Izlūkošanas dienesti un analītiķi stāsta par Kima Čenuna režīma veiktās valsts militāro spēku “pārdošanas” cēloņiem un sekām, lai piedalītos Kremļa karā pret Ukrainu.
Krievija izmanto Ziemeļkorejas karaspēku kā “lielgabalu gaļu” karam Ukrainā, ceturtdien paziņoja amatpersonas Seulā, nosodot izvietošanu un brīdinot, ka Dienvidkoreja “nesēdēs dīkā”.
Ziemeļkoreja uz Krieviju nosūtījusi 3000 karavīru, lai atbalstītu Kremļa karu pret Ukrainu, trešdien pēc valsts izlūkdienestu rīkotās brīfinga paziņoja Dienvidkorejas likumdevēji.
Dienvidkorejas parlamentāriešu minētie skaitļi ir divreiz lielāki par sākotnējiem aprēķiniem.
ASV arī paziņoja, ka tām ir pierādījumi, ka 3000 Ziemeļkorejas karavīru ir nosūtīti uz Krieviju iespējamai izvietošanai Ukrainā un ka, ja KTDR gatavojas karot Krievijas Federācijas pusē, tas ir “ļoti nopietni”.
Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis sacīja, ka Ziemeļkoreja gatavojas nosūtīt līdz 12 000 karavīru, lai palīdzētu Maskavai.
“Es uzskatu, ka viņi vispirms nosūtīja virsniekus, lai novērtētu situāciju pirms karaspēka izvietošanas,” žurnālistiem sacīja Zelenskis.
Kremļa pārstāvis nosauca ziņas par Ziemeļkorejas karaspēku Ukrainā par viltus ziņām, bet KTDR pārstāvis ANO nosauca par “nepamatotām baumām”.
Dienvidkorejas Nacionālais izlūkošanas dienests (NIS) paziņoja, ka Phenjana ir nosūtījusi 3000 karavīru, tostarp specvienības, uz Krievijas Tālajiem Austrumiem apmācībām un aklimatizācijai militārajās bāzēs un, iespējams, vēlāk piedalīsies kaujās.
Dienvidkoreja arī ziņoja, ka mākslīgā intelekta sejas atpazīšanas tehnoloģija spēja identificēt vairāku desmitu Ziemeļkorejas virsnieku delegāciju, kas apmeklēja Ukrainas frontes zonas, lai sniegtu norādījumus par Ziemeļkorejā ražotajām ballistiskajām raķetēm KN-23, ko Krievija izmanto pret Ukrainu.
Delegācijā bija viens no galvenajiem raķešu izstrādes darbiniekiem, ko Seulā bāzētās NK PRO analītiķi identificēja kā Ri Sung-jin, kurš attēlots kopā ar līderi Kimu Čenunu, kas pagājušajā gadā apmeklēja raķešu rūpnīcas.
Krievijas Klusā okeāna flotes kuģi tika atklāti laikā, kad no 8. līdz 13. oktobrim Ziemeļkorejas specvienības tika pārvestas uz Vladivostoku. Paredzams, ka tie drīz atsāks izvietošanu, sacīja NIS.
Saskaņā ar NIS sniegto informāciju, pirms nosūtīšanas uz fronti karavīri tika apgādāti ar Krievijas militārpersonām, ieročiem un viltotiem dokumentiem.
Tiek ziņots, ka katram karavīram mēnesī tiks maksāts 2000 dolāru, kas ir vairāk nekā vidējais ziemeļkorejietis nopelna gadā, un Krievija algo tulkus, lai apmācītu jaunos bezpilota lidaparātu un citu augsto tehnoloģiju iekārtu lietošanā.
Dienvidkorejas aizsardzības ministrs Kims Jons Hjuns sacīja, ka Krievija izmanto karavīrus kā “lielgabalu gaļu”.
“Kims Čenuns vienkārši pārdeva savus karavīrus”, lai piedalītos nelegālā karā, viņš piebilda.
Ziemeļkorejas speciālie spēki ir apmācīti “izvērsties dziļi ienaidnieka teritorijā”, aģentūrai Agence France Presse sacīja Seulas Tālo Austrumu studiju institūta profesors Lims Julčuls. “Viņu mērķis parasti ir iekļūt aiz līnijām, trāpīt galvenajiem mērķiem un veikt sabotāžu.”
Tomēr Ukrainas mediji ziņo, ka daļa karavīru tiks nosūtīta uz Kurskas apgabalu.
“Viņu uzdevums, visticamāk, būs sagraut un izolēt Ukrainas spēkus no aizmugures un sniegt zināmu atbalstu Krievijas armijai,” skaidro Lims.
Tā kā Kurskas apgabals ir Krievijas teritorija, “Kims Čenuns var attaisnot karaspēka nosūtīšanu uz turieni ar to, ka viņš palīdz Krievijai atvairīt Ukrainas “agresiju”,” izdevumam France Presse sacīja Oslo universitātes korejiešu studiju profesors Vladimirs Tihonovs. Tas būtu saskaņā ar Kima un Putina jūnijā parakstīto “vienošanās vēstuli”.
Tihonovs sacīja, ka Krievija frontē šobrīd piedzīvo akūtu personāla trūkumu, un Ziemeļkorejas karavīru ierašanās “atrisina problēmu”.
Ziemeļkorejas militārpersonas varētu pārņemt loģistikas uzdevumus, “kas ļautu nosūtīt uz frontes līniju Krievijas armiju, kas iepriekš bija iesaistīta loģistikā,” viņš piebilda.
Turklāt “Krievija, iespējams, mēģina saprast, kā trešo pušu iesaistīšanās varētu ietekmēt situāciju Ukrainā” plašāk, sacīja Lī Dongju, Asana institūta līdzstrādnieks.
Tas ļaus Maskavai “novērtēt, kā NATO vai starptautiskā sabiedrība reaģēs”, ja cīņā iesaistīsies citi dalībnieki, viņš atzīmē.
Analītiķi saka, ka Ziemeļkoreja varētu gūt labumu no ieroču un karaspēka piegādes, iegūstot jaunu pieredzi karadarbībā.
Šķiet, ka Phenjana, pret kuru ir noteiktas bargas sankcijas saistībā ar kodolieroču programmu, no Krievijas saņem ievērojamu daudzumu naftas un citu produktu, liecina ārvalstu izlūkdienestu un analītiķu teiktais, kas pētījuši satelītattēlus.
Ar Dienvidkorejas NIS saistītās domnīcas ziņojumā teikts, ka Ziemeļkoreja pagājušajā gadā no ieroču pārdošanas Krievijai saņēmusi aptuveni 540 miljonus dolāru.
Seula paziņoja, ka apsver pakāpenisku reakciju, tostarp iespējamās izmaiņas tās negatīvajā nostājā jautājumā par tiešu ieroču piegādi Ukrainai.
Bijušais nacionālās drošības ierēdnis Choi Gi-il teica France Presse, ka tas, visticamāk, notiks.
“Acīmredzot valdība ir nolēmusi solīt militāru atbalstu Kijivai,” viņš teica. “Vienīgais jautājums ir, kad šis solījums kļūs oficiāls.”
Han Kvonhī no Korejas Aizsardzības industrijas pētniecības asociācijas izdevumam France Presse sacīja, ka lēmums nodrošināt Ukrainai nāvējošos ieročus varētu būt “pārāk radikāls” Seulai.
Taču Dienvidkoreja varētu nodrošināt vairāk “aizsardzības ieroču, piemēram, zeme-gaiss raķetes, lai pārtvertu ienākošās raķetes vai dronus”, sacīja eksperts, jo īpaši tāpēc, ka Seulā ir liels šādu ieroču krājums, kas gatavs tūlītējai lietošanai.
Nāvējošu ieroču nosūtīšanu uz Kijivu ASV vērtētu atzinīgi, taču tas “iznīcinātu” Dienvidkorejas saites ar Krieviju, izdevumam France Presse sacīja Ziemeļkorejas speciālists Čojs Dzinvuks.
Ukraina jau ir izplatījusi video vēstījumu Ziemeļkorejas karavīriem, kurā teikts, ka gadījumā, ja viņi padosies, viņi saņems pārtiku, mājokli un medicīnisko aprūpi.
Bijušais Ziemeļkorejas pārbēdzējs un tagad Dienvidkorejas parlamenta deputāts Parks Čung Kvons sacīja, ka Seulai “jāapsver Ukrainas nodrošināšana ar skaļruņiem, lai tos varētu izmantot pret Ziemeļkorejas karaspēku”.
Dienvidkorejas militārpersonas jau gadiem ilgi pārraida ārzemju ziņas un K-pop mūziku pie robežas ar Ziemeļkoreju.
“Labākais iznākums, uz ko mēs varam cerēt, ir visas Ziemeļkorejas armijas dezertēšana,” sacīja Parks, runājot ar žurnālistiem.