Krievija pozitīvi novērtējusi galēji labējo partiju panākumus Eiropas Parlamenta vēlēšanās pēc tam, kad dažas proukraiņu partijas uzrādīja vājus rezultātus. Par to raksta Financial Times.
Krievijas Drošības padomes priekšsēdētāja vietnieks Dmitrijs Medvedevs sacīja, ka vēlēšanu rezultāti atspoguļo “Francijas un Vācijas neefektīvo politiku atbalstīt Ukrainu uz savu pilsoņu rēķina”. Medvedevs arī piebilda , ka ir pienācis laiks “Francijas prezidentam Emanuelam Makronam un Vācijas kancleram Olafam Šolcam doties pensijā” un “vēstures miskastē”.
Savukārt Vladimira Putina preses sekretārs Dmitrijs Peskovs apgalvo, ka Eiropas Parlamentā vairākums deputātu būs “proeiropeiski un proukrainiski”. Vienlaikus viņš norādīja, ka arvien populārākas kļūst labējās partijas.
“Šī dinamika ir redzama ar neapbruņotu aci. Un, protams, neskatoties uz to, ka pagaidām proeiropeiskie saglabā savas vadošās pozīcijas, ar laiku acīmredzot viņiem uz papēžiem kāps labējās partijas,” sacīja Peskovs.
Eiropas Parlamenta vēlēšanas notika no 6. līdz 9. jūnijam 27 ES valstīs. Saskaņā ar provizoriskiem rezultātiem vadībā atrodas centriski labējā Eiropas Tautas partija, kuru pārstāv Urzula fon der Leiena.
Francijā Marinas Lepēnas partija ”Nacionālā apvienība” uzvarēja vēlēšanās ar 30% balsu, bet Emanuela Makrona Renesanses partija saņēma tikai 15,2%. Zaudējuma dēļ Makrons paziņoja par Nacionālās asamblejas atlaišanu un pirmstermiņa parlamenta vēlēšanām.
Beļģijā sakāvi cieta arī premjerministra Aleksandra de Kroo Liberālā partija. Pēc tam De Kroo paziņoja par atkāpšanos no amata. Viņš turpinās pildīt savus pienākumus līdz jaunas valdības izveidošanai. Vēlēšanās uzvarēja arī labējās partijas.
Vācijā ar lielu pārsvaru uzvarēja konservatīvais Kristīgi demokrātiskās savienības un Kristīgi sociālās savienības bloks. Otrajā vietā ierindojās “Alternatīva Vācijai”. Olafa Šolca pārstāvētie sociāldemokrāti ieguvuši 14%, kas ir sliktākais rezultāts partijas vēsturē. Vienlaikus Šolcs sacīja, ka Vācija nerīkos pirmstermiņa vēlēšanas pēc Francijas piemēra.