Saūda Arābija ir veikusi lielāko naftas cenu samazinājumu pēdējo divu gadu laikā, samazinot tās galvenā zīmola Arab Light cenu par 2,30 USD par barelu Āzijas pircējiem. Tas notika tikai dažas dienas pēc OPEC+ šokējošā lēmuma krasi palielināt naftas ieguvi par 400 000 barelu dienā, ziņo Bloomberg .
Turklāt “Trampa tarifi” deva arī kolosālu triecienu pasaules naftas cenām, kas uzreiz sabruka par 10 USD mazāk nekā 24 stundu laikā – no 75 USD līdz 65 USD, kas ir zemākais līmenis vairāk nekā trīs gadu laikā. Krievijai, kuras budžets ir tieši atkarīgs no pasaules naftas cenām, šī ziņa ir īsts ekonomisks trieciens.
Iepriekš Tramps pieprasīja OPEC+ samazināt naftas cenu, kas, kā viņš apgalvoja, bija nepieciešams, lai samazinātu inflāciju un palielinātu spiedienu uz Krieviju, lai tā palīdzētu izbeigt karu ar Ukrainu.
Brent cena zem 65 USD apdraud Kremļa naudu
Naftas cena Londonā jau ir noslīdējusi zem 65 dolāriem, kas ir minimums pēdējo četru gadu laikā.
Salīdzinājumam: Krievijas budžets 2024.–2025. gadam tika noteikts, pamatojoties uz naftas cenām virs 70 USD, un katrs dolāra zaudējums par barelu ir mīnus miljardiem rubļu budžetam. Vienlaikus Saūda Arābija turpina plānot pakāpenisku piegāžu pieaugumu, kas rada riskus ilgstošam cenu sabrukumam.
Kāpēc tas ir īpaši slikti Krievijai?
Krievija ir valsts, kuras ekonomika ir ļoti atkarīga no naftas un gāzes eksporta. Šie ieņēmumi tieši finansē militāros izdevumus, tostarp karu pret Ukrainu. Pieaugot budžeta deficītam, lēta nafta var izjaukt Kremļa plānus turpināt militāro kampaņu.
Ja cenas turpinās kristies, Maskava nonāks situācijā, kad būs vai nu jāsamazina militārie izdevumi, vai jādrukā rubļi, paātrinot inflāciju. Jebkurā gadījumā šī ir ekonomiska katastrofa, kas galu galā skars Krievijas pilsoņus.
Trampa loma: spiediens uz OPEC+ un trieciens Kremlim
Bloomberg norāda, ka negaidītais ražošanas pieaugums un cenu kritums noticis uz ASV prezidenta Donalda Trampa spiediena fona, kurš tieši pieprasīja OPEC+ samazināt naftas cenu, lai mazinātu inflāciju un palielinātu spiedienu uz Krieviju. Šis lēmums skar uzreiz divus virzienus: samazina Krievijas ienākumus no ogļūdeņražu eksporta un atņem Maskavai galveno kara finansēšanas avotu.
Cenas krītas – problēmas pieaug
Naftas cenas nedēļas laikā kritās par vairāk nekā 10%. Saūda Arābijas pirmo reizi kopš 2022. gada sākuma tik strauji samazina cenas. Maijā tirgū ieplūdīs papildu naftas apjomi. Maskava zaudē ietekmi OPEC+ ietvaros, kur Saūda Arābija darbojas arvien neatkarīgāk.
Krievijas izredzes ir draudīgas
Krievija ir iekritusi naftas slazdā. Cenu kritums skar visneaizsargātāko Krievijas ekonomikas punktu – ienākumus no naftas eksporta. Ja cenas nenostabilizēsies, Kremlis var piedzīvot tādu budžeta katastrofu, kas nebija pieredzēta pat 2014. gada krīzes laikā.
Un tas viss uz kara, sankciju, deficīta un starptautiskās izolācijas fona.