Ungārijas un Slovākijas premjerministri kaitina Rietumus ar savu prokrievisko retoriku, taču Brisele līdz šim ir atturējusies no drastiskām darbībām pret viņiem. Par to raksta Politico
Ungārijas premjerministrs Viktors Orbans pagājušo nedēļu ir pavadījis nekaunīgi troļļojot Rietumus – spiežot roku diktatoram Vladimiram Putinam, salīdzinot ES ar totalitāro Padomju Savienību un solot aizturēt jaunu palīdzības daļu Ukrainai.
Tagad Ungārijas līderis gatavojas sadarboties ar jaunievēlēto prokrievisko Slovākijas premjerministru Robertu Fico, lai turpinātu apvainot bloku ceturtdienas ES līderu sanāksmē Briselē.
Kāda būs ES reakcija?
Brisele sola Ungārijai atsaldēt 13 miljardus eiro apmaiņā pret to, ka Budapešta īstenos reformas, kas to saskaņos ar tiesiskuma standartiem.
“Slovākija ir tik vāja valsts, ka šī (Fico pozīcija) diez vai kaut ko mainīs. Tai gandrīz nav ietekmes sviras. Tai ir vajadzīgs ES finansējums un laba griba, tā nevar atļauties būt par nemiera cēlēju Briselē. Orbanam daudz svarīgāks bija Polijas kā sabiedrotās tiesiskuma izskatīšanas jautājumos zaudēšana, jo Polijai bija reāla ietekme,” sacīja kāda ES amatpersona.
Viņaprāt, arī Orbans beidzot piekritīs svarīgiem lēmumiem, neskatoties uz viņa teatrālajām runām pret ES.
“Acīmredzams, ka šīs fotogrāfijas vēstījums, kurā Orbans un Putins sarokojās, nav pozitīvs. Bet, ja mēs atkāpjamies un paskatāmies uz to, ko ES un Ungārija izdarīja karā, ko Krievija uzsāka pret Ukrainu, mēs varam viegli redzēt, ka visi lēmumi tika pieņemti vienbalsīgi, tostarp par sankcijām pret Krieviju un atbalstu Ukrainai,” sacīja Francijas amatpersona.
Destruktīvais Orbans
Lai gan tika panākta vienošanās par ES sankcijām pret Krieviju, Ungārija regulāri kavēja šos pasākumus, lai panāktu piekāpšanos.
Arī Orbana publiskā kritika pret NATO un Vašingtonu arvien vairāk satrauc Centrāleiropas un Austrumeiropas valstis.
Privātās sarunās diplomāti brīnās, kāpēc Rietumu valstīm būtu jāturpina dalīties ar sensitīvu informāciju ar Ungāriju, ja tās līderis pāri visam ir lojāls Krievijai.
“Ja es būtu Ukraina, es nejustos ērti dalīties ar kādiem plāniem, kamēr Orbans ir klāt,” sacīja kāds augsts diplomāts, kurš vēlējās palikt anonīms.
“Viktora Orbana uzvedība kaitē Eiropas Savienībai. Kamēr Ungārijas premjerministrs nemitīgi apvaino ES, viņš dodas pie autoritāriem režīmiem, tikai cerot piesaistīt jaunus līdzekļus savai draugu sistēmai. Šādā situācijā iesaldēto līdzekļu pārskaitīšana Ungārijas valdībai būtu fatāla kļūda,” sacīja Bundestāga ES lietu komitejas priekšsēdētājs Antons Hofreiters. Mums skaidri jāsaprot: laikā, kad arī Krievija pret Eiropas Savienības valstīm izmanto hibrīdieročus, Viktors Orbans arvien vairāk kļūst par risku Eiropas drošībai.
Pēc tam, kad Orbāns Ķīnā apskāva Putinu, Vašingtonas vēstnieks Budapeštā Deivids Presmens sasauca NATO vēstnieku sanāksmi Ungārijā un paziņoja, ka ASV ir paudušas Ungārijai “bažas par drošību”.
Nekā briesmīga?
Uz žurnālistu jautājumu par stingrāku pasākumu izredzēm pret Ungāriju, vairāku Rietumeiropas valstu diplomāti atbildēja, ka tie nav paredzēti.
Diplomāti saka, ka Ungārija ir mazsvarīga problēma, norādot, ka Orbans ir parakstījis visas palīdzības paketes Ukrainai, kā arī sankcijas pret Krieviju.
Viņi arī saka, ka viņš ir izolētāks nekā jebkad agrāk, jo viņa bijušais sabiedrotais Polijas premjerministrs Mateušs Moraveckis tika sakauts parlamenta vēlēšanās.
Kas attiecas uz Slovākijas līderi Fico, kurš solīja nesūtīt “nevienu lodi” uz Ukrainu, viņš netiek uzskatīts par risku ES.
Kāds ES diplomāts atzīmēja, ka līdz šim Briselē viņi ir dzirdējuši par Fico tikai kā vēlēšanu kandidātu, nevis kā Eiropadomes locekli.
“Dažreiz tās ir dažādas lietas,” daudznozīmīgi atzīmēja diplomāts.