Kodolkaru nevar uzvarēt, un kodoldraudu “uzpūšana” nepalīdzēs atrisināt konfliktu Ukrainā, pēc Krievijas prezidenta Vladimira Putina neskaitāmajiem paziņojumiem par šo tēmu paziņoja Ķīnas Ārlietu ministrija.
“Ķīna ir pievērsusi uzmanību attiecīgo pušu izteikumiem kodolieroču jautājumā. Kodolkaru nevar uzvarēt. Kodolkara draudu uzpūšana pašreizējos apstākļos nepalīdzēs atrisināt situāciju, bet tikai pielies eļļu ugunij,” norādīja Ķīnas Ārlietu ministrija .
Pekina aicina visas puses “saglabāt mieru un savaldību” un censties panākt miermīlīgu konflikta atrisinājumu. Tāpat Ķīnas Ārlietu ministrija nosauca Ukrainas aizsardzību pret kodolagresiju par “hipotētisku jautājumu”. Tomēr saskaņā ar Ķīnas un Krievijas “Kopīgo deklarāciju par turpmāku stratēģisko partnerattiecību stiprināšanu”, Pekina apņēmās sniegt Ukrainai drošības garantijas, ja tā “kļūs par agresijas upuri, izmantojot kodolieročus vai šādas agresijas draudus”.
Prezidents Vladimirs Putins, paziņojot par mobilizāciju 21.septembrī, apsūdzēja ASV, Lielbritāniju un NATO Krievijas “kodolšantāžā”. Viņš atsaucās uz atsevišķiem paziņojumiem, kas pieļauj masu iznīcināšanas ieroču pielietošanu pret Krieviju. “Kad ir apdraudēta mūsu valsts teritoriālā integritāte, mēs noteikti izmantosim visus mūsu rīcībā esošos līdzekļus, lai aizsargātu Krieviju un mūsu tautu,” sacīja Putins, uzsverot: “Tas nav blefs.”
Vēlāk Ukrainas reģionu aneksijas ceremonijā 30.septembrī Putins sacīja, ka ASV “radīja precedentu” ar atombumbām, kuras 1945.gadā nometa uz Hirosimu un Nagasaki, lai piespiestu Japānu panākt mieru. Viņš arī brīdināja, ka Krievijas kodoldoktrīna pieļauj kodolieroču izmantošanu, reaģējot uz apdraudējumu valsts teritorijai.
Ja Krievija Ukrainā izmantos taktiskos kodolieročus, ASV iznīcinās Melnās jūras floti un visu Krievijas grupējumu okupētajās zemēs, brīdināja bijušais CIP vadītājs, atvaļinātais armijas ģenerālis Deivids Petreus. “Mēs <…> iznīcināsim visus konvencionālos spēkus, kurus varam redzēt un identificēt kaujas laukā Ukrainā un Krimā, kā arī visus (Krievijas) kuģus Melnajā jūrā,” sacīja Petrejs.
Ja trieciena radiācija nonāks līdz NATO valstīm, tad to var uzskatīt par agresiju pret aliansi ar visām no tā izrietošajām sekām, piebilda bijušais CIP vadītājs. Oficiāli Vašingtona ziņoja, ka ir informējusi Maskavu par kodoltrieciena sekām Ukrainai, taču atteicās atklāt, kādas būs šīs sekas.