Krievijas armija uzstādījusi kaujas pienākumu gatavībā starpkontinentālo ballistisko raķeti Sarmat, kas spēj pārvadāt plašu kodolieroču un hiperskaņas ieroču klāstu.
“Sarmat stratēģiskais komplekss ir uzstādīts kaujas pienākumu gatavībā,” savā Telegram kanālā paziņoja Roskosmos vadītājs Jurijs Borisovs, ilustrējot ziņojumu ar ziemā tapušu fotoattēlu.
Pirmo reizi šahtā bāzētu kompleksu ar starpkontinentālo raķeti savā vēstījumā Federālajai asamblejai 2018. gadā prezentēja Krievijas prezidents Vladimirs Putins. Raķete tika parādīta starp citiem “brīnumaino ieroču” veidiem, kuriem nav analogu citās valstīs.
Kā apgalvoja Putins, lielais darbības rādiuss ļauj Sarmat pārvadāt lielu skaitu kodolieroču, kā arī “lidot pāri Ziemeļpolam un Dienvidpolam un dot triecienus mērķiem jebkurā pasaules malā”. Datora video, kurā bija redzama raķete, tā caur Ziemeļpolu lidoja uz Ziemeļameriku.
Turklāt “Sarmat” bija paredzēts uzstādīt vēl vienu “brīnumu ieroci” – plānošanas blokus “Avangard”, kam vajadzētu manevrēt lidojuma laikā uz mērķi.
Pirmā veiksmīgā starpkontinentālās ballistiskās raķetes palaišana notika 2022. gada aprīļa beigās no kosmodroma Arhangeļskas apgabalā. Pēc tam Putins solīja, ka “Sarmat” kaujas dežūras sāks pildīt līdz 2022. gada beigām.
Taču tā nenotika. Turklāt 2023. gada 20. februārī, kad ASV prezidents Džo Baidens ieradās savā pirmajā vizītē Kijivā kara laikā, Krievija veica kārtējo ”Sarmat” testu, kas, kā rakstīja CNN, beidzās ar neveiksmi .
Neskatoties uz to, Putins video vēstījumā par godu Tēvzemes aizstāvju dienai 23.februārī sacīja, ka pirmās raķešu sistēmas palaišanas iekārtas ar jaunu smago raķeti jau ir kaujas dežūrā.
“Sarmat” ražošanu veic Krasnojarskas mašīnbūves rūpnīca. Saskaņā ar deklarētajiem parametriem raķetes šaušanas diapazons ir 18 tūkstoši km, palaišanas svars ir vairāk nekā 200 tonnas, bet kravnesības svars ir aptuveni desmit tonnas.
Sarmat aizstās Krievijas jaudīgāko stratēģisko raķeti, kas balstīta uz šahtā bāzētajām ”Vojevoda” (NATO klasifikācija SS-18 Satan), kuras darbības rādiuss ir 11 000 km.
Raķešu izmēģinājumu laikā Pentagona pārstāvis Džons Kērbijs sacīja, ka ASV “neuzskata, ka šie ieroči apdraud Vašingtonu vai tās sabiedrotos”.