Pēc pārrāvuma ar Rietumiem, Krievijas ārējā attiecība piedzīvoja eksperimentēšanas un jaunu partneru testēšanas posmu. Meklēšana ir beigusies. Vienīgi Ķīna izrādījās cerību virsotnē neatkarīgi no tā, vai Vladimiram Putinam tas patika vai nē. Indijai, Turcijai un Irānai nāksies atkāpties. Ar šādu vadmotīvu sava viedokļa izklāstu ievada sociālais un ekonomikas analītiķis Sergejs Šelins
Strīdi par Krievijas ekonomikas dreifēšanu Ķīnas paspārnē jau ilgu laiku ir kļuvuši par iemeslu publicitātei. Taču realitāte sāk tam atbilst tikai tagad. Vecais joks, ka Krievijas importa aizstāšana ir Rietumu importa aizstāšana ar Ķīnas importu, ir kļuvis par izcilu realitātes atspoguļojumu.
Kas aizstās Ķīnu?
Šeit ir nesens piemērs. Sankciju dēļ Krievijā sabruka pašas automašīnu ražošana. 2023. gada pirmajā pusē Krievijā tika salikts par 65,1% mazāk automašīnu nekā tajā pašā periodā pagājušajā pirmskara, 2021. gadā.
No otras puses, automašīnu imports burtiski uzplauka pēc īsa krituma. 2023. gada jūnijā Krievijā ievesto automašīnu izmaksas ievērojami pārsniedza 1 miljardu dolāru un bija 1,2-1,3 reizes lielākas nekā pēdējos pirmskara mēnešos. Un, ja iebrukuma priekšvakarā Ukrainā, Krievijas automašīnu importu veidoja aptuveni vienādas Japānas, Vācijas, Dienvidkorejas un Ķīnas automašīnu daļas, tad tagad automašīnu imports Krievijā 80% ir no Ķīnas.
Taču nepavisam nav skaidrs, ka Vladimira Putina režīms tiecās pēc tieši tik dziļas un nemainīgas atkarības. 2022. gada sākumā viņš mēģināja atrisināt divas problēmas. Pirmkārt, atrast aizvietotāju tirdzniecībai ar “nedraudzīgām valstīm”, kas pirms kara veidoja vairāk nekā pusi no Krievijas tirdzniecības apgrozījuma. Un otrkārt, ja iespējams, nepieļaut visu ekonomisko saišu pāreju uz vienu Ķīnu.
Pirmais no šiem uzdevumiem ir veiksmīgi atrisināts. 2023. gada janvārī-jūnijā Krievijas eksports sasniedza 206 miljardus ASV dolāru. Pirmskara un pirmspandēmijas 2019.gada pirmajā pusē tas bija aptuveni tikpat – 204 miljardi ASV dolāru. Bet imports 2023. gadā (151 miljards ASV dolāru) izrādījās pat par 29 % vairāk nekā 2019. gadā (117 miljardi USD).
Taču mēģinājumi paļauties ne tikai uz Ķīnu izrādījās daudz mazāk veiksmīgi.
Medusmēneši
Lielākās cerības acīmredzot tika liktas uz Indiju. Krievijai ātri izdevās kļūt par lielāko naftas piegādātāju šai gigantiskajai valstij. Taču tirdzniecības nelīdzsvarotība ar to ir kļuvusi par pastāvīgu problēmu.
Indijā ir maz preču, kas vajadzīgas Krievijas tirgum. Jau pirms kara Krievijas piegādes uz Indiju bija vairākas reizes lielākas nekā Indijas imports uz Krieviju. Un tagad Krievijas un Indijas tirdzniecības apgrozījums ir kļuvis praktiski vienpusīgs. No Krievijas ir nafta milzīgos daudzumos, bet no turienes – gandrīz nekas.
2023. gada pavasarī un vasarā Krievijas piegāžu izmaksas Indijai ir 5-6 miljardi USD mēnesī. Preču pretplūsmas nav, un naudas norēķini ir sarežģīti rūpijas nekonvertējamības un sankciju dēļ. Ir publicētas aplēses , saskaņā ar kurām kopējā ieņēmumu summa, kas nesasniedza Krieviju, jau mērāma desmitos miljardu dolāru. Šo skaitļu precizitāte vēl ir jāpārbauda. Bet tas, ka nepilnīgā un novēlotā “indiešu” ieņēmumu saņemšana bija viens no rubļa vasaras sabrukuma iemesliem, diez vai ir apšaubāma.
Krievijas un Indijas naftas tirdzniecības medusmēnesis noteikti ir beidzies.
Maskava daudz gaidīja arī no Turcijas. 2022. gada beigās šī lielvalsts pat kļuva par otro Krievijas tirdzniecības partneri aiz Ķīnas. Tiesa, pēdējos mēnešos tā atkāpusies uz trešo vietu: šovasar Krievijas eksports uz Turciju mēnesī svārstās ap 3 miljardiem dolāru, bet imports no turienes – aptuveni 1 miljards dolāru.Turklāt Maskavas un Ankaras ekonomiskās saites lielā mērā ir atkarīgas arī no svārstībām Vladimirā. Putina personīgās attiecības.un Turcijas prezidents Redžepu Tajipu Erdoganu, par kura regulārajiem strīdiem un izlīgumiem pienācis laiks sacerēt vodeviļu.
Taču vēl svarīgāk ir tas, ka Turcijas ārējās attiecības ir pārāk cieši tendētas uz Eiropas Savienību, lai Krievijaa tās varētu pārraut. Krievijas un Turcijas ekonomiskajam tuvumam ir objektīva robeža.
Atšķirībā no turkiem, Irānai nav pamata satraukties par pārāk silto ekonomisko draudzību ar Maskavu. Tai nav pamata baidīties no Eiropas. Bet, neskatoties uz to, cik svarīgi Vladimiram Putinam ir Irānas bezpilota lidaparātu un cita militārā aprīkojuma piegāde, šī valsts nevar kļūt par Krievijai pirmšķirīgu tirdzniecības partneri. Draudzīgās valsts ekonomikas apjoms ir pavisam cits.
Viss 2022. gada Krievijas un Irānas tirdzniecības apgrozījums pēc oficiālajām aplēsēm, bija tikai 5 miljardi USD. Pat ņemot vērā to, ka 2019. gadā apgrozījums bija trīs reizes mazāks un, ka puses, iespējams, slēpj daļu no tirdzniecības, tas joprojām ir diezgan mazs. Krievijas valdniekam pamācošs drīzāk ir Irānas galveno tirdzniecības partneru loks. 2023. gada pirmajos mēnešos tās bija Ķīna, Turcija, Apvienotie Arābu Emirāti un Indija. Tieši šajā lokā tagad iekārtojas Putina Krievija.
Tuvāko gadu jautājums
Hierarhija ir skaidra. 2023. gada jūnijā Ķīna nodrošināja 40% no preču importa uz Krieviju (gandrīz 10 miljardu dolāru apmērā). Bet Turcija, Indija un Irāna kopā – tikai aptuveni 8% (apmēram 2 miljardi USD). Šīs četras lielvaras kopā drīzumā veidos vairāk nekā pusi no preču piegādēm uz Krievijas Federāciju, taču to svars būtiski atšķiras.
Tiesa, viņi kā Krievijas eksporta saņēmēji ir salīdzināmi. 2023. gada jūnijā Ķīna importēja Krievijas izejvielas un citas preces gandrīz 11 miljardu ASV dolāru vērtībā, bet trīs citas valstis kopā – aptuveni 10 miljardu ASV dolāru apmērā. Taču Ķīna atkal ir visuzticamākā maksātāja par šīm piegādēm.
2023. gada pirmajos sešos mēnešos Krievijā importēto Ķīnas preču vērtība veidoja 52 miljardus dolāru, kas ir par 78% vairāk nekā 2022. gada pirmajā pusē. Ķīnas īpatsvars Krievijas tirdzniecībā (33% eksportā un 40% importā) jau ir tuvu vēsturiski augstākajiem rādītājiem, ko jebkura lielvalsts ir sasniegusi visa pašreizējā un pagājušā gadsimta laikā. Teiksim, 20. gadsimta sākumā Vācijas daļa Krievijas impērijas tirdzniecībā bija 40%, bet Britu impērijas – 20%. Ir acīmredzams, ka Ķīnas īpatsvars Krievijas tirdzniecības apgrozījumā turpinās strauji pieaugt.
Pusotra kara gada laikā ekonomiskās saites ar Ķīnu Putina Krievijai izrādījās absolūti nepieciešamas. Bet tā ir vienpusēja nepieciešamība. Nesen Krievijas varas iestādes ar lepnumu paziņoja , ka Krievija Ķīnas tirdzniecības partneru vidū pakāpusies no desmitās uz septīto vietu. (Ķīnas tirdzniecības apgrozījums ar ASV ir četras reizes lielāks nekā ar Krieviju.) Krievija virzās palielināt savu svaru Ķīnas tirdzniecībā no 3% pērn līdz 4% šogad.
Krievijas preču tirgus pārveide par Ķīnas tirgus filiāli ir gadu, nevis gadu desmitu jautājums.