ASV Ģeoloģijas dienests (USGS) ir nobažījies par situāciju Spurra stratovulkānā Aļaskā. Kopš pagājušā gada tur ir bijuši zemestrīces, izraisot dzelteno brīdinājumu par izvirdumu, ziņo ABC News.
Seismologi rūpīgi uzrauga Spurra kalnu, jo tas atrodas tuvu Aļaskas apdzīvotākajai pilsētai. 3374 m augstā virsotne ir nosaukta pētnieka Džosija Spurra vārdā un atrodas 120 km no Ankoridžas, štata lielākās pilsētas.
Pēdējo reizi vulkāna izvirdums bija 1992. gadā, un pašreizējie notikumi ir atgādinājuši ekspertiem par šo incidentu. Spurra virsma jau ir “uzpūtusies” un sniegs virsotnē ir sācis kust, vietējais zinātnieks Metjū Henijs pastāstīja ABC News. 1992. gadā tas notika deviņus mēnešus pirms izvirduma sākuma.
Galu galā tie atkārtojās trīs reizes no tā gada jūnija līdz septembrim, un Ankoridža tika pārklāta ar pelnu slāni, kas tika izmests no vulkāna 20 km augstumā. Vietējā lidosta ilgu laiku nevarēja darboties.
Aļaskas vulkānu observatorija, kurā strādā Henijs, februāra sākumā paziņoja, ka gadījumā, ja atkārtosies 1992. un arī 1953. gada situācija, varētu notikt “viens vai vairāki sprādzienbīstami notikumi”, kas varētu ilgt pat vairākas stundas.
“Tie radīs pelnu mākoņus, kurus vējš var nest simtiem jūdžu garumā, un neapdzīvotās teritorijas ap Spurra kalnu klās piroklastiskās plūsmas (karsta gāze, pelni un gruveši), lahari un ballistiskās emisijas,” teikts observatorijas tīmekļa vietnē .
Gan Henijs, gan viņa kolēģis Deivids Fī šādas attīstības iespējamību novērtēja uz 50%. Fī sarunā ar CNN izskaidroja, ka izvirdums, visticamāk, notiks caur 2309 metrus augsto Pīķa krāteri, kur tas ir izvirdis arī agrāk. Papildus ledus kušanai un neliela ezera izveidošanai tiek reģistrētas arī gāzu emisijas.
“Vairākus tūkstošus gadu Spurra virsotnē nav bijuši izvirdumi, tāpēc tas ir viens no iemesliem, kāpēc mēs tā domājam,” viņš piebilda.
Seismologiem ir arī neveiksmīga izvirduma piemērs. 2004. gadā Spurrs bija līdzīgi “uzpūties”, un ledājs augšpusē izkusa un sāka plūst uz leju. Galu galā tas viss beidzās tikai ar to.
Zinātnieki atzīmēja, ka viņi atcels paaugstināto bīstamības līmeni, ja trīce tuvākajā laikā apstāsies. Bet pagaidām nav pamata ar to rēķināties.