Kipras loma Krievijas oligarhu, uzņēmēju un uzņēmumu aktīvu pārvaldīšanā vienmēr ir bijusi liela. Taču plaša mēroga izmeklēšana, kas balstīta uz nopludinātiem Kipras dokumentiem, liecina, ka vietējo finanšu firmu darbība naudas slēpšanā un atmazgāšanā no Putina režīma līdzstrādniekiem ir krietni par zemu novērtēta.
Par to izdevumā Cyprus Confidential raksta Starptautiskais pētniecisko žurnālistu konsorcijs (ICIJ). Saskaņā ar viņu rīcībā esošajiem 3,6 miljoniem dokumentu, Kipras firmas turpina strādāt ar 25 krieviem, uz kuriem pēc Krimas aneksijas 2014. gadā tika piemērotas Rietumu un Ukrainas sankcijas. Vēl 71 klients tika pakļauts sankcijām pēc Krievijas iebrukuma Ukrainā, bet Kipras firmas ne tikai nepārtrauca sniegt viņiem pakalpojumus, bet arī sāka palīdzēt slēpt aktīvus no Rietumu valstu varas iestāžu bloķēšanas.
Tā 2022. gada 28. februārī, dažas minūtes pirms ES sankciju saraksta publicēšanas, Kipras uzņēmuma Cypcodirect darbinieki apstiprināja divu šajā sarakstā iekļautajam Severstaļ dibinātājam Aleksejam Mordašovam piederošo vietējo uzņēmumu akciju pāreju uz Ondero Ltd. Britu Virdžīnu salās (BVI). ICIJ atklāja, ka šī operācija bija daļa no mēģinājuma glābt Mordašova 1,4 miljardus dolāru vērto daļu Vācijas tūrisma uzņēmumā TUI Group no sankcijām. Ondero, saskaņā ar citu ICIJ izmeklēšanu, Pandoras dosjē, piederēja Marinai Mordašovai. Konsorcija iegūtajos dokumentos viņa aprakstīta kā sieviete, kas “saņem finansiālu atbalstu no Alekseja Mordašova, jo viņa ir viņa bērnu māte”.
Kipras Finanšu ministrijas pārstāvis Avgi Lapatiotis sacīja ICIJ, ka par TUI akciju nodošanu notiek kriminālizmeklēšana, lai gan viņš atteicās minēt, kas tajā ir iesaistīts.
No 96 sankcijām pakļautajiem krieviem, ar kuriem strādāja Kipras firmas, 44 izrādījās politiski pakļautas personas – amatpersonas, viņu radinieki, valsts uzņēmumu vadītāji utt. Un no 104 miljardieriem, kas iekļauti Forbes 2023 sarakstā, divas trešdaļas (67) cilvēki) parādās arī dokumentos no “Secret Cyprus”.
Krievijas uzņēmējiem un amatpersonām palīdzēja gan specializētās Kipras firmas, gan globālā “Lielā četrinieka” auditorkompāniju – PwC (iepriekš PricewaterhouseCoopers) un Deloitte – vietējie biroji. Jo īpaši PwC apkalpoja 55 Kipras uzņēmumus un piecus bijušo Evraz vadītāju Aleksandra Abramova un Aleksandra Frolova trastus, kā arī divus viņu uzņēmumus BVI. Pēc kara sākuma Ukrainā Abramovs un Frolovs ar PwC palīdzību caur Kipru pārskaitīja simtiem miljonu dolāru aktīvus. Viņi arī izsniedza 300 miljonus dolāru aizdevumu vienam no saviem uzņēmumiem, Moravian, un pēc tam uzdāvināja to saviem dēliem. 2022. gada maijā Apvienotā Karaliste ieviesa sankcijas pret Evraz, bet novembrī pret Abramovu un Frolovu.
PwC kopā ar Cypcodirect bija arī administrators 64 čaulas uzņēmumiem, kuru faktiskais īpašnieks vai īpašnieks bija Mordašovs. No tiem 46 ir reģistrēti Kiprā un 18 BVI un Menas salā. PwC Cyprus arī palīdzēja Cypcodirect slēpt Mordašova daļu Tui.
Vēl pirms kara, kā kļuva zināms no noplūdes, viņš pats ar savu struktūru starpniecību finansēja vācu rakstnieku, kurš izdeva divas grāmatas par Vladimiru Putinu.
Kopumā ICIJ no tās iegūtajiem dokumentiem konstatēja, ka PwC Cyprus strādāja ar ne mazāk kā 12 no 25 krieviem, pret kuriem pēc 2014. gada tika piemērotas Rietumu un Ukrainas sankcijas. Bet pēc kara uzliesmojuma 2022. gadā PwC tikai dažus mēnešus vēlāk paziņoja par aiziešanu no Krievijas un lika tās vienībām pārtraukt sadarbību ar sankcijām pakļautajiem krieviem.
Deloitte Kipras nodaļa dažkārt sadarbojās ar vietējo firmu MeritServus Romāna Abramoviča labā.
Apvienotā Karaliste apsūdzēja Demetrisu Joannidesu, kurš savulaik atvēra Deloitte biroju Kiprā un vēlāk nodibināja MeritServus, “apzināti palīdzot sankcionētajiem Krievijas oligarhiem slēpt aktīvus sarežģītās finanšu shēmās”. Saskaņā ar ICIJ datiem MeritServus pārvaldīja vairāk nekā simts Kipras uzņēmumus un trastus, kurus kontrolēja oligarhi. Viņu vidū ir Konstantīns Malofejevs, kurš vēl 2014. gadā finansēja karu Donbasā un vienlaikus nonāca ES sankciju pakļautībā.
Kopumā ICIJ konstatēja, ka kopš 2014. gada sankcijām pakļautie krievi kontrolēja gandrīz 800 uzņēmumus un trastus, kas reģistrēti jurisdikcijās, kas garantē finanšu noslēpumu, ierobežo piekļuvi uzņēmumu reģistriem un kurām ir zemi nodokļi (tie ir BVI, Menas sala, Džersija u.c.)