atbalstītāju uzbrukumam. Tā reģionālajos čatos parādījās simtiem komentāru, kuros teikts, ka administratori un kustības dalībnieki ir saistīti ar Korupcijas apkarošanas fondu (FBK) un Alekseju Navaļniju. Kara atbalstītāji atstāja simtiem negatīvu komentāru un tiešus apvainojumus kustības ”Ceļš uz mājām” administratoriem un atbalstītājiem.
Šajos komentāros viņi pieprasīja, lai kanālu abonenti un ziņu autori “aizver savu korumpēto muti”, un nosauca tos par “nožēlojamiem niecībām un neliešiem”. Kara atbalstītāju sūdzību dēļ kanāls pat saņēma apzīmējumu “Fake”, lai gan kanāla administratori apgalvo, ka tas ir oriģināls, un lūdz Telegram izveidotāju Pāvelu Durovu noņemt šo statusu no kanāla. Neskatoties uz varas iestāžu spiedienu, decembra beigās kanāla “Ceļš uz mājām” auditorija pieauga līdz gandrīz 40 tūkstošiem abonentu.
“Katjuša” pret
Galvenās “Ceļa uz mājām” sabiedriskās pretinieces bija sieviešu patriotiskā kustība “Katjuša”, kuras dalībnieces atbalsta Krievijas armiju un dēvē sevi par virsnieku meitām. “Katjuša” mediju darbība sakrita ar pieaugošo popularitāti un interesi par “Ceļš uz mājām”. Novembrī savā kanālā Telegram kara aktīvisti publicēja video, kurā sievietes no dažādām pilsētām pārliecina mobilizēto cilvēku sievas un radiniekus “neļauties provokācijām” un neprotestēt. Videoklipa aprakstā teikts, ka “aizbēgušie ekstrēmisti” un “Rietumu izlūkdienesti” ar militārpersonu sievu palīdzību grauj uzticību varas iestādēm un “neatlaidīgi mudina tās izdarīt noziegumus”.
“Saprotiet: lielāko daļu no tiem briesmīgajiem stāstiem, kas it kā nāk no frontes līnijas, raksta cilvēki, kas sēž birojos tūkstošiem kilometru no frontes līnijas un saņem par to naudu. Tie ir bēguļojoši noziedznieki no ekstrēmista Navaļnija draugiem, kuri griež zobus par mūsu valsts iznīcināšanu,” video stāsta meitenes.
Prokara kustības dalībnieki apgalvo, ka atbalsta Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu. Viņu “pareizo sievu” tēlu savos izlaidumos un materiālos aktīvi izmantoja federālie un reģionālie propagandas mediji. Saistībā ar kara pretiniekiem ”Katjuša” izmanto klasiskus pretrietumnieciskus Krievijas propagandas paņēmienus: piemēram, 2022. gada augustā viņi nosūtīja desmit medaļas “Par fašisma atdzimšanu” Eiropas Savienības vadītājiem.
“Protams, mēs gaidām reakciju. Bet pagaidām mums ir vērtīgi, ka ideju ļoti sirsnīgi pieņēma mūsu tautieši, mūsu krievu tauta. Atsaucoties uz projektu, izskanēja daudz atbalstošu vārdu un patīkamu komentāru,” sacīja kustības dalībniece Valērija Telicina.
Kustībā aktīvi piedalās aptuveni 15 krievu sievietes un Ukrainas anektēto teritoriju iedzīvotāji. Visbiežāk propagandas medijos parādās Valentīna Beļčenko no Belgorodas, Anastasija Gridasova, kura no Gorlovkas pārcēlās uz Sevastopoli, un ”Katjuša” preses sekretāre Jekaterina Obrazcova
Belčenko strādāja par pasniedzēju Belgorodā un Maskavā, kā arī par korespondentu tiešsaistes izdevumam ”Vperjod”. “Šobrīd strādāju par projektu vadītāju jauniešu organizācijā. Manos pienākumos ietilpst ierakstu un tekstu rakstīšana par tēzēm, pasākumu organizēšana, ideoloģijas rakstīšana, pasākuma tehniskais scenārijs,” teikts viņas profilā servisā Profi.ru.
Obrazcovas sociālie tīkli norāda, ka viņa strādā reklāmas aģentūrā R-Broker. Anastasija Gridasova strādā par juristi un periodiski sniedz intervijas propagandas medijos. Gandrīz visu aktīvo kustības dalībnieku lapas sociālajos tīklos ir slēgtas jeb privātas. Nav skaidrs, vai viņas ir īstas militārpersonu radinieces.
”Katjuša” dalībnieku vecāku lapās nekādi nav norādīts, ka kustības aktīvisti būtu militārpersonu ģimenes locekļi. Anastasijas Gridasovas no Gorlovkas tēvam nav ar armiju saistītu fotogrāfiju, tāpat tādu nav arī Belgorodas Valentīnas Belčenko vecākiem. ”Katjuša” preses sekretāres Jekaterinas Obrazcovas mātes lapā nekas neliecina, ka viņa būtu precējusies ar militāristu. Arī atklātos avotos nav atrodama nekāda informācija par virsnieku vārdā Anatolijs Obrazcovs – tāds ir Katrīnas tēva vārds.
Informācijas par ”Katjuša” finansēšanu atklātajos avotos nav. Organizācija mēģina izlikties, ka tā pastāv uz krievu ziedojumiem. Piemēram, 20 gadus vecā Sevastopoles iedzīvotāja Daniela Ploskina vāc ziedojumus. Oficiālais ziedojumu mērķis ir palīdzēt Krievijas militārpersonām, ziedošana notiek arī VKontakte un Telegram publikācijā “Izlūkošana notiek”. Kanālā nav izdevumu pārskatu, taču dažkārt ieraksti ziņo par ekipējuma iegādi . Daniela Ploskina neatbild uz žurnālistu jautājumiem un bloķē korespondentus.
Viens no kustības finansējuma avotiem ir Interneta attīstības institūts (IDI), viena no galvenajām Krievijas organizācijām, kas atbild par valsts līdzekļu sadali “patriotiska” satura veidošanai. ”Katjuša” saņem Irānas finansējumu propagandas “dokumentālo” filmu veidošanai – kopš sabiedrības radīšanas tā regulāri publicē intervijas ar militārpersonām un brīvprātīgajiem, kas palīdz Krievijas armijai okupētajās Ukrainas teritorijās. Jaunākā filma ar nosaukumu “Maigais spēks” ir par sievietēm, kas palīdz Krievijas militārpersonām, un Irāna piešķīra naudu šai filmai.
”Katjuša” Telegram kanāls parādījās 2022. gada vasarā. Pirmās ziņas tāda paša nosaukuma publiskajā lapā vietnē VKontakte bija oktobrī. ”Katjuša” ir 10,5 tūkstoši abonentu VKontakte un pieci tūkstoši Telegram . Papildus “Ceļš uz mājām” no “Katjuša” spiediena tika pakļauta cita organizācija – “Mātes un sievu padome”, kas arī mēģināja panākt tikšanos ar Vladimiru Putinu, bet vēlāk tika atzīta par “ārvalstu aģentu” un 2023. gada vasarā pārtrauca savu darbību. “Ārvalstu aģentūra” ļāva “Katjušai” kritizēt organizāciju un apsūdzēt to mēģinājumos “graut vienotību un sēt paniku”. Šo pašu video vēlāk reklamēja propagandists Vladimirs Solovjovs.
Z-defilē
2023. gada sākumā ”Vienotā Krievija” uzsāka projektu ”Sieviešu kustība”. To vadīja Valsts domes deputāte Natālija Poļujanova, Federācijas padomes senatores Darja Lantratova (no pašpasludinātās LTR) un Gaļina Karelova (no Voroņežas apgabala). Vairākos reģionos to koordinē vietējo likumdošanas asambleju, reģionālo domes un pilsētu padomju deputāti.
Kustības aprakstā teikts, ka “sieviešu ilgstošā cīņa par līdztiesību ir novedusi pie zināmām izmaiņām sabiedrības apziņā uzskatos par sievietes sociālpolitisko lomu, taču, neskatoties uz to, faktiskā līdztiesība vēl nav sasniegta”. Tas ir, ”Sieviešu kustība” pozicionē sevi kā sieviešu tiesību aizsardzības un paplašināšanas projektu. Bet viņu publiskajā lapā vietnē VKontakte regulāri parādās ziņas par apaļajiem galdiem, kuros dalībnieki kopā ar reliģiskām personām apspriež dzimstības palielināšanu.
Projekta dalībnieki aktīvi atbalsta karu Ukrainā un novēl militārajām ģimenēm “pacietību un gudrību”. Kustības ieraksti runā par sievietēm, kuras auž kamuflāžas tīklus un vāc humāno un militāro palīdzību Krievijas militārpersonām
“Jūs varat gaidīt savu vīru dažādos veidos. Daži cilvēki krīt melanholijā un depresijā, bet citi cenšas katru stundu pavadīt lietderīgi, lai tuvinātu uzvaru šeit, aizmugurē,” teikts ierakstā par mobilizētās sievu, kura kļuva par kustības aktīvisti.
”Vienotās Krievijas” projeks ir paredzēts reģioniem, par kuriem gubernatori to aktīvi slavē un popularizē . Piemēram, decembrī Hantimansijskā notika modes skate “Gaidot. ES mīlu. Jugra”. Krievijas militārpersonu sievas, meitas un mātes bija ģērbušās dizaineru militārā stila apģērbā, tostarp Z-svītrām. Izrāde notika ar ”Vienotās Krievijas” sieviešu kustības atbalstu, un Hantimansijskas autonomā apgabala gubernatore Natālija Komarova to nodēvēja par “Jugras galveno modes notikumu”. Viena no modes skates dalībniecēm karā pret Ukrainu zaudēja dēlu
“Katrs attēls atspoguļo personīgo stāstu, tā varones dzīves moto, spēka un maiguma, pašpietiekamības un ziedošanās apvienojumu. Šis stāsts ir par ticību, atbalstu, stingru nodomu tikt galā ar jebkādām grūtībām, godam un lepni nest mātes, sievas, māsas, varoņu meitas titulu,” teikts ”Sieviešu kustības” ziņojumā.
Kustība, visticamāk, tiek finansēta no partijas budžeta – ”Vienotās Krievijas” mājaslapā ir vesela sadaļa ”Sieviešu kustībai”, kurā dalībnieces atskaitās par paveikto.
“Zirnekļburves”
Nepietiekamais dzīvā spēka daudzums Krievijas armijā ir izraisījis īstu patriotisko kustību uzplaukumu, kas mēģina palīdzēt karavīriem brīvprātīgi. Starp tām ir kopienas, kas auž kamuflāžas tīklus militārpersonām. Vietnē VKontakte varat atrast vairāk nekā 200 publisku lapu, kas veltītas tīklu aušanai. Lielākā daļa kopienas locekļu ir sievietes. Daudzas no šīm kustībām darbojas brīvprātīgi vai vāc ziedojumus no krieviem, kuri atbalsta karu. Šīm kopienām nav vienotas vadības: tās ir izkaisītas pa visu valsti un ir pārstāvētas gandrīz katrā reģionā.
2023. gada augustā viena no šīm kopienām uzrakstīja denonsāciju pret Krasnodaras iedzīvotāju Jeļenu Kukuškinu un viņas meitu Olgu Gavrinu. Viņas vērsās pret sievietēm, kuras mēģināja padzīt basketbolu spēlējošus pusaudžus, lai viņas varētu rotaļu laukumā aust kamuflāžas tīklus. Jelena un Olga lūdza kaimiņus dot saviem bērniem vietu, kur spēlēties. Atbildot uz to, viņas teica, ka viņu vīri un dēli karo un arī 14 gadus veci pusaudži varētu doties uz fronti.
Sievietes, kuras ieradās uz vietas aust kamuflāžas tīklus, izrādījās brīvprātīgo iniciatīvas ”Dieva bumerangs” dalībnieces. Tērzētavā, kurā viņas sevi dēvēja par “zirnekļburvēm”, viņas izplatīja konflikta video un lūdza pēc iespējas lielāku publicitāti visā valstī.
Kustības aktīvisti apsūdzēja savus kaimiņus simpātijas pret Ukrainu un nosauca tos par “banderovciem”. Ziņojumus un video pamanīja Z-aktīvistam un profesionālam informatoram Aleksandram Talipovam piederošais Krimas ”SMERSH” kanāls. Viņš ievietoja saiti uz Olgas Gavrinas lapu un viņas tālruņa numuru. Kara atbalstītāji viņas profilā atstāja vairākus simtus komentāru ar lāstiem. Nezināmi cilvēki viņai zvanīja un draudēja ar slepkavību, atlaišanu no darba, izvarošanu, galvas nogriešanu un pat ar veseri .
Rezultātā pret Jeļenu Kukuškinu tika ierosināta administratīvā lieta par armijas diskreditāciju, bet uz daudzajiem draudiem un apvainojumiem, kas vērsti pret viņu, no tiesībsargājošajām iestādēm nebija nekādas atbildes.
Spiediens uz beztermiņa mobilizācijas pretiniekiem tuvākajā nākotnē, visticamāk, tikai pieaugs. “Ceļš uz mājām” pārstāvji nesen izteicās, ka Krievijas varasiestādes šobrīd izdara spiedienu nevis uz sievām, bet gan uz pašiem mobilizētajiem: pie viņiem nāk FSB pārstāvji, draud un pieprasa, lai viņu sievas un radinieki beidz protestēt.