7. oktobra rītā Krievijas mediji paziņoja, ka Novosibirskas raķešu formācijā kaujas dežūrā devās raķešu komplekss ”Jars”. Šajā rakstā apkopojām, ko par notikušo domā Ukrainas eksperti. Ņemsim vērā, ka viņiem ir milzu pieredze dienestā PSRS laikā, un informētība par notiekošo Krievijas kodolspēkos.
”Jars” ir stratēģiska raķete, ar kuru ienaidnieks biedē Rietumus, taču tam nav jāpievērš īpaša uzmanība, saka Ukrainas Drošības dienesta ģenerālmajors Viktors Jaguns.
Pēc viņa teiktā, krievi izvilka ”Jars”, jo notika ķibele ar raķeti Sarmat, kas eksplodēja. Ja Krievijas bruņotie spēki izmantos ”Jars”, no ASV būs tūlītēja atbilde. Tā kā tas noteikti neattiecas uz Ukrainu.
Raķešu sistēma ”Jars”: briesmas Ukrainai vai veids, kā iebiedēt Rietumus?
”Jars” ir starpkontinentāla raķete ar palaišanas diapazonu līdz 16 tūkstošiem kilometru, tā ir paredzēta kodolgalviņu piegādei. Ir divi veidi – šahtu komplekss un mobilais komplekss, tie abi pilda kaujas pienākumus, stāsta militārais eksperts, Ukrainas Bruņoto spēku rezerves pulkvedis Oļegs Ždanovs
“Krievija izmanto raķeti, lai iebiedētu Rietumus saistībā ar kodolieročiem, un viņi izceļ šos notikumus kā demonstrāciju, ka Putins vēlas demonstrēt Rietumiem, ka viņam ir kodolieroči. Sak, kodolvalsts nedrīkst zaudēt Ukrainā. Lūk, to viņi dara”.
Militāri juridisko studiju centra vadītājs Oleksandrs Musijenko atzīmēja, ka ”Jars” ir pašgājējs komplekss, kas spēj kustēties, jo īpaši tas ir mazāk pamanāms nekā stacionārie, kas pastāvīgi atrodas satelītnovērošanā.
“Viens no kompleksiem, ar kuru Krievija aktīvi iebiedē Rietumus, īpaši kopš pilna mēroga iebrukuma Ukrainā. Viņi jau ir izņēmuši šo kompleksu 2022. gadā, 2023. gadā. 2022. gadā viņi parādīja. parādē, tos izrādīja arī 2023. gadā. Kāpēc viņi to demonstrē tagad, jo ir paredzēts, ka notiks “Ramstein”, kuras laikā tiks apspriests arī lēmums par Ukrainas spēju uzbrukt dziļi Krievijas teritorijā,” sacīja Musijenko.
Viņš precizēja, ka tādā veidā ienaidnieks var šantažēt Rietumus ar iespēju izmantot kodolieročus. Musijenko sacīja, ka komplekss ir vērsts uz starpkontinentālo triecienu sniegšanu, tas ir, palaišanu vairāk ASV un Kanādas virzienā.
“Bet, protams, tas tiks demonstrēts tādā veidā, ka tas potenciāli varētu tikt izmantots pret Ukrainu, lai gan, teiksim, tas ir vairāk, lai iebiedētu Rietumus,” viņš teica.
Vai Krievija var palaist raķeti ”Jars”?
Oļegs Ždanovs ir pārliecināts, ka iespējamība, ka ienaidnieks izmantos šos ieročus, ir praktiski nulle. Tāpat šobrīd nav zināms kompleksa izņemšanas iemesls. Jo īpaši tas varētu būt kāds vingrinājums, kaujas spēju pārbaude vai kaujas dežūras maiņa.
Oleksandrs Musijenko arī atzīmēja, ka tagad šo ieroču izmantošanas iespējamība ir zema. Savukārt, ja Krievija izmantotu šos ieročus, tas nozīmētu, ka Rietumi varētu tikt ievilkti karā.
“Es nedomāju, ka šodien tas ir vēlamākais scenārijs Krievijai, tāpēc es domāju, ka tagad tas ir eskalācijas un iebiedēšanas mehānisms.”
Kā tikt galā ar raķeti ”Jars”
Ukrainas Ieroču un militārā aprīkojuma ražotāju asociācijas prezidents Vadims Kodačigovs atzīmēja, ka ir jāmeklē līdzekļi, kas palīdzēs cīnīties pret Krievijas raķeti.
“Mēs zinām šīs raķetes īpašības, un valstij vajadzētu dot rīkojumu militārajām kompānijām izveidot pretpasākumus,” sacīja Kodačigovs.
Viņš norādīja, ka Ukraina var cīnīties ar visiem ienaidnieka ieročiem, taču valstij ir jāpārtrauc “ķīniešu atkritumu” iepirkšana un jāpasūta Ukrainas izstrādātājiem kaut kas tāds, kas patiesībā atbilst iznīcināšanas, izlūkošanas un pārtveršanas ieročiem.