Starptautisko sankciju noteikšana par karu Ukrainā, atdalot Krieviju no globālās finanšu sistēmas un modernajām tehnoloģijām, piespiedusi Maskavu vērsties pie krievu mafijas ārzemēs.
Kremlis ir pastiprinājis attiecības ar organizēto noziedzību, ko tas iepriekš izmantoja reti, un licis saviem pārstāvjiem daļu ieņēmumu pārskaitīt uz “melnajiem kontiem”, lai finansētu Krievijas spiegu darbības, laikrakstam The Economist sacīja starptautiskās noziedzības un izlūkošanas speciālists Marks Galeoti
Tāpat, pēc viņa teiktā, noziedznieki tiek vervēti, lai apietu sankcijas, jo īpaši organizētu Krievijai militārām vajadzībām nepieciešamo pusvadītāju piegādi.
Karš pret Ukrainu, ko 2022. gada 24. februārī uzsāka Krievijas prezidents Vladimirs Putins, nodarījis nopietnus postījumus Krievijas spiegu tīklam ārvalstīs. To izraisīja diplomātiskā aizsegā strādājošo spiegu masveida izraidīšana, aģentu aizturēšana un naidīgāka atmosfēra Eiropā, sacīja Somijas ārējās izlūkdienesta direktors Antti Peltari.
Kremlis mēģina kompensēt zaudējumus spiegu tīklā, paļaujoties uz kiberspiegošanu un sūtot jaunus spiegus uz Rietumiem, pārveidojot tos par bēgļiem, taču viņi nevar būt līdzvērtīgi bijušo aģentu aizstājēji, jo trūkst apmācības, pieredzes un informācijas avotu, saka Rietumu amatpersonas.
Atsevišķa Krievijas problēma ir piekļuve elektroniskajiem komponentiem un pusvadītājiem, kurus ASV, ES un citas attīstītās valstis ir aizliegušas piegādāt Maskavai. Tostarp modernās elektronikas trūkuma dēļ Krievijas militāri rūpnieciskais komplekss nevar kompensēt Ukrainas aprīkojuma zaudējumu. Tas attiecas gan uz raķetēm, gan tankiem, raksta The Economist.
Tomēr Maskava meklē veidus, kā apiet sankcijas. Tā, piemēram, pagājušā gada rudenī Milānā tika aizturēts Krasnojarskas apgabala gubernatora Artjoms Uss dēls. ASV varasiestādes apsūdzēja viņu amerikāņu elektronikas pirkšanā, izmantojot aizsegkompāniju, lai iegādātos iznīcinātājiem, raķešu sistēmām, viedajai munīcijai, radariem, satelītiem un citiem militāriem produktiem nepieciešamo elektroniku.
Uzņēmums atradās Hamburgā, Vācijā, un iegādātās preces tika nosūtītas gala patērētājiem Krievijā, starp kuriem bija arī subsankcionētie Radioavtomatika, Radioexport un Abtroniks. Vēlāk Ukrainas kaujas laukā sagūstītajā Krievijas militārajā aprīkojumā tika atrasti komponenti, kas tika piegādāti saskaņā ar šo shēmu.
Pateicoties šādām shēmām, kā arī ar “draudzīgo” valstu mazo uzņēmumu palīdzībai, no 2022. gada aprīļa līdz novembrim ar sankcijām aizliegto pusvadītāju importa apjoms Krievijai sasniedza 2,6 miljardus dolāru.