Vašingtona saskatījusi pazīmes par militārās sadarbības paplašināšanu starp Krieviju un Irānu. Abu valstu partnerība ļaus Maskavai ievilkt karu Ukrainā, pirmdien paziņoja Baltā nama Nacionālās drošības padomes stratēģiskās komunikācijas koordinators Džons Kērbijs. Par to raksta Reuters.
Kopš pagājušā gada augusta Irāna Krievijai ir nodevusi vairāk nekā 400 bezpilota lidaparātu kamikadze, ziņo Baltā nama amatpersona. Viņš sacīja, ka līdz šim droni ir galvenā militārā palīdzība, ko Teherāna sniedz Maskavai. Tomēr Kremlis vēlas iegūt vairāk, piebilda Kērbijs.
“Runa ir par pieaugošām aizsardzības attiecībām”, kas ļautu Krievijai nogalināt cilvēkus Ukrainā un ļautu Irānai uzkrāt militārās tehnikas krājumus, radot draudus kaimiņvalstīm, sacīja ASV amatpersona.
Krievija ir izmantojusi Irānas bezpilota lidaparātus Shahed-136 un Mohajer-6, kurus tā pirmo reizi iegādājās pagājušā gada augustā, lai uzbruktu Ukrainas infrastruktūras objektiem. Par pirmo 160 bezpilota lidaparātu partiju Maskava Teherānai samaksāja 140 miljonus eiro skaidrā naudā, naudu nosūtot ar lidmašīnu, ziņoja britu telekanāls Sky News.
Pēc tam Krievija sāka regulāri saņemt nelielas Shahed dronu partijas no Irānas, martā rakstīja Lielbritānijas izlūkdienesti.
Turklāt Krievijas varas iestādes gatavojās vienoties ar Teherānu par Irānas bezpilota lidaparātu ražošanas rūpnīcas celtniecību Jelabugā, februāra sākumā ziņoja The Wall Street Journal (WSJ). Pēc iepriekšējas vienošanās tur tiks saražoti vismaz 6000 dronu, taču netika precizēts, kādā laikā. Tajā pašā laikā, saskaņā ar publikācijas avotiem, rūpnīca ir tikai daļa no Maskavas un Teherānas darījuma par vienu miljardu dolāru.
Bez bezpilota lidaparātiem Irāna Krievijai piegādā arī artilērijas šāviņus un tanku munīciju. WSJ aprīlī rakstīja, ka pēdējā pusgada laikā Irāna uz Krieviju nosūtījusi vairāk nekā 300 000 artilērijas šāviņus un miljoniem patronu.
Oficiāli Krievija noliedza bezpilota lidaparātu un citu ieroču pirkšanu no Irānas. Tomēr Islāma Republikas ārlietu ministrs Hoseini Amirs Abdollajans atzina, ka Teherāna dažus mēnešus pirms Ukrainas kara sākuma Maskavai piegādāja nelielu skaitu bezpilota lidaparātu.