Pirmais aukstais karš beidzās ļoti labi ASV un tās sabiedrotajiem. Tagad nāk otrais. Ar šādu vadmotīvu sava viedokļa izklāstu ievada Brigama Janga universitātes politikas Goda profesors Ērls Frajs
Žurnāls Bulletin of the Atomic Scientists, kas tiek izdots Čikāgā, iepazīstināja ar Pastardienas pulksteni 1947. gadā, sākoties pirmajam aukstajam karam starp abām lielvarām, ASV un Padomju Savienību. Šā gada janvārī pulkstenis tika iestatīts uz 90 sekundēm pirms pusnakts, pirms “globālās katastrofas”.
Pēc padomju impērijas sabrukuma prezidents Džordžs Bušs pasludināja Aukstā kara beigas un “Jaunās pasaules kārtības” sākumu, ko uzsvēra kolektīvā drošība un starptautiskā sadarbība.
Pirmā aukstā kara laikā ASV izdevās sasniegt trīs galvenos mērķus: diskreditēt komunismu kā dzīvotspējīgu ideoloģiju; neļaut PSRS paplašināt savu impēriju; un to visu izdarīt bez tiešas kodolkonfrontācijas ar Maskavu.
1940. gadu beigās abi pretinieki bija tuvu tiešai sadursmei Berlīnē, bet tad ASV joprojām bija monopols uz atomieročiem. Vēl viens nepatīkams brīdis notika 1962. gada Karību jūras krīzes laikā, kad abām valstīm jau bija lieli kodolarsenāli.
Retrospektīvi, pirmā aukstā kara laikā ASV baudīja vismaz trīs svarīgas priekšrocības. ASV alianses sistēma, īpaši NATO, bija daudz pārāka par padomju Varšavas paktu. Tajā pašā laikā lielākajai daļai padomju impērijas tautu nepatika Maskavas represīvā kontrole, un tās atzinīgi novērtēja neatkarību, kas nāca līdz ar PSRS sabrukumu.
Otrkārt, Padomju Savienība bija lielvalsts stratēģisko ieroču jomā, taču tai bija pieticīgs ekonomiskais spēks. Valsts ilgu laiku cīnījās, lai pabarotu savus iedzīvotājus un nodrošinātu viņu labklājību, pārsniedzot iztikas minimumu. Ekonomiskā plaisa starp Rietumiem un Padomju Savienību nepārtraukti pieauga, un Maskava galu galā atklāja, ka tā vairs nespēj konkurēt vairākās svarīgās nozarēs, tostarp aizsardzībā.
Treškārt, vienotība PSRS bija diezgan trausla, un to varēja saglabāt tikai ar Krievijas diktatorisku kontroli. Tiklīdz Gorbačovs atviegloja tvērienu, impērija sāka brukt, savienības sastāvdaļas sāka meklēt autonomiju.
Diemžēl šobrīd mēs pārdzīvojam otro auksto karu.
Amerikas Savienotās Valstis un to sabiedrotie konfrontē Krieviju ar atjaunotām impēriskām ambīcijām un ciešā aliansē ar trešo topošo lielvalsti Ķīnu.
Krievija joprojām ir ekonomiski vāja, ar 11. lielāko ekonomiku pēc IKP un ienākumiem uz vienu iedzīvotāju, kas ir tikai ceturtā daļa no kaimiņvalsts Somijas. Tomēr Ķīnai ar 1,4 miljardu iedzīvotāju ir pasaulē otra lielākā ekonomika un saviem impērijas sapņiem. Viņi arī apņēmās izveidot kodolarsenālu, kas būtu salīdzināms ar ASV un Krievijas arsenālu.
Varšavā prezidents Džo Baidens un Maskavā prezidents Vladimirs Putins nesen teica “divcīņas” runas gandrīz vienā un tajā pašā dienā, un Baidens solīja atbalstīt Ukrainu neatkarīgi no tā, bet Putins solīja atgriezt Ukrainu Krievijas kontrolē.
Vašingtona arī brīdinājusi, ka Ķīna drīzumā varētu nosūtīt Krievijai vairāk finansiālās palīdzības un “nāvējošus” ieročus, kā arī bažas, ka to, ko Krievija pašlaik dara Ukrainā, Ķīna varētu atkārtot Taivānā.
Diemžēl šim jaunajam aukstajam karam var būt daudz nopietnākas sekas nekā pirmajam aukstajam karam 1947.–1991. ASV jau tagad veido 38% no globālajiem aizsardzības izdevumiem, un ir paredzams, ka tas strauji pieaugs, pat ja Kongresa budžeta birojs prognozē, ka ASV valsts parāds strauji pieaugs no 31 triljona USD 2022. gadā līdz 52 triljoniem USD 2033. gadā.
Sliktākais iespējamais scenārijs? ASV var saskarties ar militāras konfrontācijas draudiem gan pie Krievijas, gan Ķīnas robežām. Iespējamā kodolieroču izmantošana tikai saasina šo murgu un palīdz izskaidrot, kāpēc pastardienas pulkstenis tagad ir tik tuvu pusnaktij.
Pozitīvākais ir tas, ka pirmais aukstais karš ASV un tās sabiedrotajiem beidzās ļoti labi. Putina postošais iebrukums Ukrainā ir izraisījis, iespējams, 200 000 Krievijas upurus, un viņš galu galā var mēģināt panākt seju glābjošu pamieru vai pat tikt padzīts no Kremļa kā, piemēram, Hruščovs pēc Kubas raķešu krīzes. Tāpat Sji Dzjiņpins var pārdomāt savas saites ar nepastāvīgo Putinu, ja tas nozīmēs Ķīnas ienesīgo ekonomisko sakaru ar ASV, Eiropu un Japānu zaudēšanu. Cerams, ka šis otrais aukstais karš beigsies ātri un bez turpmākām briesmīgām sekām aplenktajai Ukrainai un Rietumu aliansei.