Tuvo Austrumu lielākā aerokosmosa izstāde Dubai Airshow 2023, kurā pulcējās vadošie civilo un militāro lidmašīnu ražotāji, šķiet, beigusies ar Rosoboronexport fiasko. No 13. līdz 17. novembrim Dubaijā notikušā pasākuma rezultātā valsts korporācija, kas ietilpst holdingā Rostec, kas ir monopolists Krievijas ieroču piegādē eksportam, nepaziņoja par kaut viena līguma parakstīšanu.
Iepriekšējā salonā Dubaijā 2021. gadā Rosoboronexport ziņoja par darījumiem 1,3 miljardu dolāru vērtībā, bet 2017. gadā lepojās ar līgumiem 10 miljardu dolāru vērtībā. Pēdējā ieroču izstādē Krievijā (Army 2023) uzņēmums vienojās par 600 miljonu dolāru pārdošanas apjomu gadu iepriekš. līdzīgā pasākumā – par 390 miljoniem dolāru.
Krievijas militāri rūpnieciskā kompleksa amatpersonas uz AAE devās ar lielām cerībām. Uz izstādi, kas ir viena no top 5 pasaules aerokosmosa izstādēm, kopā ar Le Bourget un ILA Berlin Air Show tika atvesti 250 ieroču un aprīkojuma paraugi. To vidū ir smagā transporta lidmašīna Il-76MD-90A (E), iznīcinātāji Su-35S, helikopteri Ka-32A11M, Mi-171A3 un Ansat, gaiss-gaiss raķetes RVV-MD2 un RVV-BD, spārnotās raķetes X- 69. Almaz-Antey koncertā tika eksponētas S-350E Vityaz un Viking pretgaisa raķešu sistēmas.
Pirmajā šova dienā Rosoboronexport vadītājs Aleksandrs Mihejevs aicināja potenciālos ārvalstu klientus nebaidīties no sankcijām pret valsts korporāciju, kurai kopš 2018. gada bloķē tās iespējas veikt dolāru maksājumus. “Mēs ilgu laiku strādājam bez SWIFT, bez dolāra un bez eiro,” ir izstrādāti risinājumi, kas ļauj turpināt sadarbību, tostarp ar Āfrikas valstīm, viņš teica. Rostec ģenerāldirektora vietnieks Vladimirs Artjakovs paziņoja , ka Krievijas ieroči ir “vieni no labākajiem pasaulē”, un vislabākā reklāma tiem tiek veikta “kaujas laukos” Ukrainā. Taču ne pircēji, ne izstādes rīkotājus tas nepārliecināja.
Krievijas ekspozīcija Dubaijā tika “izdzīta” ārpus galvenā paviljona, uz izstāžu telpas nomalēm (prom no tādiem pasaules industrijas līderiem kā Lockheed Martin, Boeing un Airbus, kuriem, pēc Reuters datiem, izdevies noslēgt līgumus 67 miljardu dolāru vērtībā),” aģentūrai Reuters sūdzējās Krievijas militāri rūpnieciskā kompleksa amatpersona. Viņš piebilda, ka nezina, kāpēc organizatori pieņēma šādu lēmumu.
Krievijas ieroču eksports stabili sarūk aptuveni piecus gadus, no 2018. līdz 2022. gadam tā īpatsvars pasaules tirgū samazinājies no 22% līdz 16%, lēš Stokholmas Miera pētniecības institūta (SIPRI) eksperti . Jau 2024. gadā Krievija var zaudēt savu otrās lielākās ieroču piegādātājas statusu pasaulē, aiz sevis atstājot Franciju, uzskata SIPRI vecākais pētnieks Pīters Vezemans.
Piemēram, lidmašīnu eksporta pasūtījumu apjoma ziņā – 84 lidmašīnas 2022. gada beigās – Krievija ne tikai 16 reizes atpaliek no ASV (1371 vienība), bet ir arī zemāk par Franciju (210), Dienvidkoreju (136). ), Itāliju (115) un Ķīnu. Pasūtīto karakuģu skaita ziņā (5 vienības) tā vairākas reizes atpaliek no Francijas (21), Ķīnas (22), Vācijas (29) un Lielbritānijas (26), kā arī atpaliek no Itālijas (9) un Dienvidkorejas (6). Gaidāmajām tanku piegādēm (444 vienības) Krievijas rādītāji ir par trešdaļu zemāki nekā ASV (634) un divas reizes mazāki nekā Dienvidkorejas (990).
Krievija zaudē pozīcijas savā galvenajā tirgū – Indijā. Piegādes tur ir samazinājušās par 37% pēdējo piecu gadu laikā, un šajā periodā Rosoboronexport ir bijis pakļauts ASV sankcijām. Krievijas ieroču eksports turpinās samazināties, uzskata Vezemans: “Krievija prioritāti piešķirs savu bruņoto spēku apgādei, un pieprasījums no citām valstīm saglabāsies zems sakarā ar tirdzniecības sankcijām pret Krieviju un pieaugošo ASV un to sabiedroto spiedienu nepirkt Krievijas ieročus.”