Jaunais gads ir galvenie svētki Ķīnā. To svin saskaņā ar Mēness kalendāru. Katru gadu datumi ir atšķirīgi. 2025. gadā tas iekrīt 29. janvārī. Ķīnieši uzskata, ka pareizi svinot Jauno gadu, jūs varat piesaistīt savā dzīvē laimi un naudu visam nākamajam gadam.
Kā ķīnieši svin Jauno gadu?
Ķīniešu Jaunais gads tiek svinēts otrajā jaunajā mēnesī pēc ziemas saulgriežiem. Parasti tas iekrīt no 21. janvāra līdz 21. februārim. Šī iemesla dēļ datumi katru gadu ir atšķirīgi. Piemēram, 2024. gadā ķīniešu Jaunais gads tika svinēts 10. februārī, bet gadu iepriekš – 22. janvārī. Un 2025. gadā – 29. janvāris. Starp citu, pēc austrumu kalendāra pienāks 4722. gads.
Kad ķīnieši svin Jauno gadu, tas vienmēr ir pilnīgs dzīves pārtraukums visā valstī. Veikali nedarbojas, sabiedriskais transports nekursē, ielas burtiski izmirst.
Svētku priekšvakarā visi valsts iedzīvotāji neatkarīgi no tā, kurā pilsētā atrodas, atgriežas pie saviem vecākiem vai pie vīra vai sievas vecākiem, ja runa ir par precētu pāri. Ceļotājiem brīvdienu priekšvakars nav labākais laiks, lai apmeklētu šo valsti. Lai gan Vecgada vakarā pilsētas ir skaistas, biļešu cenas ir daudz augstākas nekā citos datumos, bet dzelzceļa stacijas un lidostas ir pārpildītas.
Jaungada ceļojumiem Ķīnā viņi pat izdomāja īpašu vārdu – “chunyun”. Tas nozīmē ikgadējās migrācijas periodu pirms un pēc pavasara svētkiem (Ķīnā saukti arī par Jauno gadu).
Tomēr pati Jaunā gada svinēšana daudz neatšķiras no mūspusē ierastā. Arī ķīnieši pulcējas ar visu ģimeni pie viena galda, dāvina viens otram dāvanas, organizē salūtu un ir nomodā līdz rītam.
Starp citu, ar Jaungada uguņošanu ir viena leģenda par Nienu (tulkojumā no ķīniešu valodas kā “Gads”) – ļaunu briesmoni, kas katru gadu uzbruka cilvēkiem. Ciema iedzīvotāji izmantoja Mēness kalendāru, lai noskaidrotu, kad šie uzbrukumi notiek, un sāka no viņa slēpties. Bet kādu dienu vienā no ciemiem ieradās ceļotājs. Uzklausījis leģendu, viņš izdomāja veidu, kā uz visiem laikiem atbrīvoties no briesmoņa: viņš sāka spridzināt petardes un uguņot. Viņš radīja tik lielu troksni, ka briesmonis nobijās un nekad vairs netraucēja ciema iedzīvotājiem. Kopš tā laika ķīnieši ir turpinājuši uguņot katru gadu Vecgada vakarā.
Rituāli naudas piesaistīšanai
Kā jūs jau noprotat, gandrīz visas ķīniešu tradīcijas ir apvītas ar leģendām. Visā svinību laikā ir noteikti rituāli, kas ķīniešiem jāveic, lai savai ģimenei piesaistītu labklājību.
Piemēram, svētku priekšvakarā ir rūpīgi jāiztīra māja un pēc tam jānoslēpj visas lupatas, slotas un putekļu slotiņas, lai neatbaidītu savu veiksmi. Ķīnieši uzskata, ka dievi to Vecgada vakarā atstāj iedzīvotāju mājās putekļu veidā. Ja nejauši tos aizslaucīsi, jaunajā gadā vari palikt bez veiksmes.
Vēl viens svarīgs rituāls ir mājas dekorēšana. Virs ārdurvīm piekārts sarkans panelis ar hieroglifu “laime”, bet tam jābūt augšpēdus, citādi laimes nebūs. Durvju sānos ir vertikāli audekli ar labklājības un pārticības vēlējumiem. Ja jūs to izdarīsit, tad labs gads ir garantēts.
Tieši svinību laikā tiek veikta vesela virkne rituālu naudas piesaistīšanai. Piemēram, piektajā dienā valsts iedzīvotāji piesaista bagātības Dieva uzmanību, laižot petardes. Ķīnieši uzskata, ka, ja viņi šajā dienā sacels lielu troksni, Dievs viņus noteikti pamanīs un svētīs. 2025. gadā petardes par naudu jāizšauj 2. februārī.
Bet 3. februārī, sestajā svētku dienā, jāsavāc visi mājās sakrājušies atkritumi un jāizmet. Ķīnā uzskata, ka šādā veidā jūs varat izmest nabadzību no savas dzīves.
Vēl viens rituāls tiek veikts jaunā gada septītajā dienā. 2025. gadā tā iekrīt 4. februārī. Viņi ir pārliecināti, ka septītā diena ir cilvēces dzimšanas diena. Šajā laikā nevajadzētu ēst gaļu. Ķīniešu tradīcijās septītajā dienā pagatavojiet zivju salātus “Yu-shen”. Tas ir bagātības un veiksmes simbols Jaunajā gadā.