Ziemeļkorejas valsts mediji klusēja 18.novembrī, valsts jaunizveidotajā Raķešu industrijas dienā, un Ziemeļkorejas līderis Kims Čenuns nav parādījies sabiedrībā aptuveni mēnesi, 29 dienas. Par to raksta japāņu laikraksts The Japan Times.
Ziemeļkoreja šā mēneša sākumā noteica Raķešu industrijas dienu, lai pieminētu starpkontinentālās ballistiskās raķetes Hwasong-17 palaišanu 2022. gada 18. novembrī.
Bija paredzēts, ka Phenjana atzīmēs šo dienu, veicot kārtējo raķetes izmēģinājumu vai sarīkojot kādus svētkus. Tomēr valstī ignorēja jaunos svētkus.
Savukārt Ziemeļkorejas laikraksta Nodong Sinmun pirmajā lapā parādījās raksts, kurā aicināts sasniegt galvenos gada ekonomiskos mērķus, taču laikrakstā nekas nebija par Raķešu industrijas dienu, atzīmē japāņu medijs.
“Svētku atspoguļojuma trūkums valsts plašsaziņas līdzekļos un Kima prombūtne – viena no ilgākajām šogad – bija pamanāma, taču detaļas joprojām nav skaidras,” teikts rakstā.
Žurnālists atzīmē, ka pēdējo reizi informācija par KTDR līdera atrašanās vietu medijos parādījās 20.oktobrī, kad viņš Phenjanā tikās ar Krievijas ārlietu ministru Sergeju Lavrovu.
Ja Ziemeļkorejas līderis līdz nākamajai sestdienai neparādīsies sabiedrībā, tā būs viņa “otrā ilgākā prombūtne kopš varas pārņemšanas 2011.gadā”.
Arī iepriekš Kims Čenuns periodiski bija pazudis no publiskās telpas. Piemēram, 2014. gadā viņš uz 40 dienām pazuda no sabiedrības redzesloka, jo tika ziņots par veselības problēmām, un, kad viņš atkal parādījās sabiedrībā, viņš balstījās uz spieķi, lai staigātu.
2020. gadā atkal parādījās baumas un plašsaziņas līdzekļu ziņojumi, ka KTDR līderis, iespējams, ir miris vai atrodas veģetatīvā stāvoklī pēc neveiksmīgas sirds operācijas.
2023. gada sākumā Kims Čenuns uz 36 dienām pazuda no valsts plašsaziņas līdzekļiem, bet vēlāk parādījās augstāko amatpersonu sanāksmē, kurā uzdeva militārpersonām stiprināt “kara gatavību”, atgādina The Japan Times.
Trešdien, 15.novembrī, Ziemeļkoreja paziņoja, ka ir veiksmīgi izmēģinājusi jaunus cietā kurināmā dzinējus vidēja darbības rādiusa ballistiskajām raķetēm. Kā uzsvēra Associated Press, Phenjana cenšas paplašināt savu kodolarsenālu ar “jaudīgākiem un grūtāk atklājamiem ieročiem, kas potenciāli varētu dot triecienu amerikāņu militārajām bāzēm Guamā un Japānā”.