Krievijas varas iestādes nolēmušas vienpusēji mainīt valsts jūras robežas ar Lietuvu un Somiju Baltijas jūrā, liecina Krievijas tiesību aktu portālā publicētais valdības lēmuma projekts.
Kā liecina Aizsardzības ministrijas sagatavotais dokuments, Krievija par saviem iekšējiem jūras ūdeņiem plāno pasludināt daļu akvatorijas Somu līča austrumos, kā arī Kaļiņingradas apgabala Baltijskas un Zeļenogradskas pilsētu tuvumā.
Lai to izdarītu, tiks mērītas to punktu ģeogrāfiskās koordinātas, kas nosaka to bāzes līniju stāvokli, no kurām tiek mērīts Krievijas teritoriālās jūras platums, kā arī blakus esošā zona pie krasta un salām.
Uz robežas ar Somiju Krievijas valdība plāno koriģēt koordinātas Jēhi, Zommersas, Holandes, Rodšera, Malij Tjuters, Vigrundas salās, kā arī netālu no Narvas upes ziemeļu ieejas raga. izriet no Krievijas Ministru kabineta pielikuma. Uz robežas ar Lietuvu tika apskatīts Kuršu kāpas apgabals Gdaņskas līcī, Tarānas raga apgabali, Tarānas raga dienvidos, kā arī Baltijas kāpa.
Pašreizējās ģeogrāfiskās koordinātas, ko PSRS Ministru padome noteica 1985. gadā, “pilnībā neatbilst pašreizējai ģeogrāfiskajai situācijai”, apgalvo projekta autori. Punkti reģistrēti, “izmantojot maza mēroga jūras navigācijas kartes”, kas, savukārt, balstītas uz 20. gadsimta vidus darbiem, un tas “neļauj noteikt jūras iekšējo ūdeņu ārējo robežu” Krievijā, teikts dokumentā.
Izmaiņu rezultātā “Krievijai piederošo salu dienvidu daļā Somu līča austrumu daļā, kā arī Baltijskas un Zeļenogradskas apgabalā tiks izveidota iepriekš neeksistēta taisnu bāzes līniju sistēma, kas ļauj atbilstošās akvatorijas, kas izmantojamas kā Krievijas iekšējie jūras ūdeņi; Krievijas valsts robežas šķērsošana jūrā mainīsies, mainoties teritoriālās jūras ārējās robežas novietojumam,” skaidro projekta autori.
40 gadus veco PSRS Ministru padomes lēmumu (sadaļa “Baltijas jūra”), kas regulē robežas Baltijas jūrā, Aizsardzības ministrija piedāvā daļēji “atzīt par nederīgu”.
Robežu pārskatīšanas dokuments, kuru Somijas un Lietuvas Ārlietu ministrijas vēl nav oficiāli komentējušas, publiskai apspriešanai tika nodots gandrīz vienlaikus ar taktisko kodolieroču izmantošanas mācību sākumu. Krievijas Aizsardzības ministrija paziņoja, ka tie startējuši Dienvidu militārajā apgabalā, piedaloties Iskander kompleksiem un ar Kinžal raķetēm bruņotām lidmašīnām. Mācību mērķis ir sagatavot personālu nestratēģisku kodolieroču izmantošanai, kā arī reaģēt uz “atsevišķu Rietumu amatpersonu provokatīviem paziņojumiem un draudiem”, paziņoja ministrijas preses dienests.