Ņemot vērā turpinājumā aprakstītā pasākuma nozīmību, un iespējamos tā atšifrējumus gan dalībvalstu, gan ar tām nesaistītos medijos, nolēmām publicēt visu Ķīnas Ārlietu ministrijas mājaslapā publicēto paziņojumu
2024. gada 10. jūnijā Ķīnas Komunistiskās partijas Centrālās komitejas Politiskā biroja loceklis un ārlietu ministrs Van Ji (Wang Yi) piedalījās BRICS valstu ārlietu ministru sanāksmē Ņižņijnovgorodā
Van Ji teica, ka pagājušajā gadā BRICS sadarbība ir bijusi spilgta, ātra un spēcīga. Mēs esam atvēruši jaunu vienotības un pašspēka ēru “globālajos dienvidos”, paplašinot savu dalību BRICS pievilcībā. Mēs drosmīgi stājāmies pretī tendencēm, apvienojām viens otru un apvienojāmies kā viens, un paātrinājāmies pret vēju. Zelta izkārtne kļuva arvien spilgtāka, un BRICS balss kļuva spēcīgāka.
Van Ji norādīja, ka, pamatojoties uz pašreizējo situāciju, BRICS valstīm ir jānoturas un jāskatās tālu uz priekšu gadsimtu senajām pārmaiņām. Šobrīd dažas lielākās valstis ir atgriezušās pie aukstā kara mentalitātes, sapulcinājušas ģeopolitiskos “mazos apļus”, klaji pretojušās Apvienoto Nāciju Organizācijas Drošības padomes rezolūcijām un iedragājušas daudzpusējo mehānismu autoritāti.
Ekonomisko jautājumu politizācija un vispārēja drošība ir skarba, un vienpusējas sankcijas un tehnoloģiskie šķēršļi turpina pieaugt. Saskaroties ar cīņu starp diviem spēkiem, kas veicina pasaules daudzpolaritāti un saglabā vienpolāru hegemoniju, kā arī divu ekonomiskās globalizācijas un “antiglobalizācijas” virzienu sadursmi, mums ir jāseko vēstures tendencēm, jāizdara pareizo izvēli un jānostājas godīguma un taisnīguma pusē.
Raugoties nākotnē, “Lielajiem BRICS” ir jāuzņemas lieli pienākumi un lieli sasniegumi. Ir nepieciešams pilnībā izmantot “Lielā BRICS” stratēģisko nozīmi un politisko ietekmi un veidot BRICS jaunā daudzpusējās sadarbības mehānismā, kura pamatā ir topošie tirgi un jaunattīstības valstis, kas ir orientētas uz atvērtu un iekļaujošu pasauli.
Šim nolūkam, pirmkārt, mums ir jāstiprina mūsu pārliecība par daudzpusību un jāizstrādā jauns nākotnes globālās attīstības plāns. Turpināt turēt augstu daudzpusības karogu, uzņemties vadību starptautiskās sistēmas aizsardzībā, kuras kodols ir Apvienoto Nāciju Organizācija, apņēmīgi pretoties darbībām, kas grauj starptautisko kārtību un mīda starptautiskos noteikumus, un veicināt vienlīdzīgas un sakārtotas pasaules daudzpolaritātes īstenošanu, vispārēju un iekļaujošu ekonomikas globalizāciju. Stiprināt koordināciju un sadarbību, izgaismot “dienvidu brīdi” svarīgās starptautiskās dienaskārtībās un centrā likt attīstību. Veicināt spēju veidošanu jaunattīstības valstīs digitālajā ekonomikā un mākslīgajā intelektā, lai nodrošinātu vienlīdzīgu līdzdalību un vienādus ieguvumus.
Otrkārt, mums ir jāstiprina mūsu apņēmība saglabāt mieru un drošību un jāsniedz jauna palīdzība karsto punktu jautājumu politiskai atrisināšanai. Vēsture ir vairākkārt pierādījusi, ka aukstā kara mentalitāte, grupu konfrontācija un ārēja iejaukšanās nevar atrisināt problēmas, bet gan radīs lielākas problēmas un pat krīzes.
Lai cik sarežģīta būtu situācija, no dialoga un sarunām nevar atteikties. Lai cik akūts būtu konflikts, tas ir jārisina politiski. Mums stingri jāsekmē visaptveroša un ilgtspējīga pamiera tūlītēja īstenošana Gazā, jāatvieglo humanitārā krīze un jānovērš konflikta ietekmes izplatīšanās. Atbalstīt Palestīnu, lai tā kļūtu par pilntiesīgu Apvienoto Nāciju Organizācijas dalībvalsti, atsākt “divu valstu risinājumu” un panāktu ilgstošu mieru Tuvajos Austrumos.
Krīze Ukrainā joprojām ir ieilgusi. Ķīna atbalsta savlaicīgu reālas miera konferences sasaukšanu, ko atzīst gan Krievija, gan Ukraina, un tajā piedalās visas puses un godīgi apspriest visas miera iespējas. BRICS valstīm ir jāievēro neatkarība un objektivitāte, jāveicina starptautiskā kopiena panākt miermīlīgu vienprātību un jāiebilst pret iespēju izmantot “jaunu auksto karu”.
Treškārt, mums ir jāstiprina BRICS sākotnējā tiekšanās pēc atvērtības, iekļautības un abpusēji izdevīgas sadarbības un jāpaceļ BRICS pragmatiskā sadarbība jaunā līmenī. Pilnībā izmantot BRICS resursus un tirgus priekšrocības, pilnībā izmantot finansiālās un tirdzniecības sadarbības atbalsta lomu, enerģētikas un pārtikas drošības sadarbības garantējošo lomu, inovāciju sadarbības virzošo lomu un cilvēku savienojošo lomu. cilvēku savstarpējo apmaiņu, veicināt BRICS pragmatiskās sadarbības kvalitāti un pilnveidošanu un nodrošināt Kazaņas samita auglīgus rezultātus. Ķīna ir izveidojusi “Ķīnas-BRICS mākslīgā intelekta attīstības un sadarbības centru”, lai veicinātu sadarbību rūpnieciskās dokstacijas un jaudas palielināšanas jomā, un atzinīgi vērtē visu valstu aktīvo līdzdalību.
Dalībvalstis apmainījās padziļinātiem viedokļiem par BRICS sadarbību un starptautiskiem un reģionāliem aktuāliem jautājumiem. Visas puses atzinīgi novērtēja BRICS mehānisma nozīmīgo lomu un tā dalības paplašināšanās rezultātus, uzskatot, ka arvien vairāk valstu ir pievienojušās BRICS sadarbībai, paātrinot pasaules daudzpolaritātes procesu, veicinot taisnīgāku un saprātīgāku starptautisko kārtību un atbalstot BRICS valstu sadarbību. partnervalstu izveide. Visas puses aicināja pieturēties pie daudzpusības, iebilst pret vienpusējību un protekcionismu, veicināt starptautiskās finanšu arhitektūras reformu, stiprināt un uzlabot globālo pārvaldību, kā arī palielināt jaunattīstības valstu ietekmi un pārstāvību. Visas puses uzsvēra, ka strīdi ir jāatrisina mierīgā ceļā, izmantojot dialogu un konsultācijas, un atbalstīja visus centienus, kas veicina miermīlīgu krīzes atrisināšanu.
Sanāksmē tika izdots “BRICS valstu ārlietu ministru sanāksmes kopīgais paziņojums”.
Sanāksmes laikā Van Ji tikās attiecīgi ar Laosas premjerministra vietnieku un ārlietu ministru Šaronsaju, Krievijas ārlietu ministru Lavrovu, Brazīlijas ārlietu ministru Vieiru, Dienvidāfrikas ārlietu ministru Pandoru, Etiopijas ārlietu ministru Taju un Irānas ārlietu ministra pienākumu izpildītāju Bagheri.