Baltais nams savu lēmumu skaidroja ar to, ka vēlas ASV intereses izvirzīt pirmajā vietā. Pentagons vēlas koncentrēties uz draudiem no Ķīnas un militārajām vajadzībām Tuvajos Austrumos.
ASV ir pārtraukušas piegādāt Ukrainai pretgaisa aizsardzības pārtvērējus un citus ieročus un tā vietā izmanto tos Pentagona krājumu papildināšanai, paziņoja ASV prezidenta Donalda Trampa administrācijas pārstāvis un divi avoti Kongresā, ziņo laikraksts The Wall Street Journal .
Publikācijā uzsvērts, ka lēmums apturēt Ukrainai paredzētās ieroču piegādes atspoguļo Baltā nama apņemšanās palīdzēt Kijivai aizstāvēties no Krievijas vājināšanos.
Baltā nama preses sekretāre Anna Kellija sacīja: “Šis lēmums tika pieņemts, lai Amerikas intereses izvirzītu pirmajā vietā” pēc Pentagona veiktās ASV militārās palīdzības pārskatīšanas.
Žurnālisti norāda, ka Ukrainai paredzētie ieroči jau atradās Polijā, kad piegādes tika pārtrauktas. Starp tiem bija Patriot pretgaisa aizsardzības pārtvērēji, gaiss-gaiss raķetes, Hellfire gaiss-zeme raķetes un zeme-zeme raķetes, artilērijas lādiņi un Stinger zeme-gaiss raķetes.
Aizsardzības ministra vietnieks politikas jautājumos Elbridžs Kolbijs nekomentēja lēmumu apturēt ieroču pārdošanu Ukrainai, taču sacīja, ka Pentagons sniegs Trampam iespējas turpināt militāro palīdzību Ukrainai, kas “saskaņojas ar viņa mērķi izbeigt šo karu”.
“Departaments rūpīgi izvērtē un pielāgo savu pieeju šī mērķa sasniegšanai, vienlaikus saglabājot ASV armijas gatavību aizsardzības prioritāšu izpildei,” sacīja Kolbijs.
Baltā nama lēmums mulsināja analītiķus, kuri atzīmēja, ka Tramps pagājušajā nedēļā NATO samitā paziņoja, ka apsvērs Patriot pretgaisa aizsardzības sistēmu pārdošanu Kijivai.
Trampa administrācija mantoja pilnvaras nosūtīt Ukrainai Pentagona ieročus līdz 3,85 miljardu dolāru vērtībā, taču ir atturējusies. Tā arī nav lūgusi Kongresam papildu finansējumu atsevišķai Ukrainas palīdzības programmai, kas nodrošina naudu, lai valsts varētu iegādāties ieročus no ASV aizsardzības darbuzņēmējiem.
Demokrātu likumdevēji jau ir kritizējuši lēmumu apturēt ieroču tirdzniecību.
“Pentagons ievērojami vājina aizsardzību pret gaisa uzbrukumiem, kamēr Krievija katru nakti bombardē Ukrainas pilsētas, nogalinot Ukrainas civiliedzīvotājus,” sacīja senatore Džīna Šahīna, Senāta Ārlietu komitejas augstākā demokrāte.
“Amerikā ražotās pretgaisa aizsardzības sistēmas, tostarp Patriot platforma, ir Ukrainas aizsardzības mugurkauls… Tās darbojas. Tās katru dienu glābj dzīvības. Ja šie ziņojumi ir patiesi, tad Kolbijs… veic darbības, kas, visticamāk, novedīs pie daudzu Ukrainas militārpersonu un civiliedzīvotāju neizbēgamas nāves,” sacīja pārstāve Mārsija Kaptūra (demokrāte no Ohaio štata).
Tiek atzīmēts, ka šis Baltā nama lēmums ir izraisījis diskusijas par ASV politiku attiecībā pret Ukrainu.
“Ukraiņi aizstāv sevi, Eiropu un ASV intereses no agresīvas Krievijas. Patriot raķešu neveiksme prasīs civiliedzīvotāju un militārpersonu dzīvības,” sacīja bijušais ASV vēstnieks Ukrainā Viljams Teilors.
Vienlaikus bijušais Pentagona ierēdnis Trampa vadībā Dens Kaldvels, kurš ir skeptisks par atbalstu Ukrainai, uzslavēja lēmumu pārtraukt piegādes.
“Tramps un aizsardzības ministrs Hegsets pieņem pareizo lēmumu, piešķirot prioritāti mūsu pašu gatavībai aizstāvēties, nevis Ukrainas apgādei, kur nav apdraudētas svarīgas Amerikas intereses,” sacīja amatpersona.
Visa ieroču palīdzība tika īslaicīgi apturēta februārī, un martā bija otra, ilgāka pauze.
Avots, kas ir pazīstams ar munīcijas piegādes ierobežojumiem, sacīja, ka Pentagons kopš februāra to dala kritiskuma kategorijās, jo pastāv bažas, ka Aizsardzības ministrija Jemenā izmanto pārāk daudz pretgaisa aizsardzības munīcijas.
Pentagons bija sagatavojis memorandu aizsardzības ministram Pītam Hegsetam, lūdzot iesaldēt daļu no vistrūcīgākajām ASV munīcijas piegādēm, kas tiek piegādātas Ukrainai, taču lēmums aizsardzības ministram jau mēnešiem ilgi stāvēja spēkā, jo aģentūrā notika personāla mainība, sacīja avots.
Bija plāni novirzīt galveno munīciju, tostarp artilērijas lādiņus, tanku patronas un pretgaisa aizsardzības sistēmas, atpakaļ uz Amerikas Savienotajām Valstīm vai Izraēlu.
“Kopš marta viņi ir atkārtoti ierosinājuši apturēt piegādes,” sacīja avots.
Šis solis atspoguļo pirmās Trampa administrācijas lēmumu 2019. gadā aizturēt 214 miljonus dolāru Kongresa piešķirtās drošības palīdzības Ukrainai. Valdības atbildības birojs tolaik lēma, ka šis solis pārkāpj Ierobežojumu kontroles likumu, jo politiskās domstarpības nav likumīgs pamats līdzekļu aizturēšanai.