“Viņam, iespējams, ir citas lietas, ko darīt”: Vitālijs Kļičko saka, ka veltīgi centies vienoties par tikšanos ar prezidentu Zelenski. Savukārt viņš neskopojās ar augstākās valdības kritiku. Par to raksta Spiegel
Kijivas mērs Vitālijs Kļičko detalizēti komentēja situāciju Ukrainas galvaspilsētā – un skaidri norādīja uz problemātiskajām attiecībām ar valsts vadību. Runājot par attiecībām ar prezidentu Volodimiru Zeļenski, viņš kritizēja vienotības trūkumu Ukrainas vadošo politiķu vidū .
“Diemžēl šajā kara laikā starp politiskajiem spēkiem nav vienotības,” Kļičko sacīja mediju grupas Funke laikrakstiem.
Tikšanās ar Zelenski, lai mazinātu spriedzi abu starpā, būtu sarežģīta. Kopš kara sākuma, stāsta Kļičko, viņš to izmēģinājis neskaitāmas reizes, jo daudz kas ir atkarīgs no galvaspilsētas. ”Bet diemžēl man nebija iespējas satikt Zelenski klātienē. Viņam droši vien ir citas lietas, ko darīt”.
Runājot par viņa paša ambīcijām prezidenta amatam, Kļičko atsaucas uz laiku pēc kara: “Šodien nav runa par sapņiem, tagad ir jābūt vēlmei uzvarēt karā, izbeigt karu un atkal panākt mieru. “Pēc tam mēs varam runāt par politiskajām ambīcijām.”
Pārāk daudz ir politiķu, arī centrālajā valdībā esošo, kuriem personīgās ambīcijas ir svarīgākas par valsts interesēm. Kijivas mērs arī apsūdzēja centrālo valdību, ka tā pārāk maz dara, lai apkarotu korupciju valstī.
Uz jautājumu, vai valdība ir uz pareizā ceļa korupcijas apkarošanā, Kļičko atbildēja: “Šo jautājumu varat uzdot jebkuram pilsonim, un esmu pārliecināts, ka katrs pilsonis teiks: “nē”.” Viņam pašam bija “tieši tāds pats viedoklis”.
Zelenskis vairākkārt ir pieteicis stingru cīņu pret korupciju un līdzekļu izsaimniekošanu valsts aparātā. Panākumu apliecinājums šajā cīņā tiek uzskatīts arī par priekšnoteikumu viņa valsts dalībai ES. Tikai pirms dažām dienām zemkopības ministrs Mikola Solskis iesniedza atlūgumu apsūdzību korupcijā dēļ. Ukrainas Korupcijas apkarošanas birojs viņu apsūdz miljoniem vērtās valstij piederošās zemes nelikumīgā piesavināšanā.
Visbeidzot, Kļičko arī aicināja sniegt lielāku starptautisko atbalstu pretgaisa aizsardzībai. “Mums ir deficīts pretgaisa aizsardzības sistēmās,” saka Kļičko. Ukrainas galvaspilsētā šaurā pilsētas rādiusā tiek notriekti ienaidnieka bezpilota lidaparāti. Tā kā izšauto raķešu daļas nokrita, rādiuss bija jāpaplašina. “Dronus un raķetes ir jāspēj notriekt ceļā uz galvaspilsētu. Tāpēc ir nepieciešams lielāks atbalsts pretgaisa aizsardzībai.”
Pēc divu gadu kara Kijivai nodarītie postījumi ir milzīgi. Gaisa triecienos tika sabojātas un iznīcinātas vairāk nekā 800 ēkas, tostarp gandrīz 440 dzīvojamās ēkas. Uzlidojumos gāja bojā vairāk nekā 200 cilvēku. Taču runa nav tikai par Kijivu: arī Odesas, Dņipro un Harkivas pilsoņiem ir vajadzīga laba aizsardzība