Irāna, Krievija un Ķīna izmanto valsts un galvenos sociālos medijus, lai atbalstītu Hamas un vājinātu Izraēlu, kā arī nomelnotu ASV. Par to raksta The New York Times.
Pēc avota teiktā, cīņai internetā iesaistījušies Irānas pilnvarotie Libānā, Sīrijā un Irākā, kā arī ekstrēmistu grupējumi Al-Qaeda un Islāma valsts, kas iepriekš bija naidīgi pret Hamas.
“Tiešsaistes propagandas un dezinformācijas plūsma pārsniedz visu iepriekš redzēto un atspoguļo ģeopolitisko šķelšanos pasaulē. Materiālu saturs – emocionāli piesātināts, politiski angažēts un bieži vien nepatiess – var sakarsēt plašāka konflikta izraisīšanu,” teikts rakstā.
Rakstā tiek ziņots, ka tas attiecas arī uz plašiem robotu tīkliem un valdību un valsts mediju oficiālajiem kontiem Irānā, Krievijā un Ķīnā, ko pastiprina sociālo mediju platformas.
Tā vienas dienas laikā pēc konflikta sākuma aptuveni katrs ceturtais konts Facebook, Instagram, TikTok un X, kas ievietoja informāciju par konfliktu, izrādījās viltots. 24 stundu laikā pēc Al Ahly arābu slimnīcas bombardēšanas vairāk nekā katrs trešais konts, kurā informācija par konfliktu tika publicēta vietnē X, bija viltota.
Pētnieki identificēja sešas koordinētas kampaņas, kuru mērogā, pēc viņu domām, ir iesaistīti valsts vai lieli nevalstiskie dalībnieki.
Izraēla uzrauga robotu darbību no Irānas un citām valstīm. Valdības avoti atzīmē, ka šīs kampaņas mērogs pārspēj visas iepriekšējās kampaņas.
“Tāpat kā militārpersonas, Izraēlas sociālo mediju uzņēmumi tika pieķerti un reaģēja novēloti,” saka Bens Dekers, draudu izlūkošanas konsultāciju uzņēmuma Memetica vadītājs un bijušais New York Times pētnieks.
Krievija un Ķīna, kuras pēdējos gados ir arvien ciešākas viena otrai, šķiet, ir nolēmušas izmantot konfliktu, lai grautu ASV un Izraēlas pozīcijas.
Līdzīgās noskaņās dalās Krievijas amatpersonas un valsts mediji. Kopš 7. oktobra daudzi prokremliskie Telegram konti ir novirzījušies no ziņojumiem par karu Ukrainā uz tikai Izraēlu, tostarp arābu valodas kanālu, kas saistīti ar ”Vāgnera” grupu.
“Viņi atrodas konfliktā, ģeostratēģiskā konkurencē ar ASV. Un viņi saprot, ka tad, kad Izraēla, galvenā ASV sabiedrotā Tuvajos Austrumos, iesaistās tādā karā kā šis, tas vājina ASV,” saka Maikls Dorans, Hadsona institūta Miera un drošības centra direktors Tuvajos Austrumos.