Krievijas diplomāta provokatīvā runa, kurš nosauca civilos kosmosa satelītus par likumīgu mērķi karā ar Ukrainu, saņēma atturīgu, bet nepārprotamu ASV atbildi.
Ko tikai ANO štābs nav dzirdējis vairāk nekā 60 savas pastāvēšanas gadus, īpaši no Kremļa diplomātijas pārstāvjiem.
Sajās dienās šokējošo paziņojumu stafeti pārņēma kārtājā Krievijas Ārlietu ministrijas amatpersona Konstantīns Voroncovs .
Spriežot pēc viņa biogrāfijas, jau Putina laikā sasniedzis pilngadību, Voroncovs tomēr paguvis kļūt par Krievijas Ārlietu ministrijas Ieroču neizplatīšanas un ieroču kontroles departamenta (DNKV) direktora vietnieku un, iespējams, pēc runas ANO Ģenerālās asamblejas Pirmās komitejas sanāksmē, savā karjerā pakāpsies vēl augstāk.
“Zvaigžņu” vai precīzāk – “satelītu kari”, pēc Voroncova domām, var sākties vienkārša iemesla dēļ:
“Mēs runājam par to, ka ASV un to sabiedrotie izmanto civilās infrastruktūras komponentus kosmosā, tostarp komerciālos, bruņotos konfliktos,” viņš sacīja, runājot par karu Ukrainā. “Kvazicivilā infrastruktūra var būt leģitīms mērķis atbildes triecienam.”
Maz ticams, ka šie vārdi izskanējuši pēc Krievijas diplomāta personīgās iniciatīvas – viņa paziņojumu pavadīja labi koordinēta propagandas kampaņa.
Gandrīz vienlaikus Kremļa resursi un publikācijas bija pilni ar virsrakstiem, piemēram, “ASV satelīti var kļūt par trieciena mērķiem …”, “Krievijas Ārlietu ministrija nosauca ASV komerciālos satelītus par likumīgiem mērķiem …”, “Ārlietu ministrija brīdināja par iespēja uzbrukt ASV satelītiem …”, “Leģitīms trieciena mērķis …” utt.
ASV visu saprata
Baltā nama reakcija bija atturīga, taču nepārprotama.
“Jebkuram uzbrukumam Amerikas infrastruktūrai tiks atbildēts atbilstošā veidā,” žurnālistiem sacīja Nacionālās drošības padomes pārstāvis Džons Kērbijs .
ASV, Kirbijs apliecināja, “sauks Krieviju pie atbildības par jebkuru šādu uzbrukumu, ja tas notiks”.
Profesors Stīvens Blanks, politikas zinātņu doktors, Krievijas un Padomju Savienības pētnieks, rakstnieks, aptuveni 900 rakstu un monogrāfiju autors starptautisko attiecību jomā, Ārpolitikas studiju institūta Eirāzijas programmas vecākais līdzstrādnieks Dr. Stīvens Dž. Blanks, FPRI Eirāzijas programmas vecākais zinātniskais līdzstrādnieks, šādu Amerikas varas iestāžu reakciju uzskata par pilnīgi pareizu.
Iespējams, Kremlis tikai “mēģina iebiedēt komerciālos satelītu operatorus, piemēram, Starlink, Maxar, Planet Labs, BlackSky, ViaSat utt.”, viņš pieļāva.
“Viņi draud saasināt karu, jo domā, ka mēs salūzīsim, jo it kā netaisāmies riskēt Ukrainas labā. Es domāju, ka tas ir absolūts neprāts un izmisuma pazīme. Putins ir cilvēks, kurš nevar samierināties ar sakāvi. Ne psiholoģiski, ne politiski. Jo, ja viņš zaudēs, viņa spēks nekavējoties tiks uzbrukts …”, teica Dr. Stīvens Dž. Blanks.
Stīvens Sestanovičs , bijušais valsts sekretāra vietnieks un pašreizējais profesors, Ārējo attiecību padomes (CFR) Krievijas un Eirāzijas studiju vecākais līdzstrādnieks , šādus Kremļa retoriskus uzbrukumus sauc par “sūdzībām” par mūsdienu amerikāņu satelītiem.
“ASV un Krievijas savstarpējā ievainojamība ir neļāvusi Krievijai pārvērst kosmosu par kaujas lauku un satelītus par mērķiem. Iespējams, tas tā būs arī turpmāk, taču dažu Krievijas amatpersonu neprātīgie draudi noteikti padara Krieviju par mazāk uzticamu spēlētāju starptautiskajā arēnā. Lai gan, iespējams, viņi vienkārši cenšas atstāt iespaidu … ”, pieļauj Stīvens Sestanovičs.
Viktorija Samsone, Secure World Foundation Vašingtonas biroja direktore, kas specializējas draudu analīzē kosmosā, arī uzskata par maz ticamu, ka Kremlis lems par šādu eskalāciju.
“Ir daudz vieglāk traucēt šo satelītu darbību, izmantojot traucēšanas/kiberuzbrukumus. Un abas metodes, kas ir daudz mazāk provokatīvas, Krievija jau izmanto,” viņa atzīmēja. “Turklāt par šo tēzi (leģitīmo mērķi) ir daudz jautājumu. Piemēram, kā var vērsties pret šiem operatoriem, neradot nepamatotu kaitējumu citiem civilajiem lietotājiem?
“Maskava ir paziņojusi par gatavību notriekt Ukrainas izmantotos komerciālos satelītus” – ar šo virsrakstu par runu ziņoja Radio Liberty. Krievijas diplomāts, uzsverot, ka Voroncovs jau savulaik mēģinājis šos Kremļa draudus nodot Rietumu sabiedrībai, taču nesekmīgi, “pirmo reizi paziņojot par Krievijas gatavību notriekt satelītus jau 12.septembrī, kas praktiski palika nepamanīts”.
Izskatās, ka Maskava nolēma atkārtot draudus ANO.
Krievija zaudējusi karu telekomunikāciju nozarē
Jūlija Zīgela, Atlantijas padomes Skovkroftas stratēģijas un drošības centra aizsardzības prakses direktora asistente, savā ziņojumā par satelītu segmenta lomu mūsdienu karadarbībā, kas publicēts pirms diviem mēnešiem, atzīmēja, ka Krievija sākusi “uzbrukt komerciālajiem kosmosa uzņēmumiem kara pašās sākuma stadijās”
“Kad Krievija iebruka Ukrainā, tā uzlauza amerikāņu satelītu kompāniju ViaSat, Ukrainas militāro sakaru nodrošinātāju, kas pasliktināja Ukrainas spēju ietekmēt kosmosa izlūkošanu. Visa kara laikā Maskava koncentrēja savus centienus uz mazo satelītu darbības apturēšanu, lai slēptu savu karaspēka kustību. Kara sākumā kāda amerikāņu kompānija atklāja, ka raidīšanas un uztveršanas stacijas uz bezpilota lidaparātiem Ukrainas Luhanskas un Doņeckas apgabalos traucē krievi,” teikts ziņojumā.
Tomēr visi šie mēģinājumi bija praktiski bezjēdzīgi.
Ukraiņiem palīgā nākusī Īlona Muska kompānija Starlink nodemonstrēja neticamās komunikācijas iespējas starp Ukrainas Bruņoto spēku komandieriem, militārajiem, civildienestiem un specvienībām.
“Starlink programmatūras atjauninājums, lai samazinātu enerģijas patēriņu, palīdzēja izvairīties no Krievijas elektroniskās karadarbības radītiem traucējumiem,” piemērus min Džūlija Zīgela.
“Turcijas bezpilota lidaparāts Bayraktar TB2S, kas ir būtisks Krievijas gaisa pārākuma apspiešanai, paļaujas uz kosmosa un zemes sakariem, lai darbotos lielākā attālumā.”
Bet visbriesmīgākais okupantiem bija tas, ka Ukrainas pilsētu drupu satelītattēli, “uzspridzinātās mājas un raķešu uzbrukumu sekas” Ukrainas civiliedzīvotājiem, sniedza pasaules auditorijai “reāllaika priekšstatu par karu un atklāja Krievijas melus”, atklājot Krievijas militārpersonu zvērības okupētajās teritorijās.
Jūlija Zīgele uzsvēra, ka šīs liecības “ietekmējušas pasaules sabiedrības viedokli un līdz ar to arī ārpolitiku”, daudzu pasaules cilvēku “ļodzīgo” attieksmi pret Ukrainā notiekošo mainot sirsnīgā atbalstā. Tas viss vēl vairāk saniknoja krievu agresoru.
Kādas ir Kremļa reālās iespējas kosmosā?
Pirms dažiem gadiem CNN ziņoja par Krievijas satelītu Kosmos-2499, nosaucot to par “kamikadzi”, kas, domājams, ir īpaši izstrādāta manevrēšanai tuvu citam satelītam, lai to atspējotu vai iznīcinātu.
Bet 2014. gada septembrī Krievija paziņoja, ka ir palaidusi satelītu Luč, kuram ir “izlūkošanas iespējas”. Satelīts manevrēja ģeostacionārajā telpā, it kā “piespiežoties” dažādiem sakaru satelītiem ar “noklausīšanās” nolūku.
Tomēr, kas notika ar šiem ambiciozajiem projektiem un vai tas viss bija Roskosmos blefs, joprojām nav zināms.
“Krievija 2021. gada novembrī pārbaudīja savu pretsatelītu sistēmu (ASAT), notriecot vienu no saviem satelītiem un radot aptuveni 1500 izsekojamu atlūzu,” sacīja Viktorija Samsone.
Pēc šī katastrofālā “pārbaudījuma”, kas apdraudēja MKS, ASV un pēc tam vēl septiņas valstis apņēmās neveikt destruktīvus pretsatelītu raķešu izmēģinājumus, jo mērķa iznīcināšanas radītās atlūzas apdraud citus kosmosa kuģus un objektus kosmosā.
“Pasaule šodien uzskata, ka ir bezatbildīgi veikt šāda veida izmēģinājumus,” uzsvēra Viktorija Samsone, “turklāt neviens nekad nav notriecis citas valsts satelītus, lai gan daudzām valstīm ir šādas iespējas.”
“Turklāt Kosmosa līgums aizliedz masu iznīcināšanas ieroču izvietošanu kosmosā, lai gan tajā nekas nav teikts par destruktīvām “pretkosmosa” iespējām. Pašlaik Apvienoto Nāciju Organizācija veido darba grupu, kas tiks aicināta noteikt atbildīgu un bezatbildīgu uzvedību kosmosā un identificēt ļaunprāšus,” komentārā medijiem piebilda Viktorija Samsone.
No kurienes nāk Krievijas satelīti
Krievijā šobrīd galvenais satelītu ražotājs ir slavenā akadēmiķa M. F. Rešetņeva vārdā nosauktā AS “Informācijas satelītu sistēmas”, kas atrodas netālu no Krasnojarskas, slēgtā teritorijā.
Tur tika samontēta lielākā daļa Krievijas civilo satelītu, kā arī Kosmos-2000 sērijas militārie aparāti. Tajā pašā laikā, runa iet galvenokārt par montāžu un neattiecas uz “darbības pildījumu”, ko sauc par Lietderīgās slodzes moduli (MPN).
Lūk, ko Skolkovas Kosmosa sakaru centra direktors Aleksandrs Krilovs pirms vairākiem gadiem rakstīja vienā no Krievijas nozares publikācijām, ne bez ievainota patriotisma:
“Krievijas kosmosa nozare joprojām nespēj ražot Lietderīgās slodzes moduļa elementus, pamatojoties uz vietējiem komponentiem… Pēdējo 20 gadu laikā Krievija ir gandrīz pilnībā zaudējusi spēju izveidot elementu bāzi kosmosa kuģiem. Tas ir novedis pie tā, ka visi (tas ir, 100%!) MPN vietējā satelītos … pēdējā desmitgadē ir ražoti ārvalstu kosmosa uzņēmumos.
Tad kuru “pildījumu” izmanto Krievijas divējāda lietojuma satelītu ražošanā?
Rešetņeva asociācija neslēpj savus piegādātājus. Tie ir Alcatel Space (Francija) SESAT SODERN, EADS Astrium (Francija, Vācija), Alcatel/Thales Alenia Space (Francija).
Visā Krievijas satelītu flotē kopumā ir aptuveni 160 transportlīdzekļi, kas darbojas kosmosā. Salīdzinājumam, ASV ir aptuveni 3000.
Ja nu Kremlis tomēr “dod rīkojumu”?
“Ja Krievija pāriet no “sūdzībām par Rietumu satelītiem” uz reālu uzbrukumu tiem, tas būtu ārkārtīgi neapdomīgs solis,” sacīja Stīvens Sestanovičs.
“Tā būtu ārkārtēja eskalācija,” saka Viktorija Samsone.
Stīvens Blanks, kurš dziļi pārzina Krievijas politiskās realitātes, uzskata, ka Rietumiem ir pienācis laiks aizmirst par “maigo varu” saistībā ar Kremli.
“Mums Maskavai ir skaidri jāpasaka, ka, ja viņi šaus uz Rietumu satelītiem, un pat ne tikai uz Amerikas satelītiem, tas tiks uztverts kā uzbrukums NATO, un NATO hartas piektais pants stāsies spēkā. Viņi var iedomāties, kādas tam būs sekas. To var nodot Putinam pa “privātiem kanāliem”. To var pamatot ar publiskiem paziņojumiem…”, uzsvēra Stīvens Blanks.
“Mums ir iespēja iestatīt militāros satelītus un pavadošos spēkus paaugstinātā gatavībā, lai signalizētu Krievijai, ka mēs dosim pretuzbrukumu. Un tas būs nesamērīgs. Ja Putins gribēs uzsākt Trešo pasaules karu, tas būs pēdējais, ko viņš dzīvē darīs. Tas ir “mafiozo”, un mums ir jārunā ar viņu viņa valodā, ko viņš saprot. Nekāda maiguma. Kā teica viens no rakstnieka Ivana Turgeņeva varoņiem: “viņu ir jātur maigi, bet zobos,” sava komentāra noslēgumā medijiem teica Stīvens Blanks.