Eiropas Cilvēktiesību tiesa (ECT) atzinusi par nepieņemamu Krievijas dziedātāja Filipa Kirkorova sūdzību par Lietuvas varasiestāžu lēmumu aizliegt viņam ieceļot valstī uz pieciem gadiem.
ECT atzina, ka Lietuvas varas iestāžu vērtējums, kas balstīts uz Kirkorova “paziņojumiem un rīcību”, “nav patvaļīgs vai nepamatots”.
“Konkrēti, iesniedzējs atklāti teica, ka atbalsta Krievijas rīcību Krimas pussalā, un raksturoja sevi kā “Vladimira Putina pārstāvi uz skatuves,” teikts tiesas paziņojumā presei.
Kirkorovs Lietuvas “nevēlamo personu” sarakstā tika iekļauts 2021. gada janvārī. Lietuvas Ārlietu ministrija to pamatoja ar to, ka dziedātājs regulāri uzstājies Krimā pēc tās pievienošanas Krievijai, “tādējādi apzināti noraidot Ukrainas teritoriālo integritāti un suverenitāti”.
Lietuvas Ārlietu ministrija arī norādīja, ka Krievija izmantoja Kirkorova popularitāti, “lai attaisnotu savu agresīvo ārpolitiku un negatīvo indoktrināciju” Lietuvas iedzīvotājiem, un pats mākslinieks “atbalstīja Krievijas varas iestāžu okupācijas politiku”. Pamatojoties uz to, Ārlietu ministrija un Lietuvas Migrācijas departaments uzskatīja, ka Kirkorova vizīte republikā var radīt draudus valsts drošībai.
Šo lēmumu Kirkorovs nesekmīgi mēģināja pārsūdzēt Lietuvas tiesās, pēc kā pārsūdzēja ECT. Dziedātājs Lietuvas varas iestāžu rīcību nosauca par nesamērīgu. Piecu gadu aizliegumu ieceļot valstī Kirkorovs uzskatīja par politiskās cenzūras aktu un tiesību uz uzskatu brīvību pārkāpumu.
Mākslinieks arī atzīmēja, ka viņam nācies atcelt Lietuvā plānotos koncertus un atdot naudu par pārdotajām biļetēm. Tādējādi viņš nevarēja saņemt ienākumus no koncertdarbības Lietuvā, uz ko viņam bija “likumīgas cerības”, teikts dziedātāja sūdzībā.
Ko lēma ECT
Pēc tiesas domām, Lietuvas varas iestādes “pārliecinoši pierādīja”, ka ierobežojumi pret Kirkorovu bija nepieciešami “valsts un sabiedriskās drošības interesēs, kā arī lai novērstu nemierus”.
ECT nepiekrita, ka Lietuvas varas iestāžu veiktie pasākumi ir nesamērīgi, jo Kirkorovam Lietuvā nav ģimenes, sociālo vai ekonomisko saišu.
Komentējot mākslinieka sūdzību par piespiedu kārtā atceltajiem koncertiem, tiesa norādīja, ka valstīm ir tiesības kontrolēt ārzemnieku ieceļošanu, uzturēšanos un izraidīšanu.
ECT arī norādīja, ka Kirkorovs nav vērsies Lietuvas tiesās par zaudējumu atlīdzināšanu. Tādējādi viņa prasības tika atzītas par nepamatotām.
“Izrādās, ka personai saskaņā ar ECT nav tiesību uz savu viedokli, pareizāk sakot, viņam ir tiesības tikai uz viedokli, kas ir saskaņots ar ECT. Un, ja cilvēks domā citādi, nekā to pieļauj ECT, tad viņam nav tiesību uz objektīvu savas lietas izskatīšanu,” tiesas lēmumu komentēja Kirkorova advokāts Aleksandrs Dobrovinskis.
Pats Kirkorovs pēc ieceļošanas aizlieguma Lietuvā pauda pārliecību, ka valstij “kā Eiropas Savienības dalībvalstij tas izmaksās dārgi, jo ir noticis absolūts manu cilvēktiesību pārkāpums”.