Ziemeļkorejas līderis Kims Čenuns un Krievijas prezidents Vladimirs Putins trešdien tikās, lai pārrunātu militāros jautājumus, Krievijas karu pret Ukrainu un Maskavas iespējamo palīdzību Phenjanai KTDR satelītprogrammas īstenošanā.
Putins parādīja Kimam Krievijas ”Vostočnij” kosmodromu un apsprieda ar viņu iespēju nosūtīt kosmosā Ziemeļkorejas kosmonautu. Kims Čenuns, kurš ieradās ar vilcienu no Ziemeļkorejas, uzdeva jautājumus par raķetēm, kuras Putins viņam rādīja kosmodromā.
Pēc ekskursijas Putins (70) un Kims Čenuns (39) vairākas stundas apspriedās ar abu valdību locekļiem un vēlāk apsprieda starptautiskos jautājumus individuālā sanāksmē.
Sekojošā banketa laikā Kims pacēla tostu par Putina veselību, novēlot Maskavai uzvaru “svētajā cīņā” ar Rietumiem.
ASV un Dienvidkorejas amatpersonas paudušas bažas, ka Kims Čenuns varētu sākt piegādāt ieročus un munīciju Krievijai, kas vairāk nekā 18 mēnešus ilgajā karā pret Ukrainu ir iztērējusi milzīgos ieroču krājumus.
Putins vairākkārt ir devis mājienus, ka tika apspriesta militārā sadarbība, taču sīkākas ziņas nesniedza. Sarunās piedalījās Krievijas aizsardzības ministrs Sergejs Šoigu.
Pēc Putina teiktā, Kims Čenuns plāno apmeklēt militāro un civilo lidmašīnu rūpnīcas Komsomoļskā pie Amūras un apskatīt Krievijas Klusā okeāna floti Vladivostokā.
Krievijas ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs nākammēnes apmeklēs Phenjanu jaunām sarunām, paziņoja Kremlis.
Lielbritānija trešdien aicināja Ziemeļkoreju izbeigt sarunas ar Krieviju par ieročiem un uzsvēra, ka Kima Čenuna vizīte parādīja, cik acīmredzama ir Maskavas izolācija pasaules mērogā.
Tikmēr Krievija kopā ar Ķīnu iebilst pret jaunām sankcijām pret Ziemeļkoreju, bloķējot ASV ierosinājumu un pirmo reizi publiski sadalot ANO Drošības padomi, kopš tā 2006.gadā noteica ierobežojumus Phenjanai.
Bijušais Vašingtonas Vudro Vilsona centra direktora vietnieks Semjuels Velss iepriekš intervijā medijiem norādīja, ka Krievijai ir ļoti nepieciešama sadarbība ar Ziemeļkoreju.
“Tieši tā atrodas kara stāvoklī, un tai trūkst vairāku svarīgu aspektu – militārās piegādes, munīcijas, kaujinieki un skaidra nauda,” sacīja eksperts. “Es pieņemu, ka tas būs barters, jo patiesībā abām pusēm ir vajadzīga skaidra nauda, un nevienai pusei nav pietiekami daudz skaidras naudas, ko nodrošināt otrai pusei.”
Pēc Velsa teiktā, Krievijai visredzamākā nepieciešamība ir pēc papildu munīcijas artilērijai, jo tai ir grūti saražot vajadzīgo daudzumu. Turklāt Velss sacīja, ka Krievijai, visticamāk, ir vajadzīgas raķetes un tanku šāviņi, kā arī, iespējams, mazāka kalibra munīcija, ko varētu izmantot bezpilota lidaparātu notriekšanai.
Ko Kims Čenuns varētu lūgt Krievijai pretī, joprojām nav zināms. Eksperts gan uzskata, ka Ziemeļkorejai ir nepieciešamas modernas tehnoloģijas, lai uzlabotu satelītu palaišanas un darbības iespējas, kā arī kodolzemūdeņu ražošanas tehnoloģija.
“Ziemeļkorejieši arī ir ļoti izsalkuši pēc pārtikas un izejvielām, un tas noteikti būtu daļa no iespējamā darījuma,” pieļāva Velss. “Krievijas pusei ir graudi eksportam un, iespējams, arī citas izejvielas.”