Aptuveni 100 kvadrātkilometri zemes izdega vienā no lielākajiem meža ugunsgrēkiem Kipras vēsturē. Uz galvenā ceļa starp kalnu ciematiem, kurus skāris ugunsgrēks, sadedzinātā automašīnā tika atrastas divu cilvēku mirstīgās atliekas.
Kipras ugunsdzēsēji cīnās ar lielākajiem meža ugunsgrēkiem valstī vairāk nekā 50 gadu laikā, kuros gājuši bojā divi cilvēki un izpostītas mājas, kā arī evakuēti desmitiem ciematu.
Meža ugunsgrēki ir izpostījuši 100 kvadrātkilometrus zemes, padarot tos par postošākajiem kopš 1974. gada, kad ugunsgrēki plosījās Turcijas armijas iebrukuma laikā salā 1974. gada jūlijā. Saskaņā ar Kipras Mežsaimniecības departamenta datiem toreiz tika nodeguši aptuveni 260 kvadrātkilometri zemes.
Šīs nedēļas meža ugunsgrēki, kas izcēlās trešdien ap pusdienlaiku, ir iznīcinājuši aptuveni 1% no salas sauszemes masas.
Policija izdegušā automašīnā atrada divu cilvēku līķus. Kipras Civilās aizsardzības darbinieki trešdienas vakarā uz galvenā ceļa starp ugunsgrēkos cietušajiem kalnu nogāzes ciemiem automašīnā atrada vienu līķi, sākotnēji ziņoja policija.
Ceturtdien tajā pašā automašīnā Monagri-Alassa ceļa apmalē tika atrastas vēl vienas personas mirstīgās atliekas.
Veselības dienesta pārstāvis Haralamboss Harilaou paziņoja, ka divi cilvēki ar plašiem apdegumiem tika evakuēti uz Nikosijas Vispārējo slimnīcu, un viņu stāvoklis tiek uzskatīts par nopietnu, bet ne kritisku. Kopumā ievainoti 10 cilvēki.
Ugunsgrēka dēļ tika evakuēti arī 14 ciemati 14 kilometru garā kalnainā apvidū.
Ugunsgrēki turpina plosīties
Ceturtdien Kipras dienvidu Limasolas rajonā turpināja plosīties ugunsgrēks, un ugunsdzēsības dienesta pārstāvis Andreass Kettis paziņoja, ka liesmas joprojām ir “nekontrolējamas”.
Ceturtdienas pēcpusdienā Pafosas rietumu rajonā izcēlās vēl vairāki meža ugunsgrēki.
Ketiss iepriekš dienā sacīja, ka gaidāms spēcīgs vējš, un apvienojumā ar intensīvo karstumu situācija atkal varētu kļūt ļoti bīstama.
Daudzi ceļi joprojām ir slēgti, un turpinās civiliedzīvotāju glābšanas darbi.
Ketiss apstiprināja, ka “dažām dzīvojamām mājām ir nodarīti ievērojami postījumi”, un tiek uzskatīts, ka vismaz 20 mājas Lofu ciematā ir iznīcinātas.
Trešdienas vakarā vairāk nekā 250 ugunsdzēsēju centās dzēst liesmas, un gaisa atbalstu sniedza 18 lidmašīnas.
Ugunsgrēka cēlonis tiek izmeklēts
Kipras valdības pārstāvis Konstantinos Letimbiotis paziņoja, ka ugunsgrēka cēlonis joprojām tiek izmeklēts, vienlaikus norādot uz “nepieredzētiem apstākļiem” tā izplatībai.
Viņš noraidīja jebkādus apgalvojumus, ka valdība savā reakcijā būtu bijusi “nolaidīga”, norādot uz “temperatūru, spēcīgo vēju un sausumu” kā faktoriem, kas “pasliktināja situāciju un padarīja to vēl grūtāku”. Viņš uzstāja, ka “jau no pirmā brīža tika aktivizēti visi izstrādātie plāni un visi protokoli”.
Atsevišķi galvenais ugunsdzēsības inspektors Nikoss Loginoss sabiedriskajai raidorganizācijai CyBC pastāstīja, ka aculiecinieki, kas izsauca ugunsdzēsības dienestu, ziņoja, ka ugunsgrēku poligonā divās atsevišķās vietās, 100 metru attālumā viena no otras, izraisījuši dedzinātāji. Viņš piebilda, ka ir sniedzis policijai pierādījumus, lai palīdzētu izmeklēšanā.
Kipras valdības pārstāvis Konstantinos Letimbiotis paziņoja, ka Nikosija ir lūgusi atbalstu no citām valstīm.
Viņš teica, ka Spānija nosūtīs divas ugunsdzēsības lidmašīnas, un Jordānija sniegs palīdzību ar diviem saviem helikopteriem.
Letimbiotis piebilda, ka palīdzību sniedz arī britu helikopters no vienas no divām Lielbritānijas militārajām bāzēm Kiprā. Tikmēr Izraēla ceturtdienas vakarā paziņoja, ka nosūtīs savus lidaparātus.